Dzieci chcą spędzić Święta w domu!

Obrazek użytkownika Jacek Mruk
Kraj

Szanowny Panie,

gdybym nie widział akt tej sprawy, nigdy bym w to nie uwierzył. „Kto jest twoim ojcem? – Pan Bóg, Ojciec nasz najlepszy” – odpowiedziało dziecko na pytania sądowej biegłej. W ten sposób czysta, dziecięca pobożność i dobrze opanowany katechizm stały się powodem uznania rodziców za fanatyków religijnych i wydania postanowienia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej wobec dzieci.

Dzieci chcą spędzić święta w domu!

Wszystko zaczęło się od anonimowego zgłoszenia, zgodnie z którym ojciec miał używać przemocy fizycznej wobec 10-letniej córki. Postępowanie wykazało, że złośliwy donos był bezpodstawny, a w domu nikt nie znęca się nad dziećmi. Na tym cała sprawa mogłaby się zakończyć, gdyby nie opinia biegłej z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów w Kościanie.
Biegła krytykuje katolickie wychowanie

Zdaniem sądowej biegłej katolickie wychowanie w domu rodzinnym nosiło znamiona patologii, bo to dzieci powinny same wybrać sobie wiarę. Na potwierdzenie swej krzywdzącej opinii biegła przytaczała odpowiedzi, których dzieci udzielały na jej pytania. Zapytane o to, kto jest ich ojcem, matką i najlepszym przyjacielem – wskazywały na Pana Boga, Maryję i Pana Jezusa. Sądowa specjalistka zignorowała fakt, że odpowiedzi były prostym cytatem z podręcznika do religii.

Jedynie dzięki interwencji naszych prawników sąd orzekający na podstawie takiej opinii poprzestał na oddaniu rodziny pod nadzór kuratora. Zrobimy wszystko, by przygotowana przez nas apelacja ostatecznie uwolniła rodzinę od piętna „patologii” i pozwoliła na spokojne wychowywanie dzieci.

Podobnych przypadków jest znacznie więcej, a wiele z nich ma niezwykle traumatyczny przebieg.

Wspieram działania Ordo Iuris
Brak znajomości prawa przyczyną tragedii

Bardzo trudne chwile przeżywa właśnie wielodzietna rodzina Alicji i Piotra z Konstancina pod Warszawą. Sześcioro dzieci w wieku od 6 do 13 lat odseparowano od rodziców już w 2017 r., a niedawno sąd podjął decyzję o odebraniu z domu dziewięciomiesięcznych bliźniaków, choć w ich sprawie nie przeprowadzono w ogóle postępowania dowodowego. Pretekstem do odebrania dzieci były niczym niepoparte zarzuty stosowania przemocy i nadużywania alkoholu.

Po kontakcie z rodziną prawnicy Ordo Iuris ustalili, że nikt dotąd nie zbadał dokładnie sytuacji rodziców i dzieci, a tragedia w postaci sądowego odebrania sześciorga, a teraz ośmiorga rodzeństwa, była następstwem łańcucha bezrefleksyjnych działań sądu i policji, pochopnie powielających niezweryfikowany donos pracownika opieki społecznej.

Niestety, w toku postępowania nikt nie przejął się opiniami psychologów alarmujących, że zachowanie sześciorga dzieci umieszczonych przed rokiem w domu dziecka staje się coraz gorsze, a rozłąka z rodzicami czyni niepowetowane szkody w ich psychice.

Najbardziej zatrważający jest fakt, że problemy rodziny to nie tyle kwestia stawianych im zarzutów, ile braku wiedzy prawnej rodziców. Zanim zwrócili się do nas, nieświadomie uchybili terminowi procesowemu, a to wywołało lawinę kolejnych problemów i dramatycznych konsekwencji.

Bezduszne stosowanie prawa doprowadziło do tragedii, ale interwencja naszych prawników na nowo dała rodzicom nadzieję na odzyskanie wszystkich dzieci.

Wspieram działania Ordo Iuris
Walczymy o rodziny

To tylko dwie historie spośród wielu, z którymi spotykamy się na co dzień. W tym roku pomogliśmy już w 126 podobnych sprawach. Inne są w toku. W najbliższych dniach rozstrzygnie się los naszej beneficjentki i jej pięciorga dzieci. Od decyzji tej zależy, czy spędzą one święta razem z ukochaną mamą, czy w domu dziecka.

W każdym tygodniu udzielamy wielu porad prawnych i spotykamy przestraszonych rodziców, potrzebujących natychmiastowej pomocy. Obecnie walczymy o 30 rodzin i przyszłość 60 dzieci. Nasi adwokaci docierają z fachową pomocą do rodzin w 22 miejscowościach, w tym tak odległych od Warszawy jak Dąbrowa Górnicza, Zamość, Starogard Gdański czy Szczecin.

Każda sprawa wymaga wielokrotnych podróży, by dokładnie poznać sytuację rodziny, przeczytać akta sądowe, reprezentować beneficjentów na rozprawach, rozmawiać z lokalnym środowiskiem dającym wsparcie rodzicom i dzieciom w trudnej sytuacji. Wielokrotnie zamawiamy też kosztowne ekspertyzy u psychologów, pedagogów i innych specjalistów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem potrafią kompetentnie wesprzeć nasze starania o ocalenie dzieci przed rozłąką z mamą i tatą.

Dlatego proszę Pana o przekazanie 40 zł, 70 zł, 120 zł lub dowolnej innej sumy, która pomoże nam w zapobieganiu niewyobrażalnej krzywdzie doznawanej przez dzieci i ich rodziców.

Łączny koszt typowego, mało skomplikowanego postępowania w obronie jednej rodziny to ponad 2 000 zł, natomiast w sprawach, które trwają dłużej, jest to już prawie 6 000 zł. To dla nas bardzo poważne obciążenie, ale wierzę, że dzięki Panu i wielu naszym Darczyńcom, będziemy mogli pomóc wszystkim, którzy się do nas zgłoszą.

Zróbmy co w naszej mocy, żeby dzieci mogły spędzić Święta Bożego Narodzenia razem z rodzicami!

Łączę wyrazy szacunku
adw. Jerzy Kwaśniewski - Prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

P.S. Pragnę przypomnieć, że Instytut Ordo Iuris jest organizacją, która realizuje cele pożytku publicznego. Dlatego wszystkie przekazane nam do końca roku darowizny można będzie odliczyć od podatku PIT za rok 2018 (ulga nie może przekraczać 6 proc. uzyskanego rocznego dochodu). Uprzejmie zachęcam do wsparcia naszych działań jeszcze w grudniu i skorzystania z tej możliwości. To dla nas bardzo ważne, by z odwagą popatrzeć na wyzwania, które czekają na nas w 2019 roku.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest fundacją i prowadzi działalność tylko dzięki hojności swoich Darczyńców.

Wspieram działania Ordo Iuris

Numer konta: 34 1020 1026 0000 1502 0301 0469
Tytuł przelewu: Walczymy o rodziny
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
ul. Górnośląska 20 lok. 6, 00-484 Warszawa

Rachunek bankowy dla darowizn w USD: PL 86 1020 1026 0000 1902 0301 0501
Rachunek bankowy dla darowizn w EUR: PL 44 1020 1026 0000 1102 0301 0485
Bank PKO BP, BIC: BPKOPLPW
Facebook Twitter
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
ul. Górnośląska 20 lok. 6, 00-484 Warszawa
(22) 404 38 50
www.ordoiuris.pl

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)

Komentarze

Czy zło już Polskę zdominowało?

Czy już zielone światło dostało?

Jeśli rząd nie potrafi zła skrócić

To trzeba sąd  na śmietnik wyrzucić

 

Niech sądy oparte na dekalogu

Dokonają oczyszczenia barłogu

A człowiek ma być gwarantem myślenia

PO zdziwaczeniu niech nie będzie wspomnienia

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1576705

Ile będę mógł to wyślę przekaz.

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1576721

Dziękuję w imieniu

Ordo Iuris

Pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1576774