Public Relations - sprawa ważna

Obrazek użytkownika Janusz 40
Kraj

Dobra Zmiana straciła sporo na wizerunku po opublikowaniu premii przyznanym członkom rządu pod przewodem premier B. |Szydło i w dużym stopniu pod przewodem premiera M. Morawieckiego. Abstrahuję od rzeczywistych racji stojących za takimi gratyfikacjami, jest to ogromny błąd w kategorii PR, zupełnie niefrasobliwie niweczący ogromne osiągnięcia socjalne rządu PIS. Trudno, pewne ludzkie odczucia wynikające z informacji o owych nagrodach nie dają się wyeliminować na drodze racjonalnego uzasadnienia. Nie wszyscy posiadają informacje o zarobkach członków rządu w innych porównywalnych państwach, o zarobkach niektórych grup zawodowych w Polsce, w szczególności w grupie menedżerskiej, ale i wśród informatyków, adwokatów, artystów i „artystów”, dziennikarzy itp. Gdyby uczciwie porównać te zarobki, mogłoby się okazać, że członkowie polskiego rządu, to ludzie o całkiem przeciętnych dochodach wcale nie adekwatnych do wymagań jakie przed nimi stoją.

 

Np. wg tzw. Nowej ustawy kominowej (z czerwca 2016 r.) zarobki niektórych prezesów w 2016 i 2017 r. :

Wynagrodzenia prezesów w 2016 roku i maksymalne wynagrodzenia, jakie mogą otrzymać w 2017 roku
Nazwa spółki:
Wynagrodzenie wypłacone w 2016 roku
Maksymalne wynagrodzenie w 2017 roku
Różnica:

JSW                 743.067 zł        1.585.361 zł        + 842.294 zł
PGNiG          1.798.000 zł        1.585.361 zł         - 212.639 zł
PKN Orlen    1.715.000 zł        1.585.361 zł         - 129.639 zł
PKO BP        2.671.000 zł        1.585..361 zł     - 1.085.639 zł

 

Widać, że prezesowi Jastrzębskiej Spółce Węglowej łaskawy ustawodawca nawet zwiększył ponad dwukrotnie możliwość apanaży. Być może ma on swoje biuro na dole kopalni w warunkach dużego zapylenia i niebezpieczeństwa wybuchu metanu...

 

Opracowanie wynagrodzenia.pl, na podstawie danych z raportu „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku”, Sedlak & Sedlak

Ustawodawca wykazał w 2016 r. inicjatywę i „skorygował” te menedżerskie zarobki; oczywiście to jedne z największych spółek SP i dochody prezesów są uzależnione od wyników finansowych, ale postawione cele są tak przykrojone, że wypłaca się właśnie przeciętnie ponad 132 tysiące miesięcznie. Jednocześnie wynagrodzenie np. wiceministra to ok. 10 tysięcy miesięcznie i relatywnie zmniejszyło się w stosunku do 2004 r. (od czasu wstąpienia do UE). W tym czasie przeciętne zarobki w dużych i średnich przedsiębiorstwach wzrosło dwukrotnie.

Wicepremier Gowin powiedział szczerze prawdę o swoich dochodach, które nie zapewniają godnego życia w przypadku trojga dzieci w wieku szkolnym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że praca ministra, to gotowość do działania 24 godziny na dobę, to konieczność dobrego wyglądu, nieustanne przyswajanie tysięcy informacji, nieustanny stress, to jasnym staje się, iż polityczna kariera nie oznacza kariery finansowej.

Dało się zaobserwować jednak inne jeszcze zjawisko – mianowicie – walkę ministrów o podporzadkowanie najważniejszych spółek SP swojemu resortowi. Mimo woli wyobraźnia podpowiada, że prezes spółki wynagradzany dziesięciokrotnie wyżej niż przełożony (który może go w każdej chwili odwołać) okazuje wdzięczność swojemu pryncypałowi (oczywiście – na sposób, który ok. 3 tysiące lat temu wymyślili Fenicjanie).

Właśnie taka dziwna, nienormalna sytuacja w dziedzinie wynagradzania urzędników państwowych prowadzi do takich obrazoburczych wyobrażeń. Pod tym względem nawet w carskiej Rosji był porządek – były tam zdaję się urzędnicze rangi i urzędnik niższej rangi nigdy nie zarabiał więcej od tego posiadającego rangę wyższą. Proste...

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

ale ... porównywanie zarobków prezesów spółek, prawda że horrendalnych i nie dających się do niczego porównać, z wynagrodzeniem urzędników państwowych, czy też polityków "chwilowo urzędujących" chyba nie jest uzasadnione.

Pominąłeś zupełnie ważna informację - podstawową różnicę, że urzędnicy i członkowie rządu są opłacani z naszych podatków, a to narzuca konieczność przestrzegania pewnych zasad, o których zapomniano.

I uwierz mi, zupełnie nie jest tak, że jacyś podsekretarze stanu mają mniej niż zwykli urzędnicy, bo te rzeczywiście wysokie pensje dotyczą jedynie ludzi powoływanych "po tzw. znajomości", ludzi powiązanych z ekipą rządzącą. Tak jest b. dużo takich przypadków, niestety! Swoi ciągną swoich, cóż pewnie tak musi być, tylko szkoda, że to są w większości "pierwiosnki", nie mające pojęcia o pracy, którą z racji piastowanego stanowiska mają kierować. Niestety, to "powtórka z rozrywki" albo "tak już było" i tylko szkoda tych kolejnych rozczarowań, bo miała być "dobra zmiana", a w tym przypadku "wyszło jak zwykle".

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1560353

Wynagrodzenia ministrów i urzędników państwowych powinny być wysokie by odsunąć pokusę korupcji - a jest jak jest...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1560404

Nie umiem usuwać komentarzy na tym portalu (zamieszczonych pod moim wpisem), niechybnie byłbym to uczynił. Szkoda mi czasu na merytoryczne ustosunkowanie sie do takiego kunktatorskiego komentarza. Stoję na stanowisku, że z kidnaperem można negocjować, ale nie wpuszczać go na salony, jak to uczynił niedoważony Obama. Teraz jest niepowtarzalna okazja do bojkotu rozgrywek piłkarskich, który mógłby zdetronizować tego zara odrodzonego "Imperium zła"...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1560428

Nie umiem usuwać komentarzy na tym portalu (zamieszczonych pod moim wpisem), niechybnie byłbym to uczynił. Szkoda mi czasu na merytoryczne ustosunkowanie sie do takiego kunktatorskiego komentarza. Stoję na stanowisku, że z kidnaperem można negocjować, ale nie wpuszczać go na salony, jak to uczynił niedoważony Obama. Teraz jest niepowtarzalna okazja do bojkotu rozgrywek piłkarskich, który mógłby zdetronizować tego zara odrodzonego "Imperium zła"...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Janusz40

#1560429

sie pochwalic niczym po 100 dniach rzadzenia stara sie swoj wizerunek poprawic obciazeniami polskiego rzadu B.Szydlo.
Autor widac dal sie zlapac na ta bolszewicka propagande.
Fakt jest taki ze Polakow wyborcow PISu zdradzono ,A najwiekszym zdrajca okazal sie Kaczynski, ktory nam wprowadzil najwiekszych szkodnikow Polski w postci zdrajcy jydodoopowlaza Dudy i bangstera oplaconego agenta masonskiego, wieszaka na garnitury Malowieckiego.
Do Polski przyjezdzaja po kolei minister i Merkel z Niemeic,minister, ktory klepie Dude po plecach,a teraz przyjezdza Merkel zeby poklepac wiekszego szkodnika od Tuska Morawieckiego, ktory kontynuje tyle ze chytrzej i po cichu to co Tusk rozpoczol, czyli ulandowienie Polski.
Juz cisza jest o sojuszu z USA, wrecz mowi sie o stawianiu warunkow gospodarczych,cisza jest o srodmorzu, malo tego Morawiecki w Monachium wysmiewal naszych sojusznikow od tego przedsiewziecia,za to zwrot do ukladu wajmarskiego jest na porzadku dziennym juz niedlugo zaczym sie Polacy obudza z rekami juz dwoma w nocniku ,bedzie obowiazywac w Polsce Euro.
Morawiecki to pajac na drucie bez polotu i inteligencji za zniszczenie Polski zostal oplcony suto przez bangsterska swiatowa mafie z polskich pieniedzy, wlasnie sprowadzona bangsterska mafia Morgan dostala od rzadu 20 milonow to wlasnie ta czesc, ktora dostal za niszczenie Polski nastepny z wyksztalcenia historyk ,ale za to po kursach na liczydle Morawiecki.
Tylko idjota czy naiwny wierzy ze Morawiecki pracuje teraz za 1/10 tego co mial wczesniej i ten doradca Tuska teraz pod pretekstem dbania o Polske wywala na pysk ministrow i wiceministrow ktorzy zaczeli reformowac Polske.Obnizajac pensje na stanowiskach zmniejszy fachowosc rzadu bo za takie pieniadze to moze znalezc ludzi do pracy ale spod niemalze budki z piwem.Ale on ma kase bo sie juz nachapal tak ze inni moga juz tylko pracowac za Bog zaplac.
Moze Morawiecki blyszczy na tle ciapy Czaputowicza, Gowina,Blaszczaka czy Glinskiego ,ale przezciez to sa ludzie ktorym bym nie powierzyl kur szczac prowadzac i sa jakas parodia w rzadzie PISu,ale niestety wyborcy PISu na to sie jak widac nabrali.
Ale za to Kaczynski kaze swoim wyborcom UFAC,ale ja w UFO w wykonaniu PISowskiego betonu i samego Kaczynskiego juz nie wierze.
Kaczor likwiduje Polske jeszcze szybciej niz Tusk.
Polacy jak nie wyjda na ulice i nierozlicza PObolszewi i i postPObolszewi ktora chroni niszczycieli Polski niewsadzajac ich do wiezienia, i nie wybiora nowego narodowego rzadu to zginiemy.
Reforma sadowa to jakas paraonoja dalej sedziowie robia sobie jaja z narodu.dalej Vkolumna mediow jatrzy, dalej niby samobojstwa po 89 roku nie zostaly rozwiklane itd.O ANEKSIE juz nie wspomne.
Jednym slowem czarno to widze.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1560427

Czosnek jakiś pałuje czy c*ś?

PS

Nastąpi clinch - historia zatoczy krąg.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

casium

#1560468