Różne oblicza dialogu z Izraelem; w Łodzi i w Jerozolimie.

Obrazek użytkownika cisza
Świat

Zdarzyły się tego samego dnia…

 

25.02.2018 – ŁÓDŹ. Rabin Skórka i abp. G.Ryś dialogują o dialogu z Izraelem w Centrum Dialogu w Łodzi.

„Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. My absolutnie potrzebujemy tego dialogu! – mówił abp. Grzegorz Ryś podczas spotkania z rabinem Skórką w Centrum Dialogu Marka Edelmana w Łodzi.”

Rabin Skórka – „Ja tutaj prowadziłem dialog z arcybiskupem, ale jest także dialog, który prowadziłem z Ojcem Świętym. Napisaliśmy wspólną książkę, kiedy pp. Franciszek był jeszcze arcybiskupem Buenos Aires. Prowadziliśmy w telewizji 31 spotkań i rozmów, wraz z kard. Bergoglio – to też był dialog./…/ Chcemy budować nową rzeczywistość inną od tej, którą widzimy, która nam się nie podoba. Jeśli możemy rozmawiać, to korzystamy z takiej szansy. Budujemy świat wzajemnego szacunku, a więc to, co wcześniej powiedzieli nasi prorocy. Próbujemy budować rzeczywistość, która jest i wspólna, i dobra”

Abp. G. Ryś – „Każda rozmowa chrześcijanina z żydem, daje chrześcijaninowi lepsze rozumienie siebie samego, jeśli w ogóle możemy siebie rozumieć bez umiejscowienia siebie w głębi Izraela. My nie zrozumiemy siebie, jeśli odetniemy się od korzeni./…/

„Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem, a my absolutnie potrzebujemy tego dialogu!” – mówił arcybiskup.

fot:RadioŁódz

http://niedziela.pl/artykul/34069/Abp-Rys-potrzebujemy-dialogu-z-Izraelem

25.02.2018 – JEROZOLIMA

Patriarchat Prawosławny, Kościół Ormiański i KOŚCIÓŁ KATOLICKI reprezentowany przez oo.Franciszkanów dialogują z Izraelem w Jerozolimie. Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie po raz pierwszy od wielu wieków ZAMKNIĘTA  do odwołania!

„Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie została zamknięta do odwołania. Informację przekazali pracujący na miejscu ojcowie franciszkanie. We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich sprawujących opiekę nad świątynią napisali, że decyzja jest wyrazem protestu wobec prób ograniczania przez lokalne władze ich praw do zarządzania kościelnymi nieruchomościami w Jerozolimie. Sprzeciw chrześcijańskich duchownych wzbudziły zwłaszcza plany nałożenia podatków od tych nieruchomości, które nie są miejscami kultu lub szkołami.  W oświadczeniu przedstawiciele Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego uznali projektowane prawo „za formę wywłaszczenia”.

„Projekt przypomina ustawodawstwo wymierzone w Żydów w mrocznym okresie, w którym niegdyś znalazła się Europa” – podkreślili.”

Zdaniem przedstawicieli trzech wyznań chrześcijańskich, obciążenie nieruchomości kościelnych , które nie są miejscami kultu ” doprowadzi do upadku działalność charytatywną i nakierowaną na przykład na cele społeczne”.  Powodem są nakładane przez Izrael podatki. Jak informuje „Jerusalem Post”, władze miejskie Jerozolimy oszacowały podatek od 887 różnych własności na terenie miasta na 650 mln szekli (ponad 632 mln zł). Chrześcijańscy duchowni zaapelowali o zachowanie dotychczasowego status quo. Stan taki został określony w połowie XIX wieku.

Nad bazyliką opiekę sprawują trzy wspólnoty: Kościół katolicki reprezentowany przez Zakon Franciszkanów OFM, Prawosławny Patriarchat Jerozolimy oraz Apostolski Kościół Ormiański.

„Tego już za wiele:

 żądamy zaprzestania prześladowań Kościołów – głosi napis wywieszony na drzwiach Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, którą zamknięto na znak protestu wobec narzucenia nieuczciwych podatków ze strony władz Jerozolimy./…/

Władze Jerozolimy domagają się od Kościoła Katolickiego ok. 2,8 mln euro*, anglikańskiego 1,6 mln euro, od ormiańskiego 465 euro, grecko-prawosławnego 116 tys. euro. Do czasu uzyskania domniemanych „długów” zarekwirowane zostały dotychczasowe środki”
http://www.pch24.pl/przesladowania-chrzescijan-w-izraelu–na-znak-protestu-zamknieto-bazylike-grobu-panskiego-,58526,i.html#ixzz58FOMoVWw

*wiedzą, kto pieniądze ma i kto da?

Dla przypomnienia nieco starszy dialog z Izraelem w Jerozolimie  – listopad 2012

Władze Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie ostrzegły, że mogą zaprotestować w sporze z izraelskim dostawcą wody i zamknąć świątynię stojącą, jak się powszechnie uważa, w miejscu ukrzyżowania, pochowania i zmartwychwstania Chrystusa – informuje serwis BBC. Rachunek bankowy Bazyliki został zamrożony na żądanie firmy Hagihon w związku z niezapłaconym rachunkiem opiewającym na 2,3 mln dolarów. Hagihon, który w końcu lat 90. przejął jerozolimskie wodociągi, twierdzi, że należą mu się pieniądze za ubiegłych 15 lat./…/Według izraelskiej gazety „Maariw” między sprawującymi opiekę nad Bazyliką greckim Prawosławnym Patriarchatem Jerozolimy, Ormiańskim Patriarchatem i katolicką Kustodią Ziemi Świętej, a byłym burmistrzem Jerozolimy, istniało milczące porozumienie, zwalniające kościół z opłat za wodę. Ale w 2004 roku Hagihon wysłał władzom Bazyliki rachunek na 950 tys. dolarów, za lata wstecz. Patriarchat uznał rachunek za pomyłkę, zwłaszcza że Hagihon nie upominał się ponownie. /…/ zawarto z Hagihonem umowę, zgodnie z którą wyznania zarządzające Bazylika będą uiszczać miesięczne rachunki, a zaległości zostaną anulowane. Jednak bankowe konto Patriarchatu zostało zablokowane i nie można wypłacić pensji 500 księżom i zakonnikom oraz 2 tys. nauczycieli oraz regulować bieżących kosztów utrzymania ponad 30 szkół. Według „Maariw” dotyczy to również usług telefonicznych, internetu i elektryczności oraz dostawców żywności. Prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III napisał w liście do premiera i prezydenta Izraela, ostrzegając, że „wdrożenie tego niesprawiedliwego środka nie licuje z godnością i obraża święte miejsce”. Gazecie patriarcha powiedział, że „jeśli nic się nie zmieni, zamierzamy ogłosić, po raz pierwszy od stuleci, że Bazylika Grobu Pańskiego jest zamknięta”.

Uważa się – pisze BBC – że pozostałe wyznania, które wspólnie zarządzają Bazyliką, wspierają prawosławnego patriarchę w tej sprawie. Izraelskie ministerstwo turystyki podało, że chce podjąć się mediacji między Patriarchatem a władzami Jerozolimy i liczy na szybkie rozwiązanie sporu.

http://gosc.pl/doc/1348212.Bazylika-Grobu-Panskiego-zostanie-zamknieta

Dialog dialogowi nie równy. Kiedyś oznaczał rozmowę między równymi, formę literacką etc. a dziś słowo to zmieniło znaczenie, rozpanoszyło się i brzmi w mediach niczym młot, ostrzał żądań walący po głowach i żądający posłuchu. Hierarcha mówi, że dialog jest nam absolutnie potrzebny. Nie przekonał mnie, bo od SV II słychać monolog i nie widać miejsca dla Krzyża w synagogach. Menora zaś zadomowiła się w kościołach. Ale, jak mówią władze i powtarzają media: dialog ponad wszystko! Ostatnio owe dialogi wyglądają często jak rozmowy głuchych albo też butnego szefa z podwładnym. Dialogi te przypominają zwykły szantaż moralny lub niejawny, znaczy się finansowy. Opisane w notce „dialogi chrześcijan z Izraelem” miały miejsce tego samego dnia, 25. lutego br. i na pierwszy rzut oka różnią się bardzo. Wydaje mi się, że prędko te różnice znikną i polski dialog z Izraelem będą musieli prowadzić „biegli księgowi”, by Polska nie zbankrutowała.

Czy obronimy się, by ten polski dialog z napierającym na nas Izraelem z czasem nie stał się podobny do tego w Jerozolimie ale o wiele szerszym wymiarze żądań?

 

ps. Dla przypomnienia: 4 mln $ kosztował remont i w  marcu 2017 otwarto pięknie wyremontowaną Kaplicę Grobu Pańskiego, na chwałę Bożą i ku radości pielgrzymów.

foto: dziennik.pl

Po dziesięciu miesiącach remontu ponownie otwarto Kaplicę Grobu Pańskiego w Jerozolimie.  Powodem remontu był fatalny stan kaplicy, znajdującej się w Bazylice Grobu Świętego w jerozolimskim Starym Mieście./…/ Prowadzący prace greccy specjaliści z politechniki w Atenach wyczyścili kamienie, a także poprawili zabezpieczenia przed trzęsieniem ziemi. /…/ Remont kaplicy w Bazylice Grobu Świętego kosztował co najmniej 4 miliony dolarów. Pieniądze zebrały Kościoły, opiekujące się świątynią: katolicy, prawosławni i Ormianie. Finansowego wsparcia udzielili także prezydent Autonomii Palestyńskiej oraz król Jordanii, które formalnie administruje Starym Miastem w Jerozolimie. Przy okazji odkryto oryginalną płytę nagrobną z czasów Jezusa Chrystusa (pisałam notkę o tym remoncie, o użytej tam nowatorskiej technice).

*obrazek z NeuAlf z http://niedziela.pl/artykul/34069/Abp-Rys-potrzebujemy-dialogu-z-Izraelem

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:15)

Komentarze

Jak z prorokami, po których płaczą kamienie

Syna Boga wszechmogącego też zabili

Bo Prawdy oczywistej Boskiej ,nie znosili

Żydów trzeba ignorować trzymać z daleka

Żeby nie powstała kolejna już krwi rzeka

Pozdrawiam

 

PS.

Dlaczego nie można zmienić błędnie wstawionej oceny?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1558912

Zastanawiam się, dlaczego od przeszło 2000 lat

NIE pojawił się żaden żydowski prorok ( nie liczę "mesjaszy", super rabbii etc.

Niebo przestało do nich mówić...

ps:Dlaczego nie można zmienić błędnie wstawionej oceny?

proszę jaśniej:) Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1558931

Kliknąłem na ocenę chcąc cenić wysoko

Wyszło przeciętnie , przynajmniej na moje oko

Aluzja do zarządzającego portalu

By zmienił  oceny żeby nie było żalu

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1558979

Polaków i Żydów łączy 1000 lat tradycji, ale tylko na polskiej ziemi, gdzie istnieją żydowskie instytucje i muza w ilości FULL. W Izraelu już ta tradycja nie obowiązuje, nie ma tam jednego polskiego muzeum, czy ośrodka, ale jest ..............

pomnik Armii Radzieckiej!

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1558929

"W Izraelu już ta tradycja nie obowiązuje,...

Dlaczego JUŻ ? Nie pomylę się, gdy powiem, że nie było...My mamy swoje "ośrodki" katolickie (dwa Domy Polskie).

Pomnik Armii Bolszewickiej nie powinien nikogo dziwić, bardzo wielu obywateli Izraela stamtąd pochodzi, wielu to ateiści, bezwyznaniowcy ( wielu w Knesecie ) a Putin przyjacielem.

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1558934

Lechu Stachu 08.02.2018 13:54

"Księże biskupie, to mam już odkładać na te 60 miliardów dolarów które mamy oddać starszym braciom ? Ile ksiadz biskup ma zamiar przeznaczyć na ten szczytny cel? Czy prawdą jest że żyjemy po to aby służyć starszym braciom, i że pochodzimy od demonów jak twierdzi księga tanja? Czy jeśli starszy brat pobożnie zyjacy talmudem mnie oszuka to czy mogę się na niego obrazić?"

Anonim 19.01.2018 00:39

"A antypolonizm grzechem już nie jest?"

http://niezalezna.pl/214476-abp-rys-antysemityzm-jest-grzechem-zdjecia

PS

http://www.expressilustrowany.pl/lodz/a/zobacz-jak-tanczy-lodzki-metropo...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

casium

#1558999