Po co Polsce niszczyciele min? Wydajmy środki lepiej!

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Kraj

Rząd Ewy Kopacz chwali się zwodowaniem pierwszego z trzech zamówionych niszczycieli min. Tymczasem moim zdaniem to całkowicie chybiony zakup. Przecież grozi nam tylko agresja Rosji, a ona ma znacznie silniejszą flotę wojenną od naszej - zatem jeśli podejmą działania wrogie nam to będzie to atak rakietowy czy artyleryjski na naszą flotę i po zniszczeniu jej atak na obiekty na lądzie. Następnie możliwe, że dokonają desantu na ląd. Nie będą bawili się w nękanie nas minami, bo po co? To się robi wtedy gdy nie można zniszczyć przeciwnika, nie można wpłynąć na dany akwen. Stawianie min mogłoby zagrozić ich własnej flocie podczas ostrzału lądu czy ich okrętom desantowym. Dlatego warto zaapelować o anulowanie kontraktu na dwa kolejne niszczyciele min i zamówienie innych okrętów.

 

Powinniśmy zamawiać kutry rakietowe i większe okręty wyposażone w rakiety i artylerię dużego kalibru. Już w 1939 roku nie mogliśmy nic zrobić niemieckim pancernikom, bo mieliśmy działa lądowe o kalibrze jedynie 152 milimetrów i okrętowe jeśli dobrze pamiętam 130 milimetrów. Myślę, że konsorcjum zgodziłoby się na zmianę kontraktu na inne okręty, oczywiście wymagałoby to negocjacji, bo to inne ceny i innego rodzaju okręty. Oczywiście można też się zastanawiać czy w ogóle potrzebujemy nowych okrętów, bo i tak flota rosyjska będzie zawsze znacznie silniejsza? Zamiast tego może zainwestować w broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą oraz nowe czołgi dla sił lądowych?

 

„Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek typu "Kormoran II", wart ok. 1,5 mld zł podpisano we wrześniu 2013 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding.”

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/zwodowali-pierwszy-od-lat-polski-niszczyciel-min,574284.html

 

Filip Stankiewicz

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

jest partią słynącą z obiecywania cudów - niewidów, to pewnie taki niszczyciel min jak zajdzie potrzeba, szybko przelezie na brzeg i będzie niszczył miny podłożone przez islamistów. A co? Jak cuda, to cuda!

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#1493400