"Wolność i Pokój"

Obrazek użytkownika Honic
Kraj
    Organizacja "Wolność i Pokój" powstała w momencie gdy władza ludowa już chyba musiała wiedzieć że nastąpi "Wielka zmiana". 
Nie odmawiam szlachetności idei jej założycielom. Zauważam tylko, że przystąpić do niej mógł każdy i każda organizacja pod warunkiem że nie uznawała w swoim działaniu przemocy. Jej ideologia była również pojemna. To - wbrew pozorom - niewiele. W końcu nawet marksiści-leniniści o swojej ideologii przemocy przemocy mówili niejako półgębkiem i wiele trzeba się było domyślać czytając teksty źródłowe. Ale "mniejsza o większość". 
Nie mam zamiaru deprecjonować dokonań działaczy ruchu "Wolność i Pokój". Były wśród nich z pewnością osoby godne szacunku ze względu na działalność i przekonania. Nie odmawiam im szlachetności intencji i działania. Profil był bardzo rozległy - ekologia, moralność, sumienie... Same pozytywy. Ale czy to znaczy że władza ludowa nie skorzystała z okazji aby infiltrować - jak inne ruchy i organizacje - także i tej?
Moja odpowiedź brzmi: "nie wiem". Ale doświadczenie uczy, że jest to bardzo prawdopodobne. 
Rozejrzyjmy się po uczestnikach.
Według "Wikipedii" "Wolność i Pokój" rozpoczął działalność w 1985. Mechanizmem spustowym był chyba problem przysięgi wojskowej Układowi Warszawskiemu; odmawiający jej byli represjonowani. Żarnowiec, Czorsztyn, przysięga wojskowa, bierny opór... Teraz idee te można rozdzielić pomiędzy wiele legalnych organizacji których działanie nie jest zagrożone żadnymi sankcjami. W tamtych czasach - przyznaję - było nieco inaczej. Sam uważam że pewne inicjatywy ruchu "Wolność i PokOj" były słuszne; inne przejęły z czasem ruchy lewicowe i lewackie. 
Byłoby "oczywiste", po roku 1989, że "Wolność i Pokój" znalazło swoje włściwe miejsce w systemie demokratycznym ale chyba tak się nie stało "do końca". Zwróćmy uwagę na uczestników ruchu. Obok tych których nazwiska pamiętamy z lat 80-tych istnieją inne: Bogdan Klich, Konstanty Miodowicz, Andrzej Miszk (KOD!), Piotr Niemczyk, Bogdan Klich, Bartłomiej Sienkiewicz, Konstanty Miodowicz i inne, również znane osoby. Co ich łączy oprócz organizacji "Wolność i Pokój" do której to nazwy "przyczepić się" nijak nie można? Oto problem do rozwiązania.
 
 
Linki:
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:7)

Komentarze

Według gen. Kiszczaka SB miała inspirowac powstanie róznych rucghów i stowarzyszeń oraz je kontrolować...te instrukcję wykonywano starannie...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1520560

SB może i powinna kreować różne stowarzyszenia, kluby, czy nawet partie polityczne, głęboko infiltrować istniejące. Gremia kierownicze tych organizacji, na szczeblu centralnym i wojewódzkim, a także na szczeblach podstawowych, muszą być przez nas operacyjnie opanowane. Musimy sobie zapewnić operacyjne możliwości oddziaływania na te organizacje, kreowania ich działalności i polityki” (1990 r)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1520597