Polska wypłaci emerytury Izraelczykom.

Obrazek użytkownika Kowalsky
Kraj

Gazeta Times of Israel informuje że niedawno podpisana nowelizacja tzw. ustawy kombatanckiej sprawi że Polska będzie wypłacała emerytury 50 tysiącom Izraelczyków(100euro/osobę).

 

Tekst w izraelskiej gazecie odnosi się do podpisanej w maju przez Bronisława Komorowskiego nowelizacji tzw. ustawy kombatanckiej. Times of Israel zwraca uwagę na istotną zmianę. Otóż chodzi o ułatwienie wypłacania specjalnych świadczeń osobom, które dziś mieszkają za granicą.

 

Przed zmianą prawa osoby z polskim pochodzeniem uznane za kombatantów lub osoby represjonowane mogły otrzymywać comiesięczne świadczenia tylko, jeśli posiadały konto bankowe w Polsce lub znały kogoś z polskim obywatelstwem, kto przekazywał im pieniądze.

 

 

W wypowiedzi dla gazety Bobby Brown z Holocaust Era Asset Restitution Taskforce (organizacja ta zajmuje się restytucją majątków żydowskich) powiedział:

 

  • Mam wrażenie, że Holokaust pod wieloma względami jest wspólnym doświadczeniem i choć Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za to, co się stało, ponoszą odpowiedzialność za opiekę nad tymi, którzy cierpieli w ich kraju .

 

Warto przypomnieć, jako pewien komentarz, mało znany fakt historyczny.

 

Otóż po II wojnie światowej ,w 1958 roku Golda Meir, proponowała ograniczenie imigracji chorych i niepełnosprawnych polskich Żydów. "W komitecie koordynacyjnym zgłoszono propozycję, by poinformować polski rząd, że życzymy sobie wprowadzenia selekcji żydowskiej emigracji do Izraela" – pisano w tajnym dokumencie.

 

Według "Haarec", na wspomniany list natrafił polski historyk Uniwersytetu Warszawskiego Szymon Rudnicki.

Ograniczenie imigracji chorych i niepełnosprawnych polskich Żydów z Polski miało być wynikiem trudnej sytuacji gospodarczej w Izeraelu.

 

Jak widać dziś też pomagamy Żydom.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:7)

Komentarze

O ile nie mam większych wątpliwości w przypadku tych pierwszych, to druga grupa już je budzi.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1427499

Po nowelizacji prawa emerytury będzie mogło pobierać około 50 tys. osób z Izraela. Jak tłumaczy Sebastian Rejak, specjalny wysłannik ds. stosunków z diasporą żydowską w polskim MSZ: - Nowością tych przepisów jest to, że polskie władze - w szczególności instytucje zabezpieczenia społecznego - będą w stanie przesyłać świadczenia kombatantom znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie, kosztem polskich władz.  

 

By zakwalifikować się do emerytury kombatanckiej wystarczy poświadczyć, że dana osoba mieszka w Izraelu (niekoniecznie bezpośrednia ofiara, ale także małżonek ofiary oraz dzieci) i cierpiała represje w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i / lub sowiecką. Uposażenie będzie bezpośrednio przelewane przez polskie instytucje na konta uprawnionych do pobierania emerytury kombatanckiej.

http://www.pch24.pl/polska-sfinansuje-emerytury-50-tys--zydow,23463,i.html

Read more: http://www.pch24.pl/polska-sfinansuje-emerytury-50-tys--zydow,23463,i.html#ixzz34BIG5hM4

 

50.000 x 100 euro = 5 milionów euro miesięcznie x 12 = 60 milionów euro x około 4,10 złotych = 246 mln PLN

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1427500

Po dziesieciu latach to tylko600 000 000 euro. Może to zamiast tych 65 miliardów dolarów? Taki bonus za Ukrainę...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1427502

"Niestety żydów gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, że są narodem wybranym. (...) Na Holokaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów"

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1427509

czy żydowski policjant zlikwidowany na Majdanku jest ofiarą represji? czy raczej zbrodniarzem , współsprawcą ?

ss-mani z Auschwitz - volksdeutsche ,obywatele polscy przed wojną, zlikwidowani po ucieczce więźniów  - czy to są ofiary represji?

gorliwi komuniści ,ofiary czystek partyjnych - ofiary czy zbrodniarze?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1427523

nie powinni otrzymywac jakiejkolwiek zapomogi z pieniedzy zabranych polskiemu podatnikowi . Za co , za "polskie obozy koncentracyjne" , za szkalowanie Polakow w mediach prawie wszystkich panstw swiata ? Za wspolprace z Niemcami przeciwko Polsce ? Siostry Radwanskie w czasie meczu o puchar Davis'a obawialy sie o swoje bezpieczenstwo . Wycieczki smarkaczy z Izraela niszcza polskie hotele i samoloty , kiedys jeden z nich uderzyl stuardesse w twarz , za to , ze uwazal , ze zbyt dlugo czekal na podanie jemu coca-coli . Po przylocie  na lotnisko nie zostal za to ukarany w zaden sposob .  Przed odlotem do Polski  rzad izraelski rozdawal tym chuliganom ulotki w ktorych bylo napisane , ze leca do Polski by nienawidziec Polakow i maja to okazywac . Dzialo sie tak do czasu az taka ulotka wpadla w rece Polakow i zostala przetlumaczona . Polacy mieszkajacy w bylych republikach zwiasku sowieckiego nie moga dostac ani paszportow ani zadnych zapomog , odebrano im nawet smiesznie male sumy na drukowanie polskich gazetek . Obecny Polszewicki rzad ciagle udowadnia , ze dba o interesy obywateli , ale nie swoich .

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1427525

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1427597

Zastanawia mnie na ile interpretacje pana Rejaka podzielą prawnicy? Artykuł jest dość mętny -zmiany wprowadził SEJM a nie rząd,przepisów wykonawczych jescze nie ma i zdaje się to zmiany co do sposoby wypłaty a nie metody nadawania statusu kombatanta. 

Dlatego sprawa nie jest jeszcze przegrana - argumentacja ,że Żyd to z automatu ofiara represji jest śmieszna - w/g niej kombatantami byliby nawet niektórzy esesmani o Nkwudzistach juz nie wspominając. 

Jest to niestety kolejny efekt braku dekomunizacji i uczciwego rozliczenia zbrodni z okresu II wojny światowej i lat 1945-56. 

Od dawna sądzę ,że jest tylko jedno rozwiązanie podobnych problemów - uznanie wszystkich funkcjonariuszy partyjnych administracyjnych i policyjnych reżimów nazistowskiego i komunistycznego za zbrodniarzy.

Można to objąć amnestią, przedawnić ściganie w sensie prawa karnego ale to by chociaż zablokowało podobne roszczenia.

Sama definicja kombatanctwa też wymaga uściślenia - może trzeba ją ograniczyć tylko do tych co po pierwsze walczyli z nazizmem lub komunizmem a po drugie walczyli z pozycji polskiego interesu.    

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1427522

było to brakują oświadczenie stron po ostatnim gremialnym wyjeździe naszego ponorządu? Czy są następne w zanadrzu?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1427524

- jeśli tak, czy się cieszą i jak bardzo ?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Racjonał

#1427541

Przed następnymi wyborami warto wiedzieć kto jak głosował za tą ustawą:http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/59_79/$file/glos_59_79.pdf

Po,PiS,SLD,SP i cała reszta ZA, przeciw tylko DWÓCH posłów:Szarama i Wipler.Polski podatnik ma kasę to zapłaci.Bez komentarza.

P.S.Coś ten link mi nie wyszedł.Może admin.to poprawi.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1427542