Zamilczeć Szczecin

Obrazek użytkownika cyborg
Kraj
W sobotę trzeciego stycznia pożegnaliśmy Mariana Jurczyka. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze św. Jakuba o godzinie 12-tej, a o 14- tej w asyście kompanii honorowej i pocztów sztandarowych i delegatów związków zawodowych, odbyło się złożenie do grobu. W uroczystościach uczestniczył Prezydent Szczecina a Przezydent Rzeczypospolitej przesłał wieniec i odznaczył zmarłego  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był też wieniec od Senatu RP, bo Marian Jurzczyk piastował godność senatora. Żyjący i chodzący o własnych siłach towarzysze strajkowi z lat osiemdziesiątych stawili się chyba w komplecie. Zdumiewał (do czasu) całkowity brak ekip telewizyjnych TVN, Polsat. Tylko reporter TVP-Info redakcji lokalnej, ręczną kamerą nakręcił kilka migawek. Nawet ten skromny materiał nie ukazał się na lokalnej antenie. Sucha szara informacja na pasku, ginąca w relacji z zabaw. W głównym wydaniu dziennika wiadomość o pogrzebie, wyłącznie ustną, spiker wygłosił jako ostanią tuż przed wiadomościami ze sportu. Nad grobem przemówił Jan Rulewski, senator, jedyny nie-szczeciński solidarnościowiec lat osiemdziesiątych obecny na uroczystości. Inni "koledzy" nie zaszczycili pogrzebu, ani sobą, ani wiązanką. Tytuł "Zamilczeć Szczecin" pochodzi z przemowy sen.Rulewskiego. Przypomniał on jak konsekwentnie, przez zamilczenie i zakłamywanie, zacierano pamięć o mniej wygodnym dla władz porozumieniu. Porozumieniu podpisanym wcześniej niż gdańskie, nie zawierającym wiernopoddańczego hołdu dla "kierowniczej roli PZPR". Nie byłoby Wałęsy bez Szczecina, bez Jurczyka - stwierdził Rulewski - Wałęsa "musiał zaistnieć", by Szczecin zamilczeć. ( Nagrodzony został za to stwierdzenie oklaskami, nie jedynymi ! ). W ówczesnej Polsce wszyscy ocieraliśmy się o czerwoną rdzę komunizmu, totalitaryzmu , mimo lawirowania, nie dawało się całkowicie uniknąć kontaktu, brudu. Do niektórych ta rdza przylgnąła na dobre, nawet nie próbowli jej zmyć, a nawet są z niej dumni. Marian Jurczyk należał do wąskiego grona tych którzy ciężką pracą rdzę skutecznie z siebie usuwali. Był zdeklarowanym przeciwnikiem "okrągłego  stołu" , kolejnego "rdzawego" kompromisu. Był założycielem Solidarności 80, która miała być kontynuatorką  idei sierpniowej, bez naleciałości. Związek ten nie uzyskał większego sukcesu, istnieje jednak nadal. Byłego prezydenta Szczecina żegnał również Grzegorz Durski, współtowarzysz i przyjaciel z czasów opozycyjnych. Życzeniem Mariana Jurczyka było spoczął w pobliżu Krzyża Katyńskiego, tam też został pochowany.
 
Cześć Jego Pamięci.
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:17)

Komentarze

Najbardziej boli to zamilczanie, z daleka widoczne sterowanie mediami. Śmieszne jest kiedy dowiaduję się że młody fotograf jest kontrolowany przez redakcję lokalnej mutacji GW ! Sprawdzany czy przypadkiem "prywatnie" nie fotografował marszu, miesięcznicy. Wszystkich lokalnych kamerzystów też znam.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

#1458775

Mam wrażenie, że sprawy Szczecina w ogóle wyciszane. I to nie tylko kwestia człowieka niewygodnego dla różowego układu. O Szczecinie cisza, jakby nie leżał w granicach naszego Państwa.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

___________________ Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#1458781

Nie istnieje np w prognozach pogody. Prognozy dla Pomorza dotyczą woj. Pomorskiego, Gdańsk, Kaszuby , tymczasem Pomorze przednie leży w Niemczech, Szczecin na Pomorzu a dalej woj.Pomorskie na Pomorzu wschodnim i Kaszubach.

Polska prognoza dla tworu nazywanego "Nizina szczecińska" dotyczy okolic Stargardu ! Większa część Szczecina leży na lewym brzegu Odry, ale nawet ta prawobrzeżna, odzielona jest od "niziny" Górami Bukowymi. Nie są one wysokie do 300 m, ale klimat i pogoda po obu stronach są różne.

Pozostaje niemiecka pogoda dla Meklemburgii i Pomorza Przedniego. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

#1458794

toś u mnie zaplusował!

A to znasz:

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1458783

Do 19-tej muszę się wyrobić z naprawą. Potem pooglądam. Ludzie mają materiały z tamtych lat, prawdziwe a całkiem jakby z innej rzeczywistości. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

#1458792

Lepper ciagle zywy.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1458828

Mój tata znał śp Mariana Jurczyka ze Stoczni Szczecińskiej i miał o nim bardzo dobre zdanie, jako o człowieku, który nie powiązał się układami, za co umiejszano zasługi całej stoczni. Tam w Szczecinie była rzecz jeszcze jedna, która spajała tych ludzi jakby w innym wymiarze w stosunku do wydarzeń w innych częściach kraju. W stoczni tej pracowało wielu WiNowców i byłych członków NSZ, bez nich powstanie 1970 roku w Szczecinie miałoby zupełnie inny wymiar, podobnie jak wydarzenie dekadę później, to jednak przemilczano, w oficjalnej narreacji. Pozdrawiam Serdecznie Cyborgu i dzięki za tą notkę!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1458795

To ja dziękuję ! Faktycznie, w głębi kraju może nie być znana specyfika mojego miasta. Rezerwa portowa to robotnicy pracujący na wezwanie. Wzywani kiedy do portu wejdzie statek i potrzebny jest natychmiastowy rozładunek. W czasach mojego dzieciństwa komunikaty nadawało Radio Szczecin  (fale średnie 1260 kHz) nie mylić ze Szczecin Radio czyli zespołem radiostacji i masztów  nadawczo-odbiorczych do łączności ze statkami na całym globie.

Były całe brygady portowe AK. Wracający z niewoli powstańcy często nie mieli gdzie się podziać, ich bliscy nie żyli lub byli już poszukiwani przez UB. Zatrzymywali się na pierwszym skrawku polskiej ziemi. Chodziły słuchy że Szczecin ma być Wolnym Miastem ! W rezerwie o nic nie pytali. Stocznia to była stabilizacja, stała płaca.

Na Marszu Niepodległości, grupa NSZ-tu to jedna z większych. Zwykle starszych zastępują ich dzieci, z dumą niosące opaski na zdobytych gdzieś mundurach z epoki.

Jest też wielka Rodzina Katyńska. Wiele rodzin znalazło w Szczecinie azyl . W rodzinnych stronach byli w końcu rodzinami zdrajców których towarzysze radzieccy wytropili i zlikwidowali.

A czerwone pająki niszczące nam opinię to pamiątka po wielkich jednostkach wojskowych. Polskich i radzieckich z przyległościami, rodzinami. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

#1458825

żyjemy w haniebnych czasach gdy wmawia sie nam że "Solidarność" stworzyli, i komunę obalili Lech Wałęsa wespół  z Jerzym Borowczakiem i Henryką Krzywonos. Z pewną pomocą Donalda Tuska i kilku innych. Czy w takiej interpretacji jest miejsce dla Mariana Jurczyka?

I może lepiej żeby go nie było?

Tyle że to jest zobowiązanie aby kiedyś się o Nich upomnieć. Jak o Żołnierzy Wyklętych.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1458855

Nie ma miejsca dla Jastrzębia , Manifestu Lipcowego .... (razem 56 zakładów ! )

Masz rację ! Obowiązuje zasada minimalizacji obsady spektaklu. No i amant musi być kryształowy, młody i z wąsami.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

#1458894

Jakoś nikt z komentujących śmierć Mariana Jurczyka nie zająknął się na temat jego współpracy z SB i o wyrokach lustracyjnych, związanych ze złożonymi przez niego nieprawdziwymi oświadczeniami lustracyjnymi na ten temat...

Jeśli bowiem piszemy pochwalne teksty, to nie należy zapominać i o tej stronie zmarłego.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2
#1458858

Widocznie komentujący uznali że Jan Rulewski w wystarczający sposób ustosunkował się do tego fragmentu biografii. Nie było: o zmarłych albo dobrze , albo wcale. Między innymi za sposób podejścia do trudnego tematu Rulewski dostał oklaski. Oczywiście zamiast się rozwodzić mógłbym napisać, że tu na ziemi ostateczny wyrok wydał Sąd Najwyższy, a dobre uczynki Mariana dotrą do tronu Boga , przed nim.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

#1458887

ja napisałem. Tu: http://niepoprawni.pl/blog/honic/o-marianie-jurczyku

Co więcej, wierzę że napisałem prawdę.

Honic

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1458910