II Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Historia
 
 
 
 
II Koncert Niepodległości „Westerplatte”

 

Westerplatte, Gdańsk - 1 września 2017, godz. 19.00
 

Zadaszona widownia obok plaży na Westerplatte (ul. mjr.H.Sucharskiego)

Ponownie nad Bałtykiem! | Niezwykły Koncert na polu bitwy Westerplatte!

1 września 2017 roku w obok plaży na Westerplatte odbędzie się II Koncert Niepodległości „Westerplatte”. Koncert Niepodległości to cykliczny projekt historyczno-muzyczny, od 2009 roku realizowany m.in. w dniu 11 listopada (w Muzeum Powstania Warszawskiego), w dniu 3 maja (na Zamku Królewskim w Warszawie). W ubiegłym roku odbyła się premiera wydarzenia w dniu 1 września na Westerplatte oraz edycja międzynarodowa Polish Independence Koncert w Kanadzie. Dorobek Koncertu to ponad 100 współczesnych, hybrydowych aranżacji pieśni patriotycznych oraz współczesnych kompozycji. Edycje w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

II Koncert Niepodległości „Westerplatte”. „Młode Wilki” na Pomorzu. 
Koncert jest pomorską premierą dedykowanego młodzieży programu „Młode Wilki”. Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał” broniącej dostępu na Westerplatte, kpr. Edmunda Szamlewskiego, st.strz. Ignacego Zatorskiego oraz strz. Stanisława Pokrzywki. To oni odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty o świcie 1 września 1939 roku. W dalszej opowieści symbolicznie cofniemy się do wczesnego średniowiecza i opowieści o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku. Z tamtych czasów pochodzi tzw. „Pieśń wojów Krzywoustego” - najstarsza polska pieśń wojskowa spisana przez Galla Anonima. W narracji koncertu opowiemy m.in. o XIX wiecznych związkach Filomatów i Filaretów, młodzieży działającej w ramach struktur Strzelca, POW i Legionów, Orlętach Lwowskich (1918), Płockich (1920) i Grodzieńskich (1939), Szarych Szeregach i młodych Powstańcach Warszawskich.

Przypomnimy także okres PRL, w tym zupełnie nieznane losy „młodych wyklętych” - członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Opowiadając o strajkach szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), nawiążemy do „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym. Więcej informacji

Komunikat prasowy w załączniku oraz na stronie https://www.koncertniepodleglo sci.pl/dla-mediow/komunikat-pr asowy/

Materiały prasowe https://www.koncertniepodleglo sci.pl/dla-mediow/

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru na stronie  https://www.koncertniepodleglo sci.pl/koncerty/ii-koncert-nie podleglosci-westerplatte-2017/   albo profilu Koncert Niepodległości na facebook. (Ilość miejsc ograniczona)

z wyrazami szacunku
Jacek "Wiejski" Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Organizator Koncertu Niepodległości

Organizator Projektu Arboretum

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)