Obywatelu, zrób sobie dobrze sam

Obrazek użytkownika Honic
Kraj

    Tytuł wyszedł mi spontanicznie gdy sparafrazowałem treść jednego z ulicznych plakatów jaki znalazłem dziś w internecie. Od kilku zwłaszcza lat czuję jakbyśmy byli w stanie permanentnej wojny społecznej. Co jakiś czas pojawiają się "oddolne" inicjatywy które starają się zawładnąć umysłami maluczkich ośmielających się popierać inną niż liberalną i bardzo europejską instytucję rudego europejczyka który w pewnym momencie zapragnął być kanclerzem Polski i zapewne rządzić co najmniej tak długo jak Tante Angela.
    A było to tak: Zobaczyłem na ulicy to co na ilustracji. Obejrzałem. Przeczytałem. Zamrugałem zwojami mózgowymi, zrobiłem zdjęcie i poszedłem sprawdzić co to takiego "galeria rusz". Wyszły mi same szlachetności, jak to świadomi obywatele sztuką pokazywaną na ulicy próbują nas ucywilizować. A przynajmniej tych których nie udało się do tej pory. No cóż, teraz takie czasy że bloger może czuć się dziennikarzem, więc pewnie ten co maluje kolorowe plakaty czuje się przedstawicielem sztuki.
Rzecz w tym, że takiego plakatu jak na zdjęciu, w zasobach ilustracji internetowych nie znalazłem.  
    Jestem potomkiem człowieka którego propaganda komunistyczna nazywała zaplutym karłem reakcji. Teraz kolejne pokolenie tego towarzystwa usiłuje za wszelką cenę wzbudzić we mnie skojarzenie dziwacznie poukładanych elementów godła państwowego z czarną magią, wiarą w cuda, apokalipsą, wywoływaniem duchów, egzorcyzmami i wróżeniem z fusów. To ma być sztuka która ma mnie uczynić lepszym? 
    Ciekaw jestem jaki będzie następny pomysł tego towarzystwa którego niewinne hasła na wpadających w oko, kolorowych plakatach przypominają mi hasła w wersji jednobarwnej jakie widziałem na murach i tablicach Uniwersytetu w Madrycie przed kilku laty. Oni mają tam ten problem od lat trzydziestych ubiegłego stulecia.A jedno z kolorowych haseł jakie przy tej okazji znalazłem dziś w internecie brzmi "najlepsze dopiero nadejdzie". 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:14)

Komentarze

dla naiwnych lub przygłupich - nie sądzę, aby ktoś myślący wziął się na ten "taniuchny lep", w sumie nie warta komentarza żenada!

Niestety takie tanie chwyty stosuje też druga strona. Wystarczy zajrzeć do publicznej TVP, żeby mieć nadmiar obciachu, taniochy i wsiórtswa. Prezes Kurak postanowił "zabić polską kulturę" muzyką taneczną, czyli disco polo i teraz właśnie w prime time na 2. nadają kolejno "największe wsiórskie przeboje" - taniocha, tandeta i żenada!!!

Występują, tandetny i prymitywny Sławomar z żoną, boysi i inne tego typu żenujące "chwiazdy dla ludu", a towarzyszą im całkiem ładne żonglerki kroczem, a wszystkiemu towarzyszy rąbanka z synetaztorów i słowa napisane przez autorów, co zazwyczaj wagarowali w podstawówce i nie zdążyli nauczyć się polskiego, kaleczą piękną mowę ojczystą, ale po polskiemu całkiem nieźle!

Czyżby ta żenująca taniocha, rozrywka dla matołów i niewykształciuchów miała stworzyć wrażenie, że większość Polaków to banda niedouczonych przygłupów, którym inne półinteligenty wyśpiewują jakieś pierdoły na scenie, "o d***e, Marynie", a żonglerki machają rytmicznie i dynamicznie tyłkami, publika ryczy i rży z radochy - po prostu ubaw po pachy - wieś tańczy i śpiewa!!!

Cóż, to zapewne "agenci obciachu w natarciu", ale kto ich wpuścił do publicznej TVP!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Serce słowianki nie zna łez ...

#1571904

Co to jest wsiórskie? Czy masz na myśli wiejskie? Myślę, że Ty miastowa, mogłabyś dużo nauczyć się od Polaków ze wsi, przede wszystkim kultury! Mianujesz się kastą miastową? Masz kobieto kompleksy? Idź do psychologa! Podaj nazwiska tych  "niedouczonych przygłupów" i "tych co wagarowali w podstawówce"! Gdy  chcę posłuchać muzyki klasycznej idę do Filharmonii lub odtwarzam w domu, na dobrym sprzęcie! Gdy chcę się wyluzować lub pobawić, pasuje mi dans i disco polo, a na weselach wszyscy bawią się właśnie, przy takiej muzyce!! Powiem  Ci więcej, mój mąż jest  wykształconym muzykiem! Nigdy czegoś takiego by nie powiedział, co Ty! Najczęściej jest tak, że rodzice i rodziny tych zakompleksionych miastowych pochodzą ze wsi i wstyd, że ich dzieci porównują ich do motłochu i ciemniaków! No, jak to jest Slawia, masz rodzinę na wsi, to oni są tacy jak piszesz matoły i niewykształciuchy? Ludzie na wsi w obecnym czasie mają lepsze wykształcenie , być może od Ciebie! Dlaczego segregujesz ludzi? Ubaw po pachy to mają porządni ludzie, z zakompleksionych napuszonych pustaków takich, co to bez podpowiedzi i propagandy, nie umieją myśleć! Powiedz może jeszcze w jakim to języku "chwiazdy dla ludu"? Ruski?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

viki

#1571935

żeby wprowadzić określoną retorykę, sformułowania "wsiórskie" od "wiejskie" i w tym Twój Problem.

Ww. wydarzenie ze wsią nic wspólnego nie miało, natomiast z "wsiórstwem", żenadą, kompromitacją i innymi podobnymi określaniami, mnóstwo.

Ja sądzę, co zresztą wykazałam, że to TY, Droga Viki musisz się dużo jeszcze nauczyć, a przede wszystkim unikać manipulacji!

Twoje wywody to kiepska, propagandowa taniocha! Jeśli tylko na to Cię stać, to szczerze współczuję!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Serce słowianki nie zna łez ...

#1571999

to nie obrzucałabyś grubiańskimi epitetami tysięcy ludzi, którzy przyszli się zabawić! "Rozrywka dla matołów i niewykształciuchów"? To rozumiem, że ty bawisz się przy muzyce klasycznej? Dla Ciebie, to zdaje się wszyscy są głupi! Podaj te nazwiska tych artystów muzycznych po podstawówce, bo na przykład Sławomir i jego żona są ludźmi z wyższym wykształceniem! "Wieś tańczy i śpiewa", to niby o kim piszesz! O sobie? Daleko Ci do klasy tych bawiących się i artystów! Nie siej  ruskiej propagandy, bo tu nie znajdziesz poklasku, oprócz tych z podobnym do Ciebie "wysokim" poziomem kultury i wiedzy o społeczeństwie polskim! 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

viki

#1572004

"de gustibus et coloribus ...", zatem może VIKi lubi takie łatwe, skoczne, chociaż niestety dość prymitywne kawałki i nie ma w tym nic złego, zatem o tym nie dyskutujmy, każdy ma prawo do swoich upodobań. Niech ludzie, którzy to lubią słuchają tej muzyki, ale niekoniecznie w telewizji publicznej!

Moim zdaniem problem leży gdzie indziej, otóż telewizja publiczna, fundowana z naszych środków finansowych (czy opłat abonamentowych, czy też środków budżetowych, pochodzących z naszych podatków - podatków wszystkich Polaków, nie tylko miłośników żałosnego disco polo) nie powinna lansować, zwłaszcza w prime timie'a, jako wiodącej rozrywki takiej taniochy i obciachu.

To jest rozrywka w sam raz do kotleta, do grilla i kiełbasek, ewentualnie na lokalnej dyskotece, tam pasuje i jest na miejscu, i tam nikt by jej nie krytykował, ale od publicznej TVP oczekuje się zupełnie czego innego.

Niestety obecny prezes chyba zapomniał o roli TVP publicznej i oferuje nam zaśpiewki, rytmiczne rąbanki o uproszczonych tekstach bazujących głównie na relacjach damsko-męskich (fakt, to bardzo ważny aspekt życia, ale nie jedyny ważny!) i pseudotańce (jak słusznie Slawio napisałaś) polegajace na żonglowaniu kroczem i dynamiczne machanie tyłkami - to idealna definicja owych układów choreograficznych, a poza tym, no właśnie zupełnie nie mające nic wspólnego z folklorem, czyli wsią, tylko z tanimi gustami rozochoconej piweczkiem gawiedzi!

Jeśli to jest oferta rozrywkowa dla Polaków, to jestem skłonna "wyrzucić odbiornik przez balkon" - na taką reakcję to zasługuje!

Niestety także uważam, że dopuszczasz się manipulacji w swoich komentarzach - Szanowna Viki, przypisując innej komentatorce własne intencje i przemyślenia, a szkoda, bo to dotyczy naszych wspólnych spraw i nie chodzi tu o tani poklask, propagandę, a tylko o prawdę!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Grasja

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.

#1572005

Księdza Tischnera są trzy prawdy! Ja piszę o moich odczuciach, a Wy ze Slawią o swoich! W czym problem? Programów telewizyjnych jest od groma i ciut ciut, zawsze można zmienić program! Jeśli  nie lubię horrorów, a część telewidzów lubi, to mam ich wyzywać i obrzucać najtańszymi epitetami! Najczęściej ludzie z niskim poczuciem wartości, krytykują wszystko i wszystkich! Stąd  tyle pogardy do swoich rodaków! Proszę, nie wciskaj kitu z tą manipulacją, bo jestem zbyt doświadczoną życiowo osobą, aby się takimi bzdetami przejąć! Jest garstka ludzi, którzy posługują się kilkoma wytartymi zwrotami, jak ciemnogród, analfabeci, nieeuropejscy i konstytucja! Prostactwo, które przypisuje swoje cechy drugiemu! To się fachowo nazywa projekcja! Warto się uczyć!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

viki

#1572006