1 Maja - Święto Pracy czy dzień św. Józefa Robotnika?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  A może nacjonalistów?  Bo na pewno - lewicy.  Dziś [1.05.2016]  na jednym z głównych miejsc w Salonie 24 widnieje notka Sowińca [Jerzego Bukowskiego]  "Niech się nie święci 1 maja" {TUTAJ}.  Tekst ten przedrukowany został także w portalu Wpolityce.pl {TUTAJ}.  Sowiniec pisze:

 "Wiem, że nikt nie lubi, kiedy odbiera mu się coś przyjemnego (np. dzień wolny od pracy), ale mimo to nie mogę zrozumieć, dlaczego obchodzimy w niepodległej Polsce święto 1 maja.
       Mało jest dat tak bardzo kojarzących się z sowieckim reżimem i z perfidnym zakłamaniem przez komunistów idei pięknego w założeniu robotniczego święta. (...) Wielokrotnie zgłaszałem w swoich artykułach potrzebę wykreślenia 1 maja z listy dni wolnych od pracy i nadal uważam, że tak powinno się stać. (...) proponuję dla zachowania świątecznej równowagi zaczerwienienie w kalendarzu 6 sierpnia - rocznicy wymarszu z krakowskich Oleandrów Pierwszej Kompani Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego".

 Propozycja Sowińca wywołała niezwykle ożywioną dyskusję w Salonie24 [ponad 180 komentarzy].  Wielu komentatorów przypomniało , iż Kosciół Katolicki czci dzień 1 maja jako święto św. Józefa Robotnika [cieśli].  I tu dochodzimy do sprawy,która nie przestaje mnie zdumiewać.  Oto w latach 80 XX wieku polski Kościół szeroko propagował obchodzenie 1 maja jako dnia św. Józefa.  Organizowano uroczyste nabożeństwa z tej okazji.  Potwierdza to bloger Partisan Gardening piszac pod notką Sowinca:

 "@SOWINIEC - Święto Józefa Robotnika
Mój tato, w czasach szczęśliwie minionych, w dniu 1 maja szedł na Mszę Świętą. Tak obchodził ten dzień gdy na mieście inni maszerowali. Skoro już jest to dzień w zachodnim świecie wolny to niech pozostanie takim dniem odpoczynku dla niewiernych a Świętem Józefa dla pobożnych.
PARTISAN GARDENING 13:02".

 Gdy jednak ideologia komunistyczna upadła w latach 1989 -1991 - Kościół o św. Józefie zapomniał.  Jego kult zostal nie wiadomo dlaczego wygaszony.  W efekcie 1 maja pozostał świętem lewicy.  W tym roku w Warszawie odbyły się trzy lewicowe manifestacje: PPS, OPZZ i SLD oraz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Ikonowicza.  Ciekawe jest jednak to, że tradycje pochodów pierwszomajowych postanowili podtrzymywać Autonomiczni Nacjonaliści.  Uczestniczyłam w ich demonstracjach w latach 2012 i 2013 [opisałam to {TUTAJ} i {TUTAJ].  W następnych latach nacjonaliści nadal organizowali te pochody [2014 - patrz {TUTAJ}, 2015 - {TUTAJ}].  W tym roku również zapraszali {TUTAJ}..

 Tak więc - pierwszy maja niekoniecznie musi się kojarzyć tylko z sowieckim reżimem i zakłamanymi komunistami.
 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:13)

Komentarze

dzień św. Józefa Robotnika

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1512398

Niech żyje pierwszy sekretarz partii!
Niech żyje towarzysz Stalin!
Niech żyje towarzysz Czarzasty
Niech żyje towarzysz Rzepliński!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1512407

Wlasnie, swieto 1go maja wcale nie musi i nie powinno kojazyc sie z ZSRR i PRL. W Niemcach hitlerowskich tez bylo i to Hitler je wprowadzil.  Czy to znaczy, ze jest rowniez hitlerowskie?

Swieto pracy jest obchodzone w wiekszici krajow wlasnie 1go maja. Obchodzenie Dnia pracy 1go maja w Polsce ma rowniez zwiazek z walka o niepodleglosc (walczyl o nie tak Pilsudski jak i moja babka, ktora go znala z rewolucji 1905 w ktorej brala udzial roznoszac bron krotka, granaty i amunicje) oraz dodatkowa zalete bo 3go maja jest Swietem Narodowym i z tej przyczyny biorac dodatkowy dzien wolny mozna miec 3 dni wolne od pracy a jesli polaczone z weekendem to nawet 5.

pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1512426