Pilne zadanie dla Straży Pożarnej i Nadzoru Budowlanego

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

Wczoraj [16.06.2017] napisałam notkę "Pożar i prawda w Londynie" {TUTAJ(link is external)}.  Dwudziestokilkupiętrowy wieżowiec stanął cały w ogniu w ciagu kilkunastu minut, gdy płomienie dotarły do zewnętrznej wykładziny na jego elewacji.  Oto kilka komentarzy na temat tego wpisu:

  "Robert Knapik
Budynek był obłożony płytami elewacyjnymi REYNOBOND PE produkcji francuskiej firmy Alcoa. Elewacyjna płyta warstwowa złożona jest z dwóch warstw blachy aluminiowej o grubości 0,5 mm i znajdującej się pomiędzy nimi warstwy polietylenu niskiej gęstości (z takiego wykonuje się popularne torebki zrywki). Polietylen ładnie się pali, kopci, wydziela trujące gazy, cieknie i skapuje płonąc, dlatego też takich płyt nie można stosować w obiektach, w których przebywają na stałe ludzie.
Jest też wersja niepalna płyt oznaczona REYNOBOND FR, gdzie warstwa polietylenu została uzupełniona mineralnym, silikonowym wypełniaczem. De facto te płyty też się spalą, ale nie rozprzestrzeniają ognia.
Płyty REYNOBOND firmy Alcoa są dopuszczone do stosowania w Polsce: aprobata Instytutu Techniki Budowlanej nr. AT-15-3524/2012
http://mbc.poznan.pl/przetarg/...(link is external)
PS 
Warszawski wieżowiec Złota 44 ma elewację z podobnie wyglądającego materiału.

  Stary Wiarus
Różnica ceny pomiędzy niepalnymi płytami Reyobond FR (GBP 24/sqm) a palnymi Reynobond PE (GBP 2/ sqm) wynosi 2 funty za metr kwadratowy na niekorzyść FR.
Pod płytami elewacyjnymi Reynobond były płyty termoizolacyjne Celotex RS5000 (polyisocyanurate), które są co prawda trudnozapalne, ale zgodnie z Material Safety Data Sheet opublikowanym przez producenta
"will burn if exposed to a fire of sufficient heat and intensity". Poliizocyjanurat, zaawansowana pochodna poliuretanu, wydziela podczas spalania m.in. cyjanowodór.
 
 Stary Wiarus
Biorąc pod uwagę modę na ocieplanie elewacji starych budynków w Polsce pianką poliuretanową i polistyrenową (styropian), brak do tej pory w Polsce takiego pożaru jak ostatnio w Londynie jest świadectwem szczególnej przychylności Ducha Świętego.

 eska
W Polsce elewacje ociepla się głownie styropianem, który jest teoretycznie niepalny. Cały myk w tym, że takie ocieplenie jest blisko ściany i musi być "pozamykane" szczelnie przy otworach okiennych, wtedy nie tworzy się komin ogniowy, czyli mówiąc po naszemu - cug. 
Jakim cudem mogło powstać takie coś i to w takim tempie, jak to w Londynie - to ja nie mam pojęcia...

 nudna-teoria
"Niepalny styropian", dobry dowcip. Polistyrol pali się jak złoto. 
Lecz nie to jest problemem, lecz pewnie brak skutecznych przekładek z materiału niepalnego, np. wełny mineralnej, mających powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia od piętra do piętra.".

  Co wynika z tych komentarzy?  Ano to, że u nas stosuje się polistyren, ale także i te same płyty elewacyjne, jakich użyto  w tym wieżowcu w Londynie.  Domagam się od Straży Pożarnej i Nadzoru Budowlanego przeprowadzenia kontroli ociepleń wysokich budynków w Polsce  - pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego.  Zacząć można od owego budynku Złota 44 w Warszawie.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Z tego, co wiem wieżowiec był councilowski, co oznacza, ze były tam mieszkania socjalne, a lokatorami byli  głownie tzw. ciapaci czy ciapaki - tak nazywają muzułmanów , swoją drogą nie wiem skąd ta nazwa. Cóż, budynki socjalne dla emigrantów czy uboższej ludności są marnej jakości,  taka prowizorka budowlana.

Po pożarze w Londynie wszystkie budynki socjalne mają przejść kontrolę nadzoru budowlanego, ale znając podejście Brytyjczyków do przepisów i rozporządzeń nic się tam nie zmieni.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1542409