Euro, czy Złoty Polski - oparty na srebrze?

Obrazek użytkownika cccp.ue
Kraj

Wszystkie wróble ćwierkają - nie tylko te nad Wisłą, że ciągu niewielu lat pieniądz papierowy a więc często bez pokrycia w towarach i usługach, za to chętnie drukowany przez rządy, zastąpiony ma być przez kruszcowy. To by tłumaczyło stały wzrost ceny złota, spekulacje srebrem. Niewiele osób wie, że najpierw w bolszewickiej Rosji, a kilkanaście lat potem w USA, zakazano posiadania złota. U pierwszych pod karą śmierci, u drugich pod karą więzienia. No a potem zniesiono pokrycie pieniędzy papierowych równowartością kruszców. W II Rzeczypospolitej jednak każda wyemitowana złotówka miała obowiązkowo pokrycie 30 groszy w srebrze i w złocie. Mieliśmy nie tylko stabilny pieniądz, ale i zaufanie obywateli i kontrahentów na całym świecie. Najlepszym dowodem niech będzie, że po upadku Polski - po 17 września 1939 r., w Jugosławii, na Węgrzech, w Rumunii, Grecji a nawet w Brazylii np. w Manaus (3.000 km w górę Amazonki) - wspominali o tym nasi marynarze, w roku 1940 przyjmowano jeszcze zapłatę w złotych polskich. Mając na uwadze to, że jeśli dojdzie - a dojdzie - do światowego krachu i ustanowienia pieniądza opartego na kruszcach, jedynym pieniądzem mającym wartość nabywczą, będzie właśnie taki, to, czy nie powinniśmy poczynić przygotowań - na tę okoliczność? Mamy - JESZCZE - KGHM SA w Legnicy, który produkuje 500.000 ton miedzi elektrotechnicznej i ok. 1.200 ton srebra oraz ok. 1 tony złota rocznie. Patrz: http://www.kghm.pl/index.dhtml?category_id=145 Otóż rząd powinien odkupywać kruszce od KGHM a ten Skarbowi Państwa płacić w nich należną dywidendę. Kruszec winien być deponowany w NBP a za niewiele lat mielibyśmy konieczną jego ilość, aby uniknąć światowej katastrofy - związanej z uznaniem pieniądza papierowego za bezwartościowy. I pamiętajmy, że w II Rzeczpospolitej pokrycie waluty srebrem wynosiło 30 % wartości pieniądza będącego w obiegu a KGHM jest drugim w świecie producentem tego metalu oraz pewnych ilości złota. Poddając powyższe pod dyskusję

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

KGHM !

 

Historia

 

KGHM – dziś światowy lider w wydobyciu i przetwórstwie cennych metali. Kiedyś – państwowy polski  Kombinat Górniczo-Hutniczy.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1512516

Pieniadz papierowy wcale nie jest bez pokrycia choc moze byc tak jak i pieniadz kruszcowy. To, ze cena zlota wzrosla w ostanich paru dekadach chyba ze cztery razy nie ma nic wspolnego z tym czy pieniadz ma pokrycie czy nie. Cena zlota w znacznej mierze zalezy od oczekiwan jego nabywcow a to, ze przez stulecia a nawet tysiaclecia w zaleznosci od kraju pieniadz byl kruszcowy w mentalnosci wiekszosci ludzi w krajach rozwinietych kruszce dostlay status pieniadza uniwersalnego. Ma to zalety w sytuacjach katastrofalnych ale zadnego sensu we wspolczesnych gospodarkach.

Pierwszym takim znanym papierowym pieniadzem byl colonial script tworzony wedlug pewnych zasad w koloniach polniocznoamerykanskich przez kolonistow. Wlasnie tworzenie i cyrkulacja colonial script byla podstawa rozwoju gospodarczego tych kolonii. Dlatego wladze UK na zyczenie wladz Bank of England zakazaly jego generacji. No coz, chyba wlasnie Jefferson mial zasczyt pokazac przedstawicielowi Bank of England (prywatny bank emisyjny) jak bogate sa kolonie i wygadal sie o colonnial script i tak spowodowal taka reakcje. Rok pozniej kolonie byly w takim kryzysie, ze nie pozostalo nic innego jak zrobic rewolucje no i tak sie zaczela walka o niepodleglosc.

A potem byl papierowy dolar na zadnym kruszcu nie oparty. Dopiero w 1787 wyszedl pierwszy akt: contract close wprowadzajacy zloto i srebro do zasd emisyjnych. Potem bylo roznie z tymi parytetami. Wlute drukowano w zaleznosci od potrzeb i ukladu sil miedzy wladzami a wlascicielami banku fereralnego (dzis 12 prywatnych bakow).  

Co do KGHM to do skarbu panstwa nalezy zaledwie ok 30% wiec 70% tracimy bezpowrotnie dzieki geniuszowi polskich wladz. Oprocz KGHM sporo srebra produkuje sie na Gornym Slasku. Nie ma zadnych przeciwskazan aby w Banku Narodowym nie miec rezerw zlota i srebra, wprost przeciwnie ale gopodarka powinna byc oparta o bezdluzna generacje pieniadza, dzis glownie elektronicznego.

pozdrawiam,

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1512547