My, naród!

Obrazek użytkownika gps65
Idee

      Dawniej przejście między polskością a ruskością było płynne - im bardziej człowiek przemieszczał się na wschód, tym bardziej miejscowa ludność zaciągała po rusińsku. Więc w znaczeniu etnicznym, ludowym, kultura polska i rusińska się zazębiają i mieszają, bo sąsiadują ze sobą. Ale istotna polskość i rosyjskość, to kultura szlachty i tu różnice są diametralne, bo to całkiem inne cywilizacje. Nie może istnieć jakaś mieszanka tych kultur, bo cywilizacje się nie mieszają.

      W dawnej Rzeczpospolitej naród był dwupiętrowy. Na niższym, etnicznym piętrze, byli Polacy, czyli Koroniarze, Litwini, Rusini, Tatarzy, Żydzi, a nawet Szkoci. Ale na wyższym piętrze, wszyscy oni byli Polakami, mogli pozostać etnicznymi Rusinami i być jednocześnie Polakami. Tak jak Szkot, Walijczyk czy Anglik, są Brytyjczykami.

      Był jeden naród wyższego piętra - Panowie Bracia, Polacy - składający się z wielu grup etnicznych, czyli narodów niższego piętra. Dokładnie tak samo jest w Wielkiej Brytanii. Jest jeden naród wyższego piętra: Brytyjczycy - i kilka narodów piętra niższego: Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy.

      Naród, to nie jest tylko etniczność. Naród to przede wszystkim wspólna kultura i cywilizacja. Amerykanie to naród - ale składa się z wielu grup etnicznych - Anglików, Irlandczyków, Polaków, Włochów, Niemców, Meksykanów, Portorykańczyków etc. Szwajcarzy to naród. Ale składają się z kilku grup etnicznych: Niemców, Włochów i Francuzów. Niemcy czy Germanie, to naród, ale mieszkają w kilku państwach: RFN, Austria, Polska, Szwajcaria, Liechtenstein, USA. Więc naród to nie musi być obywatelstwo państwa, nie musi też być wspólnotą etniczną. Naród to wspólnota kulturowa, cywilizacyjna - może mieszkać w wielu państwach i składać się z wielu grup etnicznych.

      Dawna Rzeczpospolita to była unia dwóch państw. Ale była państwem wielonarodowym, składającym się z wielu grup etnicznych, nie tylko Polaków i Litwinów. Ale wszystkie te grupy etniczne stanowiły jeden naród polityczny, to byli równi sobie Panowie Bracia, o unikalnej kulturze, będącej częścią cywilizacji łacińskiej. Ten naród to było jakieś 10% mieszkańców, bo reszta to były tylko odrębne grupy etniczne, nie będące wspólnotą kulturową i cywilizacyjną.

      Polski szlachcic będący Rusinem różnił się od rosyjskiego bojara, który też mógł być Rusinem. Obaj należeli do tej samej grupy etnicznej, tego samego narodu niższego piętra, ale do innych narodów piętra wyższego - oni żyli w innych cywilizacjach i innych kulturach. Byli bardzo różni. Ale dwóch chłopów Rusinów, jeden mieszkający po stronie polskiej, drugi po rosyjskiej, to byli po prostu Rusini, nie mieli żadnego wyższego piętra, byli tacy sami.

      No i to jest najważniejsze: naród jest wspólnotą polityczną, kulturową, cywilizacyjną, a nie etniczną. Pochodzenia etnicznego nie możemy zmienić, a naród możemy sobie wybrać. Najlepszym przykładem jest Józef Korzeniowski. Etnicznie był Polakiem, ale wybrał sobie bycie Brytyjczykiem i został Josephem Conradem.

      Dzisiejszy naród polski dziedziczy kulturę, cywilizację, język, tradycje, religię, po dawnym narodzie polskim wyższego piętra, a nie po polskiej etniczności piętra niższego. Dziś wszyscy jesteśmy Panami Braćmi, jesteśmy Sarmatami, przedstawicielami cywilizacji łacińskiej. Wszyscy - w tym polscy Żydzi, Tatarzy czy Niemcy. Jest wielu znanych, sławnych i zasłużonych Polaków, którzy nie byli Polakami etnicznymi, ale nikt nie może im odmówić polskości. Podam kilka przykładów wybitnych Polaków wyższego piętra: poeta Julian Tuwim - Żyd, król Zygmunt III Waza - Szwed, kontradmirał Józef Unrug - Niemiec, księżna Maria Krystyna Habsburg - Austriaczka, król Stefan Batory - Węgier, podpułkownik Jerzy Guttry - Szkot, król Władysław Jagiełło - Litwin, pisarz Henryk Sienkiewicz - Tatar.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:16)

Komentarze

ale kontradmirał to Józef (trojga imion) Unrug! Proszę poprawić nazwisko admirała!

Dziękuję!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1543466

Literówkę poprawiłem. Mam nauczkę, by nie pisać z pamięci, tylko sprawdzać.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1543470

Zapomniałeś jeszcze o Wicie Stwoszu (Bawarczyk) i Janie Matejko (Czech).

Wykład (jak na Ciebie) wyjątkowo składny i lakoniczny aż Cię nie poznaję :)

 Tylko czy nie rzucasz tutaj za dużo pereł... :)))

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

SpiritoLibero

#1543473

Ale to przedstawienie jest statyczne. Ruscy Panowie z różnych przyczyn polonizowali się, Zastępowali ih często Polacy, na skutek małżeństw, spadków, posagów. Natomiast chłopi, kozacy mieli często polskie pochodzenie, gdyż duża ich część to byli Polacy zbiegli polscy chłopi. Dostawali tam ziemię, której nie brakowało i zwolnienie z pańszczyzny na 100 lat. Szybko się ukrainizowali w przeciwieństwie do szlachty ukraińskiej, a zwłaszcza jej wyższej warstwy która się polonizowała.

W okresie buntów kozackich ten stuletni okres się większości kończył. Kozacy domagali się zwiększenia liczby kozaków rejestrowych - to znaczy wojskowych, mieli oni w obowiązku w razie potrzeby walczyć. Gdy nie było wojny gospodarowali. Na to powiększenie nie było pieniędzy, za gotowość do walki dostawali wynagrodzenie. Przeciw też byli Panowie Ruscy, na których ziemiach do tej pory gospodarowali.

Gdybyśmy nie żałowali kasy, Ukraina została by przy Polsce. Rosji prawdopodobnie by nie było na mapie.

Na deser zaprezentuje dwa listy dyplomatyczne i obraz:

List Mehmeda IV

Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, Kozakom zaporoskim, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować

Odpowiedź kozaków zaporoskich

Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!

Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwa twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego, co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa twoja mać.

O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie nas w dupę pocałować!

Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami.

Kozacy piszą list do sułtana. Obraz pędzla Ilji Riepina namalowany w latach 1878-1891. Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1543498

wreszcie dobry wpis za który należy dać 5*. Konkrety i fakty. Byle tak dalej.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1543501

dlaczego to Autor uwaza, ze dzisiejsi Polacy dziedzicza kulture po "dawnym narodzie polskim wyzszego pietra"?

Cala kultura ludowa, rekodzielo, stroje, tradycja, nawet kuchnia (inna "panska" inna "chlopska") - to za przeproszeniem g...o?"

Jak wielu jest dzisiaj potomkow "panow szlachty" , a jak wielu prostych chlopow wsrod Polakow ? Cos mi sie wydaje, ze wiekszosci owych dzisiejszych "panow" sloma z butow wychodzi.... zwlaszcza tym, ktyorzy uwazaja sie za "panow"...

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1543502

Tak nie przystoi, z ta sloma i z tymi butami :-))  Szlachta byla na Kresach ostoja polskosci.

Z drugiej strony podjal Pan temat, ktory mnie w pierwszym momencie tez zastanowil. Co jest z kultura ludowa, z piesniami, z tancami,  ze strojami,z tradycja kucharska. Wydaje sie to wszystko zapomniane przez autora.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Gosia

#1543540

Nie ma polskiej kultury ludowej - każdy region Polski ma swoją własną, miejscową kulturę ludową - swoje stroje, potrawy, gwarę. Jest folklor łowicki, kurpiowski, podhalański, śląski etc. Nie jest istotne jakie dzisiejszy Polak ma pochodzenie - czy szlacheckie, czy chłopskie, czy mieszczańskie - kulturę wyższą, zasady cywilizacyjne, dziedziczy po dawnej szlachcie. Kultura ludowa to jest kultura etniczna, kultura niższego piętra - tę kulturę dziedziczymy po rodzicach. Narodowość wyższego szczebla dziedziczymy po dawnej szlachcie, nawet jeśli nie mamy szlacheckich przodków. Najlepszym dowodem jest język - dziś wszystkich tytułujemy Pan/Pani, nie pytamy o pochodzenie - do chłopa czy mieszczanina też mówimy "proszę pana".

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1543544