Zemsta mechanika w Colorado zainspirowała rosyjski film

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

W Wielki Czwartek [13.04.2017] jednym z najpopularniejszych tekstów w portalu Wp.pl był "Ostatni wolny mechanik. Człowiek, który buldożerem wypowiedział wojnę Ameryce" pióra Łukasza Michalika {TUTAJ(link is external)}.  Autor przypomniał wydarzenie z 2004 roku.  W miasteczku Granby w sranie Colorado Marvin Heemeyer był prześladowany przez miejscowe skorumpowane władze, które zmusiły go do zamknięcia warsztatu i sprzedaży działki na której stał  Pół roku jakie miał na opuszczenie terenu wykorzystał do opancerzenia wielkiego buldożera.

  W czerwcu 2004 roku wyruszył tą maszyną na miasto i zaczął niszczyć budynek po budynku.  Zdemolował ratusz, bibliotekę, dom burmistrza, redakcję miejscowej gazety, sklepy itp. - w sumie trzynaście obiektów.  Policja okazała się całkowicie bezsilna.  Heemeyer szalał przez 2,5 godziny, po których jego buldożer ugrzązł w ruinach jednego ze sklepów.  Wtedy Heemeyer się zastrzelił.  Nikt nie zginął w wyniku jego akcji [poza nim samym], ale straty materialne były ogromne.  Amerykańska prasa szacowała je na 5 do 7 milionów dolarów.

  Uświadomiłam sobie, że już kiedyś o tym czytałam. i rzeczywiście, w 2013 opisał to bloger Toyah w notce "Marvin Heemeyer, czyli o zrównywaniu z ziemią" {TUTAJ(link is external)}.  Zwrócił on uwagą na to, iż System robił co mógł, by przemilczeć to zdarzenie.  Niezbyt skutecznie.  Pamięć o nim przetrwała, a w 2014 zainspirowała rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa do nakręcenia filmu "Lewiatan" {TUTAJ(link is external)} [obszerne omówienie filmu - {TUTAJ(link is external)}].  Reżyser przeniósł akcję do rosyjskiego miasteczka, a bohaterowi kazał zmagać się z rosyjskimi mafijnymi układami.  "Lewiatan" okazał się dziełem wybitnym, był nominowany do Oscara, Złotej Palmy i otrzymał Złoty Glob.

  Jak widać, temat skorumpowanej władzy gnębiącej obywateli jest uniwersalny.  W Polsce powstał przecież film "Układ Zamknięty".  Czy jednak Heemeyer wybrał skuteczna metodę walki ze skorumpowaną biurokracją?  Chyba nie.  Przeglądałam Internet i nie znalazłam wiadomości o tym, że władze Granby poniosły jakieś konsekwencje tej sprawy.  Zabrały się one energicznie do usuwania zniszczeń i już w październiku trudno było dostrzec ich ślady {TUTAJ(link is external)}.  Konsekwencje poniosły tylko firmy ubezpieczeniowe.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:6)

Komentarze

"Zwrócił on uwagą na to, iż System robił co mógł, by przemilczeć to zdarzenie."

Kilka osób złapało za kamery i zarejestrowało demolkę. Nagrania opublikowano w kilku programach cyklicznych poświęconych reporterce, nagraniom amatorskim, rejestracji wypadków przez przypadkowe kamery. Mam gdzieś na kasecie VHS nagranie z demolki, gdzie uczciwie opowiedziano o motywach postępowania Marvina Heemeyera.darzenie.

http://imgur.com/gallery/hmE1Q

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

#1537501