Meandry patriotyzmu

Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

Patriotyzmem polskim wycierają sobie usta z lewa i prawa. Za prawdziwego patriotę ma się i Leszek Miller i Janusz Palikot. A nawet za patriotę i to wybitnego, ma się premier Donald Tusk.

Czyżby więc istniały różne patriotyzmy? Jak ten Millera podszyty służalczością wobec Moskwy i różnymi tak zwanymi internacjonalizmami? Lub czołobitny wobec Niemiec patriotyzm Tuska?

A nie sięgając daleko, czy patriotą jest ten nasz internetowy głupek biegający z biało – czerwoną chorągiewką i wydzierający się bez przerwy – Bóg, Honor, Ojczyzna? A może ten, który korzeni polskości poszukuje w prasłowiańskich puszczach i obrzędach kupały?

Jak widać, z patriotyzmem panuje niezły bałagan. Chyba z tysiąc różnych grup i ugrupowań używa w stosunku do siebie określenia Prawdziwi Patrioci. W odróżnieniu od nieprawdziwych, których należy zwalczać.

I tutaj mamy sytuację, która ex definitione udowadnia, że ci tak zwani prawdziwi patrioci nie są patriotami w ogóle.

Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Jak patriotą może być ten, który wyodrębnia siebie i swoją grupę z narodu. Stawia siebie ponad wszystkimi. Swoje utopijne teorie opiera na wydumanej wyjątkowości. Zatraca swoje więzi. Zrywa je. Tworzy, powielając judaistyczną, teorię narodu wybranego. Z kolei, zapewne jak Hitler, będzie decydował, kto może być członkiem tej wybranej społeczności. Historia pokazała, że wszystkie takie próby kończyły się źle. Nierzadko masakrą.

Patriotami jesteśmy wszyscy wtedy, gdy obserwujemy w telewizorach zwycięstwa Justyny Kowalczyk i duma chwyta nas za gardło, tylko dlatego, że jesteśmy Polakami i Polka zwycięża. Miliony z nas się wówczas nie zna, jednakże jesteśmy zjednoczeni tą więzią społeczną. Właśnie patriotyzmem Są to uczucia prawdziwe, nie wydumane przez rozmyślania w fotelu.

Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Nie można nagle odrzucić tysiącletniej historii swojego państwa i jego kultury i tworzyć jakieś sztuczne idee.

Jak pisze prof. Mieczysław Gogacz:

Kultura w sensie podmiotowym jako nasze życie duchowe, wyrażające się w tym, co myślimy, co wybieramy, czym się emocjonujemy i cieszymy, na co jesteśmy wrażliwi, jest dla nas zagrożeniem, gdy zamyka nas w sobie i kieruje do idei, teorii, modeli, gdy oddziela nas od osób i wszystkich realnych bytów. Izolując nas od realnych ludzi wprowadza nas, według Fromma, w chorobę psychiczną, a oddzielając od realnego świata bytów zamyka nas w getcie idei i teorii.

Czyli zamykanie się w getcie idei i teorii nie może mieć nic wspólnego z patriotyzmem, a co więcej, może prowadzić do obłędu. Niestety to jest szczera prawda. Szpitale psychiatryczne pełne są ludzi, którzy oderwali się od świata realnego, zamykając siebie w więzieniu własnej idei.

Patriotyzm może być tylko wśród ludzi i przez ludzi. Poprzez rzeczywisty kontakt i odczuwalną wspólnotę. Lansowana przez niektórych w internecie idea wyjątkowości narodu polskiego, lansowana przez ludzi niewykształconych i niedouczonych, którzy nie rozróżniają cywilizacji i kultury, to nie patriotyzm – to raczej szkodliwy etnocentryzm. Mącenie w głowach o wyjątkowości narodu. Teza mająca pokazać, że Polacy są ważniejsi niż Czesi, Litwini, Węgrzy czy Chorwaci. To teza kompletnie nieuprawniona. I nie tędy droga do budowania prawdziwego patriotyzmu.

Nie polega on na poniżaniu innych i wywyższaniu jednego narodu. To zawsze rodzi nacjonalizmy i ksenofobie.

Polski patriotyzm, zresztą, jak każdego innego narodu, to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili.

Polski patriotyzm, to, jak już wspomniałem to umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury. Nieustanne przypominanie szczytnych epizodów historii. Poczucie dumy z osiągnięć i ciągłość tradycji. I nieustanne rozbudzanie tej godności i dumy. Nie na zasadzie jakiejś wyjątkowości. Lecz tylko dlatego, że jest się przynależnym do naszego narodu.

To także wielka misja edukacyjna. Każdy z nas, w miarę swoich możliwości powinien krzewić wiedzę i emocje związane z patriotyzmem.

Już w przedszkolu obowiązkowym powinno być zaszczepienie:

Kto ty jesteś?

Polak mały.

Jaki znak twój?

Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.

- W jakim kraju?
W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię

- Coś jej winien?
- Oddać życie."

Tak, jak od maleńkości uczymy rozróżniania dobra od zła, tak również tym wierszykiem powinniśmy zaszczepiać patriotyzm. Kto z rodziców jeszcze uczy swoje pociechy tego wierszyka?

Wielu ludzi czuje patriotyzm, lecz nie w pełni go rozumie. Nie pojmuje, ze patriotyzm to ustawiczne ulepszanie swojego kraju i społeczeństwa. Czynienie go mądrzejszym, kulturalniejszym, ogólnie lepszym. To nie tylko ustawiczne wykrzykiwanie haseł i sloganów. Ustawiczne demonstrowanie polskości, noszenia orzełka w klapie, czy biało czerwonej flagi.

To codzienna żmudna praca. Jak najbardziej wszechstronna. To wysokie morale i odpowiednia postawa. To edukacja, kultura na co dzień. Miłość do polskiego krajobrazu, do polskiego obyczaju.

Oraz tworzenie poczucia wspólnoty. To jest bardzo ważne. Społeczeństwo jest bardzo zatomizowane. Ludzie zamykają się za własnym płotem.

To jest chyba jedno z najważniejszych zadań na dzisiaj.

Niestety, bardzo dobrze to pojmują nasi wrogowie. Każdy zalążek tworzącej się wspólnoty musi być za wszelką cenę rozbity. Popatrzmy co się dzieje w internecie. Wszystkie portale, gdzie powstają zalążki grup przeżywają wstrząsy. Natychmiast jest uruchomiany mechanizm niszczenia takiej struktury. Mamy być niezjednoczeni.

Pojedynczy, indywidualni patrioci, to jeszcze dla wrogiego systemu jest do przyjęcia. Natomiast grupa, stowarzyszenie Polaków nastawionych patriotycznie należy natychmiast rozwalić.

Na zakończenie, aby wyjaśnić pewnemu ideologowi, który tworzy teorie, a nie zna podstawowych prawideł, jeszcze raz profesor Gogacz:

Świat kultury to wszystkie mechanicznie komponowane wytwory z wcześniej bytujących tworzyw realnych lub mechanicznie uzyskane sprawności osób, a więc np. umiejętność postępowania (cnoty) i umiejętność wytwarzania (sztuka), także teorie, ideologie, instytucje, maszyny, samochody.

Kultura wobec tego w sensie przedmiotowym to zespół dzieł i dziedzin, wytworzonych przez człowieka w całych jego dziejach. Są to właśnie dzieła sztuki i techniki, uzyskane przez dodawanie tworzyw realnych, wyrażające myślenie, decyzje, emocje i przeżycia twórców.

A cywilizacja:

Cywilizacja– poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, który charakteryzuje się określonym poziomem kultury materialnej, stopniem opanowania środowiska naturalnego i nagromadzeniem instytucji społecznych. Stanowi ona najwyższy poziom organizacji społeczeństw, z którymi jednostki identyfikują się. W skład cywilizacji wchodzą mniejsze jednostki np.: narody, wspólnoty pierwotne czy inne zbiorowości.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

każdy, kto sam o sobie mówi: " jestem patriotą", już się zdyskwalifikował. To oznacza że nie wierzy iż inni mogliby to zauważyć.
Jeśli na podstawie tego co robię ( nie mówię że robię) ktoś inny nazwie moje czyny patriotycznymi i mnie zwie patriotą mogę to przyjąć z satysfacją.

Ale my mamy w Polsce niezliczone ilości patriotów samozwańców i jednocześnie rządy PO. Przecież pośród tylu podobno autentycznych patriotów cos takiego nigdy nie powinno mieć miejsca.

No to jak to jest ?

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#396991

To prawda...
Być patriotą, a manifestować patriotyzm, to często dwie różne sprawy.
Trzeba po prostu robić swoje.
Uczciwie i rzetelnie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#396999

W walce o wolna Polskę zginęlo wielu tzw. zwykłych Polakow. Zgineli stoczniowcy,górnicy, robotnicy,księża.

Jakoś dziwnym trafem żyje cała wierchuszka niby opozycji i maja się dobrze w Sejmie w Senacie, doją rozmaite Rady Nazdorcze itp., itd. Ci ponoć co byli tak bardzo prześladowani. Cud?

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397014

Ze wszystkim się zgadzam, pod wszystkim podpisuję ale i tak nikt mnie nie przekona, że Polacy nie są wyjątkowi:)

10.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#396992

Witam

Byłbym nieuczciwy gdybym się nie zgodził.
Mamy coś specjalnego w sobie :).

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#397001

W moim przekonaniu patriotyzm to miłość Ojczyzny.
A jeśli miłość Ojczyzny,
to wszelkie ofiarne działanie na rzecz Ojczyzny.

A, że tyle definicji pojęcia "patriotyzm"?
Dziwnym byłoby, gdyby było inaczej,
skoro tyle definicji pojęcia "miłość".

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397003

Więc tak, jak o miłości napisano tysiące książek, tak i o patriotyzmie warto dyskutować. Bo jak widać, nie dla wszystkich to takie proste.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#397010

Zupełnie się z Tobą zgadzam,że o patriotyzmie warto rozmawiać.
Powiem więcej, o patriotyzmie trzeba rozmawiać.
Choćby po to, żeby patriotyzm stał się znów wartością.

Myślę, że to, iż o miłości napisano tysiące książek,
nie znaczy jednocześnie,
że jesteśmy bliżej zrozumienia pojęcia "miłość".
Może napisano o te parę tysięcy książek za dużo ?

Mnie wystarczy jedna. Biblia.
Tam nie ma nic o naiwnej miłości.
Natomiast wiele można się z Biblii dowiedzieć
o ofiarnej miłości, wypływającej ze sprawiedliwości.

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397020

No i popatrz - są ludzie, którzy studiują Biblie bez przerwy. Protestanci czytają ją inaczej, katolicy inaczej, a Świadkowie Jehowy jeszcze inaczej.
Tak ważny tekst podlega różnym interpretacjom.

Podobnie jest z patriotyzmem.

Lecz tak, jak we wierze, szczytem takich postaw, miłości do Boga i patriotyzmu, jest oddać życie za nie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#397112

Myślę, że interpretacja często zależy od osobistego zapotrzebowania
na taką, a nie inną interpretację.

Poza tym wiedza to trochę mało.
Nie wprowadzana w życie niewiele znaczy.
Jest tylko zaspokojeniem ciekawości.

Między wiedzieć a być jest daleka droga.

Żeby uzdolnić się do korekty
interpretacji miłości w swoim sercu,
trzeba przede wszystkim na drogę miłości wejść.
I otworzyć się na korekty.

Podobnie jest z patriotyzmem.
Tak mi się wydaje.

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397131

Słusznie: mądrość, to nie to samo co wiedza.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#397135

.

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397136

Słusznie to autor zauważa, co zresztą mieści się w wyjaśnianiu encyklopedycznym tego słowa. Zdarza się i to bardzo często, że ci wycierający sobie usta patriotyzmem, jakby nie zauważają tego odniesienia. Patriotyzm tak, ale poświęcenie dla Ojczyzny?.. Tu już się zastanawiają.

Kiedyś jeden z moich znajomych wirtualnych, mający się za wielkiego patriotę, pod wpływem jakiejś paniki zdenerwowany pyta mnie gdzie tu wiać jak będą jakieś niepokoje. Odpowiedziałam mu wprost: na barykady. Wyłączył się. Patriotyzm prysł jak bańka mydlana.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#397025

Patriotyzm wymaga ofiar i poświeceń.
Zawsze mam dylemat, kiedy rozliczam się z podatków. Nie chodzi nawet o to, że mi szkoda oddawać Państwu pieniądze, ale szlak mnie trafia, bo mam świadomość, gdzie "emigrują" podatki bogatszych ode mnie.
Za to ja, pójdę bronić nawet barykady, bo z moich pieniędzy, żeby nie rzec krwawicy, zbudowana, a tamten, ucieknie w ślad za swoimi:)

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397030

W tym temacie dodam,
czy my, którzy uważamy, iż dla dobra wspólnego, jako patrioci musimy płacić podatki, a tymczasem rząd, władza, dopuszcza, żeby wielkie konsorcja, banki i sieci hipermarketów, tych podatków tutaj nie płaciły, to co to jest?
Patriotyzm na pewno nie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#397113

...tutaj ojciec trzech córek i dwóch synów i ?? kogoś jeszcze he he ...ja bym się tam podatkami nie przejmował, jak już pisałem, katolik nie musi płacić podatków...przedtem też miałem dylemat co z podatkami...teraz, kiedy widzę, że jesteśmy pod okupacją, nie muszę wspierać okupanta...za niemca też ludzie musieli chować jedzenie, żeby przetrwać i ukrywać swój majątek..różnica jest taka, że jeszcze na razie do nas nie strzelają...

http://niepoprawni.pl/blog/2718/co-tu-jeszcze-oddac-cezarowi

..przede wszystkim moim obowiazkiem jest zadbać o dzieci i żonę...ich byt przede wszystkim..pozdrawiam niepoprawnie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397142

Czy mam rozumieć, że uchylasz się?
Jedno Cię tłumaczy - liczna rodzina. Chociaż ja, skrupulatnie,korzystam z odpisów na dwójkę moich dzieci.
Wiem jednak, że możliwość odpisów ma się nijak do zarobków. Odpisać ulgę na dzieci można jedynie od kwoty podatku, który wpłynął. Co, jeśli zarobki są zbyt niskie i wpłacony podatek nie równa się kwocie ewentualnej ulgi?

Pamiętasz czas, kiedy rządził PiS? Sumy wpływające na konto Skarbówki i ZUSu zadziwiły niejednego.
Co znaczy dobry gospodarz.Konsekwentny i bezkompromisowy. O czystych rękach.
Później, z roku na rok wpływy dramatycznie malały.

Płacę podatki Trybeusie. Może to naiwne, ale wierzę, że tak trzeba.
Odetchnę z ulgą, kiedy wróci do władzy Kaczyński i dopilnuje, by należne państwu i SPOŁECZEŃSTWU pieniądze, nie emigrowały do rajów podatkowych.

Będziesz bogatym emerytem, Trybeusie. Według prognoz socjologów masz na to wielkie szanse:)Pozdrawiam:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397148

..jak był Kaczyński, to chętnie płaciłem podatki, bo wiedziałem, że idą jednak w dobrym kierunku..niestety teraz płacę podatki ze wstrętem...bo wiem, że idą na różne pedalstwa, "instalacje bluźniercze" i inne sodomickie rzeczy...o moim płaceniu nie będę dyskutował na forum :)))z wiadomych przyczyn he he...

..ale jeśli ktoś ma do np. wyboru zapłacić za robociznę przy budowie domu ekipie rolników dorabiających do swojej marnej pensji, czy wybrać wypasioną ekipę budowlaną z całym vatowskim kierdlem, to ja nie mam skrupułów...oszczędności są kolosalne...niemal o połowę oferty "wypasionej" ekipy budowlanej...

żywność (warzywa i inne) kupowana na jarmarkach, giełdach, albo bezpośrednio od rolnika...kupujesz bez toksycznego vat-u..

są inteligentne sposoby omijania obciążeń okupanta :)))

zapraszam do mojej szkoły przetrwania...

http://trybeus.prawynurt.pl/rozne/inne-tematy/szkoa-przetrwaniawedug-try...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397202

Zdarza się też, że zdeklarowany patriota przekonany jest,
o ile zaszłaby taka konieczność,
o swoim heroicznym oddaniu Ojczyźnie,
jednocześnie niezdolny na dzień dzisiejszy
ofiarować się Ojczyźnie w sprawach mniejszych.
Dużo łatwiejszych.

Pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397039

7 wrzesień 2013, 10-lecie TV Trwam. Transmisja z Torunia.

Lech Makowiecki z zespołem tam śpiewa
Halina Łabonarska recytuje
Mnie los rzucił daleko za ocean
Płaczę...

Nie mogę już dłużej słuchać
Łzy lecą, a w krtani coś dusi
I żona też płacze, za rękę mnie ściska
Popatrz kochany- tam Polska, tam ziemia ojczysta.

Zadzwoń już teraz do biura podróży
Zamawiaj bilety na jesień
Kochany- ja chcę być tam teraz
Och Boże- czemu ten czas się tak dłuży?

Amero

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#397086

Pół dorosłego życia spędzam poza krajem. I nie wyemigrowałem.
Co się wtedy czuje, gdy jest się daleko?
Pochodzić by tak po polskich lasach, pojechać polską drogą, popatrzeć przez okno swojego domu.
Co to jest?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#397114

Wierszem, pisanym kiedyś, odpowiem...

Do ***

Powiem panu, że gdy tylko zakwitną jabłonie i bzy,
gdy bociany zaklekocą na łące
wiatr wiosenny wywieje tęsknoty i osuszy łzy,
serce też szybciej zabije gorące.

Ja to wiem, że w Ojczyźnie najlepiej, najpiękniej,
że inaczej pachnie rozmaryn, maciejka i róże...
że tęsknimy, kochamy tym mocniej, boleśniej
im nas los rzuci w świat dalej i na dłużej...

Lecz nie żałujmy swych dni i godzin miły panie
bo jest jak jest i będzie co ma być!
Najważniejsze, że w nas nigdy nie przestanie
szalone polskie serce bić.

(contessa 24.03.2007)

Pozdrawiam przedświątecznie.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#397141

bardzo dobrze, jak to jest tęsknić...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#397144

Tęsknota jest elementem miłości.
Choć niejednokrotnie wpędza człowieka w przygnębienie,
ta sama tęsknota potrafi również wyzwolić w człowieku
energię niezbędną do pracy na rzecz Ojczyzny.

Serdecznie pozdrawiam.
dratwa3

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#397134