Co trzeba jeszcze „ustalać” ???

Obrazek użytkownika civilebellum
Historia

Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość” – G. Orwell, „1984”

Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania.” – T. Mazowiecki, Sejm, 1989

 

 

 

Pod pamiętnymi aż za dobrze słowami Mazowieckiego podpisali się ochoczo członkowie „Komisji Millera” pichcąc swój wiernopoddańczy „polski Raport” – w czyich rękach pragnęli, w ślad za swym politycznym guru, zostawić przyszłość?

Niestety – nic nie jest publicznie wiadomo, by Podkomisja MON wydobyła Polskę z obecnego stanu załamania, tj. braku „sztywnej informacji” o…

 

O jaką „przeszłość” chodzi?

Krótką: o trzydzieści kilka minut od startu tu-154M z warszawskiego lotniska Okęcie do godz. (jak każą nam wierzyć) 8.02. Do dziś nie wiemy, co się działo wcześniej!

 

Nie dowiemy się tego ani z tzw. polskiej skrzynki ATMQAR (dlaczego?), ani z rosyjskiego rejestratora cvr MARS-BM (powód jest jasny: rejestrator nadpisuje nowe nagranie co 30 min.), ani z dwóch pozostałych, rosyjskich rejestratorów, które to:

Rejestratory eksploatacyjne KBN-1-1 i ATM-QAR oraz kasetę ochronną 70A-10M rejestratora rozmów w kabinie MARS-BM odnaleziono wśród fragmentów kadłuba samolotu. Odczytano dane ze wszystkich wymienionych wyżej rejestratorów. [1]

Podałem, że z dwóch rejestratorów, a Komisja wymieniła tylko jeden: KBN-1-1 – co z drugim? Znalazł się w załączniku:

System MSRP-64M-6 (zwany dalej MSRP) przeznaczony jest do zapisu i przechowywania na taśmie magnetycznej danych z ostatnich 25 godzin lotu samolotu.

W skład systemu MSRP wchodzą:

rejestrator katastroficzny MŁP-14-5 w ochronnej obudowie;

rejestrator eksploatacyjny KBN-1-1;

inne. [2]

System otrzymuje dane z głowic zapisu urządzeń rejestrujących MŁP-14-5 (katastroficznego) i KBN-1-1 (eksploatacyjnego). Oba rejestratory zapisują taką samą informację. [tamże].

Rejestrator MŁP-14-5 (to ten znaleziony przez montażystę Wiśniewskiego – pomarańczowy) zachował się w dobrym stanie: Po otworzeniu obudowy stwierdzono dobry stan techniczny taśmy magnetycznej (nośnika danych). [tamże, s. 9/93], jednakowoż niespodziewanie:

Stwierdzono, że liczba błędów zapisu z rejestratora KBN-1-1 jest pomijalna.

Liczba błędów w zapisie z rejestratora MŁP-14-5 jest wyraźna, ale nie wpływa na ogólny

obraz zarejestrowanego lotu. Wynik porównania jednoznacznie wskazuje, że trzy pliki:

• Msrp64.dta - zapis po dekompresji z rejestratora ATM-QAR;

• KBN.DAT - zapis z rejestratora KBN-1-1;

• 85837.FDR.ALLData.dat - zapis z rejestratora MŁP-14-5, zawierają zapis tego samego lotu. Ze względu na kompletność danych i brak zakłóceń zapisu, do dalszych prac wybrano zapis z rejestratora ATM-QAR. [3]

- tymczasem przecież, choć „polska czarna skrzynka” (rejestrator ATMQAR) trafiła do Polski najwcześniej, to jednak dopiero tydzień po „katastrofie” (kopię pierwotnych danych zapisu rejestratora katastroficznego MŁP-14-5 oraz rejestratora eksploatacyjnego KBN-1-1 otrzymaliśmy w dniu 31.05.2010 r.); ciekawostkę stanowi fakt, iż jej zapis (a nie Systemu MSRP-64M-6!) stanowił dla Komisji Millera podstawę do napisania Raportu…

 

Co więc się stało z zapisem (25-godzinnym!) „Systemu MSRP-64M-6” ? Przecież był do dyspozycji PKBWLLP!:

W dniu 31 maja 2010 roku Naczelny Prokurator Wojskowy – płk Krzysztof Parulski uczestniczył, wraz z I Zastępcą Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem, w protokolarnym przekazaniu polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego zapisów rejestratorów pokładowych samolotu Tu-154M 101, który uległ katastrofie w dniu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Na podstawie Memorandum o porozumieniu w sprawie przekazania polskiej Komisji zapisów rejestratorów samolotu Tu-154M 101, w laboratorium Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) w Moskwie, dokonano otwarcia sejfu, w którym przechowywane były oryginalne taśmy rejestratorów pokładowych, a następnie skopiowano informacje z taśmy rejestratora pokładowego MSRP-64M-6 nr 90969, z taśmy rejestratora dźwiękowego MARS-BM nr 323025 oraz z kasety KS-13 zasobnika KBN-1-1 rejestratora pokładowego parametrów lotu. Informacje zostały zapisane na trzech nośnikach typu CD i przekazane min. Jerzemu Millerowi, Przewodniczącemu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. [4]

 

Przeszłość jest niebezpieczna. Może zburzyć narrację każdego „etapu dochodzenia do prawdy”. W interesującym nas przypadku – do wiedzy o tym KIEDY WYLECIELI ?

 

Już od lat wiemy, co jest „trzymane pod kołdrą”: np. nagrania z terminalu wojskowego (rzucono nam ostatnio dwuminutową, pociętą do nieprzyzwoitości, migawkę – a jak chwalił się swego czasu Seremet, jest tych nagrań, z kilku kamer – w tym ze środka terminalu wojskowego - blisko 9.. godzin!); np. nagrania z jak-a – że przypomnę „nieg wydarzeń”:

Z punktu widzenia technicznego nie ma żadnych przeszkód, by zapisy rozmów zarejestrowane na magnetofonie Jaka-40 przedstawić opinii publicznej. (20.03.2013) [5]

- a z punktu widzenia politycznego?

Ten dokument nie został opublikowany. Państwo nie jesteście w dyspozycji nagrania z magnetofonu drutowego Jaka-40. To co nam przedstawiono, to nagranie z wieży, a nie z magnetofonu. Najważniejszy dokument niepodejrzewany o manipulację ze strony rosyjskiej nie został państwu przekazany. To istota problemu (…) Zwrócił uwagę, że jedyne urządzenie, które nie było w rękach rosyjskich, a więc na pewno jego zapis jest autentyczny, to rejestrator pokładowy w Jaku– 40. Macierewicz zwrócił uwagę, że Jak–40 wrócił do Polski 10 kwietnia 2010 roku po południu. Jest też pewne, że dostępu do samolotu nie mieli Rosjanie. – Jako osobnego zapisu drutowego w materiałach dzisiaj nie ma. To jedyny dokument, jedyne urządzenie, które nie było w rękach rosyjskich, którego Rosjanie nie fałszowali – stwierdził.

(21.01.2015) [6];

mamy sierpień 2017: czy faktycznie nie ma żadnych przeszkód, by zapisy rozmów zarejestrowane na magnetofonie Jaka-40 przedstawić opinii publicznej ?

 

Są jednak mało szerzej znane powody do pytań o czas wylotu:

oto w drobnym przypisie do „Raportu Końcowego” – przypis nr 122 na s. 207 z 328 – widnieje rzucona niejako mimochodem uwaga redakcyjna:

Czas zdarzeń został podany jako UTC, i ustalony na podstawie przyjętego założenia, że bazą do jego określenia będzie analiza zapisu rejestratora rozmów w kabinie [MARS-BM] dokonana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyki.

- czyż zdanie to, z oficjalnego, państwowego dokumentu, nie zakrawa na jakąś kpinę?

A idąc weń jeszcze głębiej - czy wiadomo (czy są zeznania obsługi) KTO, z imienia i nazwiska, dokonał takiej czynności (i w oparciu o jakie dane):

System rejestracji MSRP wykorzystuje do odmierzania czasu lotu blok ITW-4.

Aktualny czas wprowadzony jest do ITW-4 przed lotem przez obsługę przygotowującą

samolot. 10.04.2010 r. do ITW-4 wprowadzono czas warszawski. Czas lotu odmierzany przez

ITW-4 jest bezpośrednio zapisywany na czwartej ścieżce rejestratora rozmów MARS-BM

oraz, ze względu na przyjęty sposób kodowania, z opóźnieniem rejestrowany w systemach

MSRP i ATM-QAR. [7]

- bo przecież, skoro Czas lotu odmierzany przez ITW-4 jest bezpośrednio zapisywany na czwartej ścieżce rejestratora rozmów MARS-BM - to co miało „ustalać” CLK?

 

Co trzeba było (czy nadal „trzeba”?) jeszcze „ustalać” ???

 

 

 

 

 

 

[1] Raport końcowy – Załącznik nr 5. Opis uszkodzeń samolotu, s. 24/25 (za: http://doc.rmf.pl/rmf_fm/store/rkm_zal.pdf)

[2] http://faktysmolensk.niezniknelo.com/files/pliki/raport/zal/Zalacznik_nr_4.10.1-Analiza_dzialania_zalogi_oraz_samolotu_na_podstawie_rejestratorow.pdf s. 2/93

[3] Raport końcowy – Załącznik nr 2, s. 6/53 (za: http://doc.rmf.pl/rmf_fm/store/rkm_zal.pdf)

[4] za: http://npw.niezniknelo.com/www.npw.gov.pl/491-Prezentacjanewsa-20256-p_29.html

[5] http://niezalezna.pl/39633-tasmy-jaka-40-dowod-na-rosyjskie-falszerstwa

[6] http://www.tvp.info/18531228/macierewicz-nagranie-z-magnetofonu-z-jaka40-nie-zostalo-opublikowane

[7] Raport końcowy – Załącznik nr 2, s. 9/53 (za: http://doc.rmf.pl/rmf_fm/store/rkm_zal.pdf)

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:13)

Komentarze

Utrwalone fakty zdarzeń ... - "mogą zburzyć narrację -  każdego etapu dochodzenia do prawdy"...

o przygotowaniu i wykonaniu szczególnego - samolotowego zrzutu... -  "deszczu metalowych i drewnianych ścinków"... - W celu oczywistym.

Uszanowanie - J.K.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1545811

Przy całym szacunku do tego co robisz...wybacz odrobinę ironii.
Może te wszystkie systemy,o których wspominasz są tak inteligentne jak system
AIM(S) Gawriona , które bardziej fałszują dane i rzeczywistość niż stare rejestratory?
Pytasz co trzeba jeszcze ustalać....myślę, że na to pytanie napewno zna odpowiedź gen.Misiewicz.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1545815

oczywiscie nie z Gawrionem, nie zycze mu az tak zle.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1545818

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

casium

#1545977

Ja Tuskowi wierzę, gdy mówi, że rozmawiali o pogodzie.

Zapewne o mgle.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Wielkie nazwiska uprawdopodobniają największe idiotyzmy, gdyż tłum ma naiwną pewność, że wielcy ludzie bredzić nie mogą. (Zbigniew HERBERT)

#1545821

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Bon Ton nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Trzeba działać jawnie. Tego boją się służby oraz "wielcy" tego świata... Prawdziwi Polacy mają szansę odzyskać swój kraj...
"eraz, po prawie dwóch latach rządów, już wiemy z całą pewnością, że rządy PISu są tchórzliwe, powolne, nieefektywne, nieskuteczne i są do wymiany! Zmiany w gospodarce, których oczekiwaliśmy i które mogły być już dawno zrealizowane i które mogły wydobyć nasze społeczeństwo z biedy, nie zostały przeprowadzone! PIS dobrze o tym wie! Z pewnością dlatego jeszcze nie zorganizowali marszu poparcia, bo wiedzą jak są nieefektywni i z pewnością mało kto by przyszedł, widząc ich dotychczasowe „osiągnięcia”…..

Postawmy na ZJEDNOCZENIE NARODOWE! Dołącz! 17 ugrupowań już się włączyło!" więcej: https://akademiapolityczna.wordpress.com/2017/08/04/polacy-idziemy-po-wl...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

Niepoprawny antykonformista - IDEA i MYŚL - jedyne co nas łączy w tej wojnie informacyjnej i dzięki nim zwyciężymy.

#1545886

Swar: hałas, wrzawa, tumult i "parLAMENTarne" ustaLać- lać zaczynają niedorzeczności...

SUWERENNOŚĆ- niezmienności, prostolinijności, niematerialności, duchowości, rozumności, celowości, jedyności, konieczności, doskonałości, Idealistów nie skończonej listy dóbr- do odpowiedzialnego rozdziału...

Rozdział zbiorowej odpowiedzialności...

Do końca Życia Mamy Czas stawania się patriotycznymi Suwerenami dobra wypływającego z Naszej POLSKOŚCI.

Z sanskrytu- sens skryty- dobra (dobra chronionego przed złośliwością- ZŁA.)

Mimo wszystko, coś USTAlmy...

SUWERENI -Słowom Wierni- Być Powinni przede Wszystkim...

SUWERENI sprawiedliwości władz - Powinni Być Wszystkością Suwerenności Polski- Niepodległej (nie POdległej POlitycznej przestępczości, masowo odbierającej rozum pra(co)wnikom...

Dobrze, że Masa Suwerenów jak Masa Słońca, Blasku, Światłości Prawdomówności jest emitowana na Polskę w internetowym gwarze...

 gwar; war, gorąco, żar patriotycznych serc...

Masa serc Suwerenów Polski nie zginie, kiedy My Żyjemy - w Prawdzie - w prawdzie...

Uszanowanie Państwu w państwie Prawdy.

J.K.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1545913

Suwenir; od-do... dla śWiadomości wierności wiadomości - Wszystkich Mości...(od prawdy do prawdy).

Niechaj Wszyscy Suwereni władz Polski Moszczą w Polsce naleŻycie najdoskonalsze gniazdo DOBRObytu - Bycia Wiernymi SUWENIRAMI - nie psującymi się upominkami życiowymi ...

(upominającymi władze-rePREZENTantów Polski) że nie warto być ZŁOdziejskimi narzędzimi w rękach bezgranicznie ZŁOczynnych "POrządów-POrządków"...

- POlitycznie zorganizowanej przestępczości oddanej oszustwom i ZŁOdziejstwu - oddającym ROZUM, wykształcenie i kwalifikacje rePREZENTantów "nadzwyczajnych kast" SĄDOWNICTWA -przepaści przestępczości anty narodowej.

Wobec nadzwyczajnie niewiernych Polsce - "kast pra(co)wników samosądowo-samorządowych"...

 

Polski Suwereni -Słowom Wierni - Być Powinni- jak Suwenir Solidarnie Solidny, Niezłomny, Wiecznie sPrawny Będąc jak żyjący hymn Polski,  z Serca Oddany Suwerenności Polski- w mądrości suwerenności...

Uszanowanie Państwu.

j.k.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1545915

UstaLenia można lać z "bidonu"...

Jednak z Biedy - usta lać - zaczynają prawdę.

Niedobrze gdy pra(co)wnicy reSortów "wymiaru sprawiedliwości" (świadkowie koronni - nie ścigający zbrodni antynarodowych) ...

- OdPOczywają dobrze, za (dobre dla przestępczości antynarodowej) ...

UNIkanie pryncypialnego wykonywania swoich zawodowych obowiązków, również Suwerenów - "zawodów zaufania publicznego"...

Pozdrawiam J.K.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1545923

NaleŻycie, jak trzeba - trzeba ustalić wagę wpływu PARAmetrów atmosfery nad lądem - na niebezpieczeństwa (nieumyślne i umyślne) jednak do teorEtycznego przewidywania (antycypowania) - gdyby "naukowcy" sumiennie przykładali się do uczenia się na KATAstrofach...

Strofy "naukowego" interpretowania wielu elementarnych spOstrzeżeń dotyczących rzeczywistego otoczenia rzeczywistości może załamywać zwykłych ludzi

Zwykłych- ludzko, prawidłowo interpretować boże prawa fizyki materii.

Trzeba było ustalić pewne- PEWNE fakty materialne...

Po pewnym czasie po Tragedii Smoleńskiej ogarnąłem pewne niezbite fakty alarmujące- domagające się sumiennego teorEtycznego zobrazowania, bez gangsterskirgo obrażania prawa i praw przyrody pokoleniowo doświadczonych w życiu w otoczeniu...

Do środowiska "Forum Lotników Polskich" wysłałem przystępne wnioski dotyczące KOLOSalnego wpływu lokalnych zaburzeń- zmian wilgotności atmosfery (umyślnych i nieumyślnych)- na aerodynamiczne oddziaływania na rzeczywiste manewrowanie lotem statku powietrznego - szczególnie ostrych oddziaływań nisko nad ukształtowaniem terenowym.

Źle się dzieje gdy teoretyczne rozważanie niebezpieczeństw związanych z dynamiką przemieszczeń obiektów materii nie jest teorEtyczne, czyli w całej rozciągłości etyczne, skrupulatne, sumienne - nie POzbawione skrupułów pro ludzkich...

Ustaliłem lekceważenie w teoretycznych wyliczeniach zagrożeń lotów, wpływu możliwości DUŻYCH zmian (do 300%) LEPKOŚCI DYNAMICZNEJ atmosfery na automatyczne skręty toru lotu obiektu (w stanie dynamicznym).

Wzory dotyczące sił nośnych płatowców ograniczają się do STANDARDOWYCH parametrów atmosfery i bagatelizują ogromne zmiany sił nośności przy ekstremalnych zmianach zawartości pary wodnej w atmosferze powietrza otaczającego- dopadającego samolot w ostatnich momentach tragicznych KATAsfrof...

Moje teorEtyczne WNIOSKI...

 (dotyczące aerodynamiki i zaskakujących- tor lotu - zmian lepkości dynamicznej atmosfery otaczającej lot, szacowały także zmiany ciągu silników napędzanych mieszanką paliwowo-atmosferyczną - która może zawierać: od 0,0- do 50,0 gramów wody w 1m3 powietrza)

Co prawda moje zwykłe wnioski zostawały niezwykle szybko usuwane, ale ostatecznie zostały (Forum zabanowało wpływ moich wniosków)

- jednak obiektywnie Możemy stwierdzić- mniejszą liczbę tragicznych katastrof...

Ponieważ cienkie są granice między nieumyślnie spowodowanymi ("zaskakującymi" warunkami terenowo-atmosferycznymi) 

I umyślnie wykorzystanymi przez przebiegłych "biegłych służb bezpieczeństwa"- ważne jest teorEtyczne kontrolowanie teoretycznych UBespieczeń...

Dziękuję

j.k.

 

 

 

 

 

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1545933