Co kształtuje Twoją świadomość?

Obrazek użytkownika jasieńko
Gospodarka

 Co kształtuje Twoją świadomość?

Pytanie można rozszerzyć – co, kto i w jakim celu?
Powyższe pytanie można zadać w ramach ćwiczeń z samooceny swojej osoby. 
O elektrowniach atomowych z pewnością masz swoje zdanie. Wiesz pewnie tyle ile powiedzą oficjalnie. Ci którzy informują Cię o tym, uważają, że więcej nie musisz wiedzieć. Można powiedzieć – więcej informacji nie jest mi potrzebne. 
Poniżej przedstawiam parę istotnych informacji – oczywiście - według mnie. 
Jednak na samym końcu czeka inne pytanie, którego sens pojawia się po obejrzeniu telewizyjnych wiadomości.
Jeśli wgłębić się w tekst Rezolucji legislacyjnej PE z 23.06.2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady w sprawie postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami radioaktywnymi COM /2010/ 0618-C7-0387/2010-2010/0306/NLE/, opublikowanej w Dz. U. UE C390E/147 z dn. 18.12.2012 r. wyłapiemy kilka interesujących informacji.  
Elektroniczne wydanie tego dokumentu zawiera 31 stron. Zawarto w nich poprawki do wzmiankowanego wniosku. W przejrzysty sposób przedstawiono zapis dyrektywy i propozycję poprawki. Z dość licznych w skutkach poprawek /osobiście wybrałem sobie 24/ przedstawię tylko kilka jako najważniejszych /wytłuszczenie - moje/.
I tak:
str. 5 poprawka 11
Parlament Europejski stwierdził również, że we wszystkich państwach członkowskich obiekty jądrowe powinny dysponować środkami finansowymi pozwalającymi pokryć wszelkie koszty likwidacji, w tym koszty postępowania z odpadami, w celu przestrzegania zasady „zanieczyszczający płaci” oraz uniknięcia wszelkich form pomocy państwa, a także wezwał Komisję do opracowania precyzyjnych definicji dotyczących wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na likwidację w każdym państwie członkowskim, biorąc pod uwagę samą likwidację, jak również postępowanie z powstałymi odpadami promieniotwórczymi, ich kondycjonowanie oraz ostateczne składowanie. 
 
str. 15 poprawka 62
Państwa członkowskie mogą dobrowolnie postanowić o utworzeniu wspólnego lub regionalnego składowiska we współpracy z innymi państwami członkowskimi w celu wykorzystania sprzyjających okoliczności geologicznych lub technicznych danego miejsca oraz w celu podziału kosztów finansowania wspólnego projektu
 
str. 21 poprawka 81
Państwa członkowskie dopilnowują, aby posiadacze zezwoleń jak najszybciej informowali władze regionalne i lokalne na obszarach transgranicznych o swoich planach budowy zakładu gospodarki odpadami, jeśli zakład taki znajdowałby się w takiej odległości od granicy państwa, że istniałoby duże prawdopodobieństwo wystąpienia skutków transgranicznych w trakcie budowy lub jego eksploatacji, w okresie po jego zamknięciu lub w przypadku wystąpienia awarii lub wypadku
 
str. 25 poprawka 127
Państwa członkowskie dopilnowują, by odpowiedzialność cywilna za wszelkie szkody wyrządzone wskutek awarii i długoterminowego postępowania z odpadami promieniotwórczymi, w tym szkody wyrządzone w środowisku lądowym, wodnym i morskim, ponoszona była przez posiadaczy zezwoleń.
 
Zarysowała się ciekawa sprawa, taki nowy kierunek – państwo umywa ręce od odpowiedzialności!
Czy to dlatego, że w niedalekiej przyszłości na obszarze UE nie będzie takiego „dinozaura” jak Państwo w dotychczasowej formie?
Będą Regiony w Specyficznym Dużym Tworze, bo różne obszary funkcjonowania państwa zaczynają przechodzić rozmaite mutacje. Pojawia się koncepcja europejskiego systemu dystrybucji gazu, ropy, energii, ujawniła się nawet „pewna nowość” w rejestracji i funkcjonowaniu partii politycznych - stąd ten ruch przy korycie...
 
A jak na tym tle przedstawia się Polska?
Wygląda na to, że grunt pod likwidację Państwa został przygotowany. Po 20-stu latach rządzenia okrągłostołowców klejnoty i srebra rodowe wyprzedane, porcelana też. Został fajans, lasy, ziemia i puste kopalnie. 
Frau Merkel przeznaczyła znaczną część swoich atomówek do utylizacji. Gdzie ona to pomieści?
Chcę przypomnieć, że ok. 20 lat temu wielu małych cwaniaczków za przysłowiowe „parę marek” udostępniło swój kawałek gruntu na składowanie niemieckich - i nie tylko - trudno degradowalnych, odpadów przemysłowych. Problem był i pozostał w naszej matce ziemi. 
 
Pragnę zwrócić uwagę, że kraj w którym mieszkasz, jest - pomimo propagandy sukcesu - w tragicznej sytuacji finansowej i rządowe dupki mogą ulec pokusie... za przysłowiowe „parę euro” skorzystać z dobrodziejstwa poprawki nr 62.
A telewizor wmówi Ci wszystko...
I zadaj sobie pytanie:
Dlaczego o tym nie wiem nic, dlaczego nie wiem o innych naprawdę istotnych sprawach, a wiem „już tyle i aż tyle” o Madzi i jej matce?
I to pomimo tylu dziennikarskich dupków, tylu - ponoć prawicowych, tylu środkowo-obrotowych i skrzydłowych - Rafałów, Bronisławów i Stanisławów... 
 
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

marcopolo

Pytanie DLACZEGO? Czyzby juz nie zalezalo nam na zyciu ,przyszlosci,ZDROWIU? Od dawna zadaje sobie to pytanie,czemu ten rzad na sile stara sie wybudowac elektrownie atomowe w POLSCE,w czasie kiedy niemcy likwiduja,francuzi od dawna by te swoje fabryki "smierci"zamkneli,ale spolecznosc ,ktora tam pracuje na to nie pozwala,czego tam nie bylo,ile akcji policji ,zandarmerii,przepychanek,ale zawsze wychodzilo na korzysc zalogi,bo trudno walczyc z kims,kto w reku ma tak straszna "bron" Francuzi jak mowilem chetnie by zamkneli,ale puki co chetnie wybuduja "bogatym "polakom te smiertelna "zachcianke" . W czasach kiedy wszyscy wracaja do wegla -polacy sprzedaja kopalnie niemcom za grosze,lub zamykaja!po co i dla kogo? Tak jak piszesz jasienko, w kraju pelno "szmat"co chetnie "przemyca te odpady do Polski za pare groszy,poniewaz teraz nikt nad niczym nie panuje!Koniecznie trzeba ten problem sledzic i przypominac!Pozdrawiam!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

marcopolo

#341584

bardziej interesującą jest sprawa - kto z kim i dlaczego, czy który pan z tą panią, niż to, jak naprawić dziurawą autostradę i czyje pieniądze do tego użyć.

wyrzuć telewizor!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

wyrzuć telewizor

#341598