PiS chce popełnić widowiskowe seppuku za 1,5 mld zł.

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

  Chodzi tu o sprawę abonamentu RTV.  Od półtora roku nie udało się rozwiązać sprawy jego ściągania.  Minister kultury, Piotr Gliński stwierdził {TUTAJ(link is external)}:

  "Piotr Gliński sprecyzował, że kierowany przez niego resort chciałby, aby nowa opłata abonamentowa była płacona co miesiąc razem z deklaracjami podatkowymi. - Ta opłata wynosiłaby około 8 złotych miesięcznie. Jednak wymaga to zmiany prawa w Unii Europejskiej i nie jest takie proste do wprowadzenia. Będziemy musieli na to poczekać, stąd próba szybszego uszczelnienia systemu poprzez wprowadzenie nowelizacji – mówił Piotr Gliński.".

  Rząd ostatnio przyspieszył prace nad tzw. ustawą abonamentową {TUTAJ(link is external)}.  Budzi ona jednak silne opory zarówno wśród dostawcow płatnej telewizji, jak i zwykłych telewidzów i słuchaczy.  Czytamy {TUTAJ(link is external)}:

  "Rząd od drugiej połowy roku planuje zmienić system finansowania mediów publicznych - Chcemy, aby fundament finansowania mediów publicznych był solidniejszy - zapowiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Istotą tzw. ustawy abonamentowej jest przekazywanie Poczcie Polskiej - przez dostawców płatnej telewizji - danych o ich abonentach. Dzięki tym danym Poczta mogłaby skutecznie egzekwować od nich opłatę na rzecz TVP i Polskiego Radia. Zrzeszająca sieci kablowe Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zamówiła badanie dotyczące pomysłów zawartych w szykowanej przez rząd nowelizacji ustawy o abonamencie. Z badania wynika, że przeciwnych obowiązkowemu przekazywaniu danych o użytkownikach płatnej telewizji jest 69 proc. Polaków (w tym 49 proc. zdecydowanie). 26 proc. osób popiera decyzję rządu, a 5 proc. nie ma w tej kwestii swojego zdania.".

  Z linkowanych powyżej artykułów z portalu Wirtualnemedia.pl dowiadujemy się, iż:

  "Resort prognozuje, że po wejściu w życie nowelizacji abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co po uwzględnieniu abolicji (powodującej utratę ok. 110 mln zł potencjalnych wpływów) przyniesie dodatkowo 620 mln zł rocznie. Projekt nowelizacji za kilka dni ma trafić pod obrady rządu. W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych". 

Wynika z tego, że ten podatek zwany abonamentem RTV jest skrajnie niepopularny.  Płaci go tylko 35% zobowiązanych do tego.  Nic w tym dziwnego.  Wywodzi się on z głębokiego PRL, gdzie istniał tylko jeden program telewizyjny i dwa programy radiowe [wszystkie państwowe].  Obecnie wszyscy odbierają tę daninę jako anachronizm.  Mimo to resort kultury wciąż chce ją ściągać.  W przypadku powodzenia jego zamiarów może liczyć na wpływy w wysokości 1 mld 370 mln zł rocznie

.  Jest to pomysł bardzo niebezpieczny dla Prawa I Sprawiedliwości.  Przepychanki w sprawie abonamentu RTV będą trwać w roku 2018 - roku wyborów samorządowych.  W następnym roku będą wybory parlamentarne.  Uparte forsowanie niepopularnej daniny może spowodować, że PiS te wybory przegra.  Zwróćmy uwagę, że uszczelnienie systemu podatkowego już przynosi dodatkowych kilkanaście miliardów złotych do budżetu.  Ja doradzam likwidację tego abonamentu - co ucieszy wyborców oraz Pocztę Polską,  Misję mediów publicznych można z powodzeniem dofinansować z budżetu.
  

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

Popieram!

Pozdrawiam 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1539864

tak Gliński, jak i Selin, że dla dobra sprawy z każdego można  zrobić konfidenta, to się mylą. Lewaki już wykorzystują tą sprawe -nazywając tvp ,telewizją reżymową, albo pisowską.Dodatkowo tv zmieniła się w spółkę i mówienie o obowiązku płacenia abonamentu jest anachronizmem.W tv nic atrakcyjnego.Nawet giganci płatnych tv dają same powtórki i kto ma dłużej te telewizje to nia ma co oglądac.Mówienie o misji tv to fikcja dla przygłupów.W 2007rPiS był przy władzy a tv była sterowana przez stare układy.Pytanie-dlaczego dopuszczono walterów solarzy, skoro tvp miała najwięcej fachowców.Dlaczego nie wzięła tych spraw w swoje ręce.Na koniec, czy tv całej UE nie powinna być obligatoryjna dla całej UE i każde panstwo nie powinno mieć przymusowo po jednym kanale każdego państwa unijnego?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

staryk

#1539875

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

(...)Lewaki już wykorzystują tą sprawe -nazywając tvp ,telewizją reżymową, albo pisowską.(...)
A ja nazywam: TeleVizją Narodową.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540308

Albo reklamy - albo abonament.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

#1539884

Już widzę tę "abonamentową" telewizję bez reklam :).
Sam chyba nie wierzysz w to co piszesz...
Oj naiwny, naiwny...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1539903

Abecadło.

Ustalmy kwestie niepodważalne:
1. Strategiczna rola mediów publicznych.
2. Konieczność finansowania mediów publicznych przez państwo, a nie przez krasnoludki, czyli przez obywateli.
3. Konieczność wyeliminowania reklam z przestrzeni mediów publicznych.
Nie ulega wątpliwości, że za finansowanie instytucji państwa odpowiedzialni są obywatele, a nie krasnoludki. I z tego wynikają kroki praktyczne. Jak ktoś nie czuje się odpowiedzialny za państwo, to fora ze dwora, nikt idioty tu nie będzie trzymał.

Wiek XXI jest wiekiem informacji, co widać w związku z błyskawicznie rozwijającą się  wojną informacyjną, więc ignorowanie roli mediów publicznych jest idiotyzmem, ekstremalnym idiotyzmem

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1539908

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

wyjaśnia wszystko... nawet Wacława "To ja wykończyłem Caracale" Berczyńskiego czy politykę epistolarną. A może po prostu to jest jakiś dalszy ciąg afery taśmowej?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540310