Ten okropny liberalizm

Obrazek użytkownika gps65
Idee

Różni lewicowi i prawicowi propagandyści nazywają obecnie okupujące nas państwo liberalnym. Dlaczego? Dlaczego zamordystyczne, socjaldemokratyczne, etatystyczne państwo z bardzo potężną biurokracją, z horrendalnymi podatkami, z rozbudowanym systemem koncesji, licencji i wszechogarniających pozwoleń, z państwową, finansowaną z podatków, służbą zdrowia, edukacją, systemem ubezpieczeń społecznych, kulturą, nauką i telewizją, i z prawem, które wtrynia się w najdrobniejsze ludzkie sprawy nazywa się liberalnym?

       Może dlatego by łatwiej wprowadzać ciągle nowe ograniczenia, zakazy czy uregulowania i czynić to państwo bardziej zamordystycznym, bardziej socjalistycznym? No bo jeśli to państwo jest złe, bo jest liberalne, to znaczy, że ma za mało zakazów, za mało regulacji, za mało uregulowań, szykan, podatków, koncesji, za mało podatków, za mało przepisów regulujących każdy najdrobniejszy aspekt naszego życia.

       Przeciętny człowiek nie wdaje się w wyrafinowane definiowanie pojęć politycznych. Nie odróżnia libertarianizmu od libertynizmu. A więc nie traktuje też słowa „liberalizm” jako nazwy jakiejś doktryny politycznej - rozumie słowa tak jak są zdefiniowane w języku potocznym - i słusznie! A w języku potocznym „liberalny” to znaczy wyrozumiały, pobłażliwy, wielkoduszny, tolerancyjny, łagodny, nieuznający przymusu. Liberalizować to znaczy zmniejszać zakazy, prywatyzować, likwidować koncesje i inne pozwolenia, łagodzić kary, wycofywać państwowy przymus, likwidować przemoc. Liberalizm to po prostu wolny rynek, wolność gospodarcza, swoboda pokojowego działania, wolnorynkowy kapitalizm, własność prywatna, polska złota wolność. Liberalizm to starodawna polska tradycja.

       Jeśli zło tego państwa tkwi w tym, że jest za bardzo liberalne, to znaczy, że jest zbyt łagodne, zbyt tolerancyjne, zbyt pobłażliwe, zbyt wolnorynkowe, ma za mało zakazów, koncesji, kary są zbyt surowe, jest za mało uregulowań, podatki są za niskie, biurokracji jest za mało. By ten straszny liberalizm ograniczać trzeba więcej uregulowań, więcej przymusu, więcej podatków, więcej koncesji, więcej socjalizmu, etatyzmu i biurokracji. Lud podburzony antyliberalną propagandą będzie żądał więcej zamordyzmu. No i żąda. No i dostaje. Ma coraz mniej swojego, a coraz więcej państwa.

       Czy Ty też, drogi czytelniku, uważasz, że to państwo jest złe, dlatego, że jest liberalne?

Grzegorz GPS Świderski

Twoja ocena: Brak Średnia: 2 (1 głos)

Komentarze

Kiedyś też żal mi było owego mitycznego "prawdziwego liberalizmu". Dziś sądzę, że myli się on głęboko co do natury rzeczywistego świata i dlatego jest trochę szkodliwym dziwactwem w swojej wersji łagodnej lub niezmiernie szkodliwym dziwactwem w swojej wersji fundamentalnej.
Zawsze jednak jest pasożytem na nie swoich wartościach, których nie docenia i które podmywa.

Tak że dziś już szkoda mi czasu na jego obronę.

Vote up!
1
Vote down!
0
#394997

Swoją drogą - jakiś przykład (realny) takiego funkcjonującego systemu mógłby "ubogacić" dyskusję.

Vote up!
0
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1551077