Inwigilacja = Nobilitacja(?)

Obrazek użytkownika cyborg
Blog
Reakcja zainteresowanych na podjętą informację o ich inwigilacji jest, co najmniej (!), dziwna, by nie powiedzieć chorobliwa. Długo czekając na pierwsze nazwiska, obserwowaliśmy festiwal uśmieszków, puszczanych oczek. W końcu mamy! Są pierwsi nobilitowani, w dodatku osoby publiczne. Ba! Na pudło załapali się niewymienieni z nazwiska blogerzy Salon24. Gazeta Polska walczy o miejsca na pudle dla dziennikarzy użytkujących telefony zarejestrowane "na firmę".
 
Telefony podsłuchiwano więc w trybie NN, czyli występując o zgodę na sprawdzenie »nieznanych numerów«.
 Był to oczywiście wybieg mający na celu łatwiejszą legalizację podsłuchu, bo zdecydowana większość numerów telefonicznych dziennikarzy »GP« jest w środowisku dobrze znana – służby doskonale wiedziały więc, kogo inwigilują” – czytamy w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”. [1]
 
Dlaczego jestem złośliwy i piszę z przekąsem ? Bo dziennikarzy się nie podsłuchuje, nie potrzeba, oni sami napiszą, powiedzą więcej nawet niż wiedzą ! Nieprzypisany do nikogo, kontaktowy telefon publikowany w stopce gazety jest idealnym źródlem wiedzy o osobach chcących się skontaktować z redakcją.
Przejęcie i neutralizacja informatora - to właściwy cel działania tych konkretnych służb, które były angażowane do inwigilacji (i nie tylko!). Dziennikarz, pozbawiony możliwości weryfikacji informacji przez fachowca, staje się konfabulantem łatwym do neutralizacji. Tak więc to nie dziennikarz jest "figurantem", dziennikarz jest obiektem : odcięcia od informacji, celowej dezinformacji, nacisków "autorytetów". Wiedząc kto stara się o kontakt z dziennikarzem, "środowiskowy autorytet" konfidencjonalnie "zdradza", że miał kontakt z "nawiedzonym" informatorem, zmarnował tylko czas, ale pewnie opisze takich hurtem.
Co się robi "figurantom" ? Utrudnia się życie. Delikatnie i dyskretnie. Stopień delikatności jest odwrotnie proporcjonalny do wartości figuranta. Najprościej jest ograniczyć dostęp do wybranych portali. Typowy jest komunikat o przerwaniu połączenia z powodu zbyt długiego oczekiwania na odpowiedź serwera. Można pozwolić czytać, ale nie pozwolić na zalogowanie. Nie pozwolić pisać. Wymusić emigrację z Salonu24 na nowoobstalowany nowyEkran. To, że służby przez rok pozwoliły Parolowi rozwijać nE swobodnie - nie dziwi. Nieudane użycie portalu do wywołania konfliktu w środowisku - normalna gra operacyjna. Dziwi stwierdzenie o inwigilacji blogerów AKURAT Salonu24, podczas, gdy najlepsi pisali na wielu portalach. Gry operacyjne prowadzone są w stosunku do konkretnych osób, w powiązaniu z ich kwalifikacjami i posiadanymi informacjami. Przynależność danego, inwigilowanego "nicka" do konkretnego portalu w niewielkim stopniu nobilituje "słup ogłoszeniowy" jakim jest taki portal. Za dziennikarzami zawodowymi ujmować mogą się wszelkiego rodzaju stowarzyszenia i szacowne organizacje międzynarodowe - kto ujmie się za "źródłami" ?! Dziennikarz ma prawo, i poniekąd obowiązek (!), chronić swoje źródła informacji, minorowe popiskiwania dziennikarskiego środowiska to zbyt mało w sytuacji gdy wiedziało się, że podejmując rozmowę telefoniczną, "wystawia się" rozmówcę służbom. Używanie firmowych telefonów, tylko ułatwiło inwigilację ale nie zwolniło dziennikarzy z obowiązku zadbania o los swoich informatorów ! 
 
Ponadto :
-
-
-
-
 
Zamiast Post Scriptum :
 
Rzecznik podjął z urzędu sprawę inwigilacji dziennikarzy
 
Data: 2016-01-20
słowa kluczowe: biuletyn, policja, prawo do prywatności, wolność słowa
W związku z doniesieniami mediów o możliwości inwigilacji dziennikarzy, którzy ujawnili aferę taśmową, przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania z urzędu.
 
Chodzi między innymi o dziennikarzy zamieszczających publikacje w tygodniku „Wprost”: Cezarego Bielakowskiego, Piotra Nisztora, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego.
 
30 grudnia 2015 r. Rzecznik zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o stosowne informacje, a także o udostępnienie kopii raportu/audytu sporządzonego
 w Biurze Spraw Wewnętrznych KGP.
 
W odpowiedzi Komendant Główny Policji insp. Zbigniew Maj przedłożył wyjaśnienia oraz dokumenty, które mają charakter niejawny.
 Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych ich treść nie może zostać udostępniona publicznie.
 
Otrzymane materiały są przedmiotem analizy i dalszych działań, a sprawa pozostaje w zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich.
--
--------------------------------
Pozostaje i pozostaje i pozostaje ..... ad mortem.
 
Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Witaj!

Dałeś sporo do myslenia, a właściwie wyartkułowałeś to co w głowie się kłębi.

Pierwsze:

inwigilacja = nobilitacja. Wesołe, ale się powtarza. Ludzie lubią być kombatantami. Nie zapomniałeś przecież licznych zawołań z 81 - dlaczego mnie nie internowali?! A potem interna obnoszona, jak medal honoru i odwagi.

Drugie:

Salon24 to typowa warszawka. Tam są w wiekszości lanserzy i "ludzie z towarzystwa. Poważni już dawno odeszli. Teraz ci, co zostali będą mieli podstawę do chwały. Jak taki Borowczak, który sam z Wałęsą zorganizował strajki w całej Polsce.

A dobrze wiemy, jak my byliśmy inwigilowani. Jakie były jaja z Neonem i jakie z Legionem.. Tu, na niepoprawnych też cuda się działy. Agentura wpływu założyła nam kartoteki i rozpoczynała wściekłe ataki przy okazji Ukrainy, czy kremlowskich motocyklistów.

Może doczekamy czasów, gdy będzie można czegoś więcej się dowiedzieć.

 

Serdeczności

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1513865

Do nobilitacji konieczne jest słowo klucz. Może to być : "internowanie". Ludzie powołani wtedy na "trzymiesięczne ćwiczenia wojskowe", dopiero teraz zaczynają walczyć o uznanie tamtego pozbawienia wolności za szykanę. Czy p. Komorowskiemu kazano kopać w zmarznietej ziemi coś, co mogło być zarówno transzeją jak i zbiorową mogiłą?

Najgorsze jest to, że faceta od sąsiedniego biurka na polibudzie, też powołano na trzy miesiące. Elektronika do WOPu ?! Okazało się, że było to pospieszne szkolenie SB !  

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

#1513868

bt

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1514050