Antydyplomacja Unii Europejskiej

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Przedwczoraj [25.08.2017] prezydent Francji Macron wypowiedział się na temat Polski:

  "Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Bułgarii Rumenem Radevem w Warnie, że „Polska izoluje się w Europie” - donosi agencja Reuters.  Według agencji Macron dodał, że „Polacy zasługują na coś lepszego niż rząd, który nie będzie w stanie wpłynąć na kierunek, w którym podąży Europa”.
Europa jest zbudowana na fundamencie wartości - demokracji i wolności, z którymi Polska jest dziś w konflikcie. Polska w wielu kwestiach sama wypycha się na margines Europy
—zaznaczył." {TUTAJ(link is external)}.

  Dzień później kończący swoją misję ambasador Holandii  na Węgrzech, Gajus Scheltema udzielił wywiadu jednemu z węgierskich tygodników:

  " Dyplomata ostro zaatakował rząd Wiktora Obrana za odmowę przyjęcia imigrantów, wyraził zaniepokojenie poziomem korupcji na Węgrzech oraz skrytykował Budapeszt za ograniczanie wolności słowa i kampanię przeciwko George’owi Sorosowi.
To wszystko Węgrzy zapewne by przełknęli, gdyby Scheltema nie porównał ich do ISIS. – Tutaj zawsze poszukuje się wrogów – powiedział Holender opisując politykę premiera Orbana. – Wrogów tworzy się na takich samych zasadach jak ci, którzy przegrali na globalizacji i fanatycy religijni." {TUTAJ(link is external)}.

  Te wyczyny zachodnich dyplomatów sprowokowały ostrą reakcję.  Premier Polski, Beata Szydło oświadczyła, że Macron powinien zająć się własnym krajem, a francuski charge d'affaires został wezwany do polskiego MSZ, gdzie zmyto mu głowę.  Węgrzy zareagowali jeszcze ostrzej:

  "Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zareagował bardzo stanowczo i odwołał ambasadora w Hadze na konsultacje w kraju. Na czas nieokreślony obniżył też rangę stosunków dyplomatycznych. Oznacza to, że placówki w Hadze i Budapeszcie nie zostaną zamknięte, jednak do odwołania na ich czele nie będzie stał ambasador. Scheltema, który w najbliższym czasie miał zakończyć swoją misję na Węgrzech, ma zakaz wstępu do ministerstw i instytucji państwowych." [op. cit.].

  Zaniepokojony minister spraw zagranicznych Holandii powiedział, że:

  "Minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders przyznał, że jest zakłopotany słowami ambasadora i "porównaniem, które nie powinno zostać zrobione". – Dla mnie jest jasne, że nie ma związku pomiędzy terroryzmem a działaniami węgierskiego rządu – powiedział w rozmowie z holenderską agencją ANP." [op. cit.].

  To oczywiście nie były przypadkowe gafy.  Jak pisałam w mojej notce "Emmanuel Macron kontra Trójmorze" {TUTAJ}, podróż Macrona, demonstracyjnie omijająca Polskę i Węgry, miała na celu rozbicie jedności Trójmorza.  Antypolskie wypowiedzi francuskiego prezydenta i antywęgierskie stwierdzenia ambasadora Holandii były elementem presji UE na, znienawidzone przez brukselskie elity, rządy tych krajów.  Sądzę, że efekty będą odwrotne do zamierzonych.  Wzmocnią one tylko patriotyzm Węgrów i Polaków, budząc antyeuropejskie nastroje.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

to niezupełnie to samo, co słuchanie porad własnej babci czy mamy, nawet po (pełniącej obowiązki) żony.

Macron do swej roli nie dorósł i już nie dorośnie. Francja - ma takiego prezydenta, na jakiego zasłużyła. 

Ja także mam nadzieję, że owe "akcje" Macrona przyniosą idei Międzymorza korzyść a nie stratę. Może należy przypominać, jak Francja dotrzymywała swoich przymierzy. Choćby z Polską.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1547134

Cywilizacyjna izolacja od UNIjnej polonofobii - jest konieczna.

UNIjny antypolonizm ukazuje - "cywilizacyjną"- konkurencyjną barbarię - cywilizacji śmierci...

od której KONIECznie trzeba IZOLOWAĆ Życie Cywili Narodu - należytej kultury państwa - w (o)budowie prawej i sprawiedliwej demokracji - życiowej...

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1547148

Tak się zwracam).  Francji, Niemiec Holandii już praktycznie nie ma, To są już tylko skupiska wystraszonych siedzących w swoich zabarykadowanych mieszkania tubylców. Ich anty, czy filo polonizm mało mnie interesuję, oraz wypowiedzi ich przywódców, jeśli jest tam jest jeszcze komu przewodzić.

Kochani róbmy swoje.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1547176