O "kanalizacji" blogosfery

Obrazek użytkownika elig
Kultura

  Pod moim wczorajszym tekstem o Salonie24 wpisał się na Niepoprawnych.pl bloger p.e.1984 i podał link do swojego artykułu ze stycznia 2012 p.t. "Fora fałszywych prawd - i z góry zaplanowanych autorytetów" /TUTAJ/. Pisze on w nim:

  "Projekt fałszywego forum (lub “platformy blogerskiej”) nazwijmy mianem “Projekt Zion”. Idea takiego projektu polega na tworzeniu fikcyjnego miejsca, gdzie można poznać “prawdę”. Chodzi o odfiltrowanie ze społeczeństwa osób “poszukujących” – i wysłanie ich na z góry zaplanowane manowce (Zion był enklawą fikcyjnej wolności – elementem systemu zniewolenia, jego stabilizatorem – w trylogii Matrix).", i dalej: "Ostatnimi przypadkami wykorzystania tej metody były salon24, Nowy Ekran – i może jakieś niszowe fora o katastrofie w Smoleńsku. W takich nowych społecznościach łatwo kreować fikcyjne autorytety – poprzez promowanie ich wypowiedzi i spychanie innych na n-tą stronę (...)Najciekawszy etap przedsięwzięcia typu Zion to jego destrukcja – społeczność jest albo zalana nieistotnymi treściami, zaś istotne są topione w pomyjach (prawda2.info), albo – pojawia się bardzo silna moderacja, dopuszczająca do głosu bardzo wąskie (z góry przewidziane) grono osób...".

  W ten sposób wywołany został temat "kanalizacji" blogosfery, czyli manipulacji dokonywanych przez ukrytych mocodawców portali. Jest wysoce prawdopodobne, że takie metody istotnie są szeroko stosowane. Muszę jednak zauważyć, iż są one także obosieczne. Aby funkcjonować, taki "Zion" musi publikować teksty odpowiadające oczekiwaniom blogerów i czytelników, czyli w przypadku portali prawicowych, wyrażające idee niepodległościowe, patriotyczne, czy antykomunistyczne. Wtedy jednak, chcąc nie chcąc, robi dobrą robotę, szerząc takie poglądy.

  Można próbować popsuć ten efekt nasyłając hordy "zadaniowanych trolli", ale niewiele to pomoże. Trzeba zawsze pamiętać, że na każdego blogera lub komentatora przypada 20-30, a często i więcej czytelników, traktujących portal jak codzienną gazetę. Dla nich autor artykułu jest zwykle poważniejszym autorytetem niż jakiś dyskutant, który się "czepia". Sytuacja jest poniekąd odwrotna niż w słynnej powieści Kurta Vonneguta "Matka noc" /nota bene, jedynej książce tego autora, zatrzymanej przez cenzurę PRL/. Tam bohaterem był facet pracujący w hitlerowskim radio i szerzący nazistowską propagandę, ale jednocześnie współpracujący z alianckim wywiadem. Głównym problemem było: Czy wyrządzał on więcej zła czy dobra, postępując w ten sposób?

  W przypadku opisanych wyżej portali pytanie brzmi: Czy piszący w nich blogerzy wyrządzają więcej dobra, szerząc słuszne idee, czy też więcej zła, stając się obiektem manipulacji oraz uwiarygodniając całe przedsięwzięcie?

  Oto prawdziwy dylemat, który niełatwo rozstrzygnąć.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

R Z/jaraczarek

no to Jankes w kły kiedyś na rocznicy dostanie
A było afirmować swą gębą szaloon?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

R Z

#246415

"...pytanie brzmi: Czy piszący w nich blogerzy wyrządzają więcej dobra, szerząc słuszne idee, czy też więcej zła, stając się obiektem manipulacji oraz uwiarygodniając całe przedsięwzięcie?
Oto prawdziwy dylemat, który niełatwo rozstrzygnąć."

Moim zdaniem zabawa sie juz dawno skonczyla, zwlaszcza po czarnopiatkowym przemowieniu Tuska w Sejmie w sprawie sprowadzenia wraku do Polski. To jest otwarta prowokacja i wypowiedzenie wojny polsko-polskiej. Prowokacja "Gliwicka", tak bym to nazwala. Prowokacja wobec PiS-u ale takze wobec tej czesci Polakow, ktorzy chca zwyczajnie prawdy o Smolensku, zeby zostala zachowana godnosc Polski i narodu polskiego.

Podzial na "MY i ONI", krystalizujacy sie po 10/04/10, zostal ostatecznie zacementowany, a zwlaszcza tymi slowami
" Wolalbym sie nie urodzic, niz na grobach zmarlych budowac swoja kariere polityczna"
i nie mozna w tej sytuacji popadac w jakies dylematy, bo sytuacja jest powazna i trzeba zebrac wszystkie sily po jednej stronie. Zabawy z agentura, ktorej zamyslow nikt z nas do konca nie zna (chocby sprawa NE), nikomo na zdrowie nie wyjdzie a roztrwoni sie niepotrzebnie energie, ktora trzeba sfokusowac we wspolnym kierunku. W kierunku PRAWDY o sytuacji w panstwie polskim po 10/04/10 i o Smolensku.
Sa jeszcze portale do wyboru, jak tutaj, i nie ma potrzeby misjonowac ludzi na s24. Kazdy, kto naprawde szuka prawdy, znajdzie ja, bez obaw.

Przykladem jest Zespol z p. Macierewiczem na czele. Oni skupili sie wszyscy razem i realizuja konsekwentnie swoje cele. W tym ich sila, z naszym poparciem. Nie probuja przenikac jakis innych struktur, zeby tam robic dobra robote i paru nawrocic. To rozproszenie energii.

pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246538

elig Problem jednak istnieje. Na przykład Jan Bogatko napisał w komentarzu poniżej, że pisze także w Onecie. Tam na niego plują, ale mimo wszystko czytają.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246714

"Dla mnie najważniejszym celem jest misjonowanie, a zatem docieranie do wszystkich, zwłaszcza zaś do tych, którzy są innego zdania ode mnie"Jan Bogatko

Trudnego i niewdziecznego zadania, wobec tego, podjal sie pan Bogatko, ale oczywiscie jego wybor, nie zamierzam misjonarzy misjonowac :) Efektow tego dzialania, czyli liczbowo nawroconych, nie znamy. Ale kto wie ?

Ja bym byla za zamiana slowa "misjonowanie" na " dotarcie z informacja" do jak najwiekszego grona spoleczenstwa. A co pojedyczny czlowiek zrobi z taka informacja, to juz zalezy od jego checi do otwartosci na argumenty strony przeciwnej. I tu jest glowny problem duzej czesci ludzi, moim zdaniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#248629

świetna analiza. dzięki za jej przytoczenie.
niestety s24 to pulapka, w ktorej dalo sie zamknac wiele wartosciowych osob. mam nadzieje, ze ten portal dla odmiany obroni sie przed falami trolli, ktore ucza sie na bledach i organizuja raz za razem udane "srandy" - jak to sie tutaj mawia. kilka mechanizmow takich destrukcyjnych dzialan bardzo celnie uchwycil Rospin w swojej notce. nie wiem czy czytalas:

http://www.niepoprawni.pl/blog/1582/jam-ci-patriota-moze-szkodnik

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246421

Dobrze, ze o tym jeszcze piszesz, Elig !

Zgadzam sie tez z uwagami Amelii w temacie... s24 jako swoistej pulapce w cyberprzestrzeni (okropne, ale uzywane niestety slowo).

Serwer Niepoprawnych na szczescie jest poza krajem, poza zasiegiem brudnych lapsk tajniakow od Bondaryka (ABW), zajmujacych sie m.in. inwigilowaniem internetu.

* Pisalem juz o tym, ze te notki o sralonie 24 czy szalomie 24 (raczej sralonie, bo starozakonne, szalomowe tematy nie sa tu akurat najistotniejsze) wywolaly grad oceniajacych jedynek i kilka zniechecajacych komentarzy.

Niepopki wystawione sa i beda na skoordynowane ataki ciemnych klonow.

Ale obronia sie.

Jestem tego pewien ;)

Pozdrowienia dla Elig, Amelii, Rospina, Pana Tadeusza, JWP i wszystkich tych,

ktorzy zabrali tu glos.

Takze dla zapracowanego, wielokrotnie banowanego w s24 Koteusza.

Weterana walki o naprawde WOLNY internet !

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#246432

elig Koteusza warto by tu zwabić :))) On zresztą wspominał, że może powrócić na Niepoprawnych.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246440

Koteusz jest na Niepoprawnych.

Ale musi byc bardzo zapracowany, bo ostatnio sie nie odzywa.

* Administracja SrALONU 24 na samo slowo "Koteusz" dostaje... bialej, internetowej goraczki ;)

pozdro.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#246446

 

 

 

Pozdrowienia.

ps
Wygnanie Koteusza i Jaraczarka

" Dziś z przykrościa dowiedziałam się, ze znany wszystkim bloger Koteusz znalazł się ne liście blokad bezterminowych: 0 3.04.2012 16:48 ustawiono blokadę bezterminową " --- wpis elig'a na salonie24

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246456

Koteusz wygral kiedys casting na... Kopernika ;)

Widzialem go w przebraniu.

Niestety, nie mam zdjecia.

Ale Koteusz z ciupaga tez moze byc.  Wyglada jak mlody Janosik.

Moze dlatego tak boja sie go na sRalonie 24 !

pozdro.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#246458

 

 

 

Pozdrowienia.

 

 

 

(We Fromborku wybrano podczas castingu Mikołaja Kopernika i jego gosposię Annę Schilling. W rolę astronoma przez rok wcielać się będzie lokalny dziennikarz Krzysztof Kotowski, a panną Schilling została 29-letnia matka, gospodyni domowa Kamila Grządziejewska.

W rolę astronoma przez rok wcielać się będzie lokalny dziennikarz Krzysztof Kotowski)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246462

Koteusz swietny, Dodu.

Gorzej bylo z panna Szyling.

Nie wiem, czy pamietasz, ale ta para nie pasowala do siebie.

Zgrzytnelo i... nastapil chyba "rozwod" ;)

* nie znam szczegolow, a i Koteusz nie chcial o tym prawic.

* Dzieki jednak za historyczne zdjecia znanego blogera,

Kota, Koteusza Kotowskiego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#246464

 

 

 

Pozdrowienia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246467

Pamietam to zdjecie !

Pozniej jednak szybko nastapil medialny "rozwod"...

I sympatyczna para z Fromborka wyparowala z cyberprzestrzeni ;)

Szkoda.

mam nadzieje, ze to kiedys skomentuje Koteusz ;)

dzieki za przypomnienie tych historycznych juz zdarzen.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#246468

elig Tak, to dobra notka. W Salonie24 istnieje mechanizm pozwalający bronić się przed trollami. Każdy użytkownik może zablokować takiego na swoim blogu. Nie może on wtedy tam komentować. Może i tu by się to przydało?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246434

W pewnym sensie to jest stąpanie po bardzo cienkiej linie nad przepaścią, ale ktoś musi podjąć to ryzyko.
Kto próbuje przejść i przekazać prawdę, a kto ubezpieczony próbuje podciąć tą linę, to się w miarę szybko okaże.
Właściwie to już widać kto jest kim.

germario

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#246423

elig Moim zdaniem nie zawsze to od razu widać. Niektórzy zręcznie się maskują.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246435

Nie napisałem, że od razu widać.
Minęło ponad dwadzieścia lat naszego(i nie myślę tu o wszystkich interesujących się dążeniem do decydowania o Naszym Własnym Kraju, a o tych niezaangażowanych nonkonformistach) życia w teoretycznie wolnym, niezależnym kraju i zaczynamy dostrzegać wiele, ale przecież nie wszystkie, niegodziwości i zaprzaństwa!
germario

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#246847

Warto Cię czytać i... jak widać warto też czytać komentarze, czasem zawierają oprócz samej interesującej treści równie interesujące linki.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#246466

elig Miło mi :)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246510

To już był taki projekt - nowyekran.pl. Ja się tez na to naciałem. A na salonie notki nielubianych komentatorów są "zwijane" i jak ktoś nie wie, że można rozwinąć, to długo tkwi w błogiej nieświadomości. Cenzura po prostu. Ale dopóki istnieją takie portale jak niepoprawni.pl, jak wordpress.com, jest szansa na dotarcie do prawdy.

Co do agentury wśród blogerów, to w większości trzeba unikać argumentów ad personam. Jeśli istnieje forum wolnej debaty, to trzeba z niego korzystać. Liczy się dobra retoryka i argumenty oraz wsparcie innych blogerów i komentatorów.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246498

elig Ja tez pisałam kiedyś na NE. Wordpress wyrzucił kiedyś Nicponia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246514

Także mogę stwierdzić: "Ja tez pisałam kiedyś na NE".
Witam i pozdrawiam Was serdecznie!
Tu jesteśmy u siebie!

**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#246522

elig Tak, widzę tu samych znajomych :)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246711

Choć nie trzeba się z nią pokazywać
Wtedy wiemy ,gdzie co w trawie piszczy
I dlaczego jakiś śmieć pozornie gdzieś błyszczy
Zło należy omijać by się nie zarazić
A wtedy Bóg nam będzie sam błogosławić
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246505

Jan Bogatko

To bardzo poważna kwestia, jaką Pan poruszył.

Pański tekst to także tekst o mnie: zamieszczam bowiem swe teksty na nowymekranie, na prawica.com.pl i na onecie (poza niepoprawnymi).

Zamieszczałem swój blog na salon24. Ale po pierwszym przypadku cenzury przestałem, żądając usunięcia wszelkich moich tekstów.

Na onecie jestem na stronie znanych publicystów i to mnie (trochę) ratuje przed marginalizacją. Tamtejsza "publiczność" nie zostawia na mnie suchej nitki, nie polemizując ze mną, a tylko opluwając.

Ale mimo to od czasu do czasu ktoś z nich mnie jednak czyta, może posiałem wątpliwości.

Dla mnie najważniejszym celem jest misjonowanie, a zatem docieranie do wszystkich, zwłaszcza zaś do tych, którzy są innego zdania ode mnie.

I tak pojmuję mą pracę. Mając spore doświadczenie medialne, raczej nie jestem łatwy do manipulacji.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#246585

Choć w zrozumienie mnie zwątpiłem
Nie myślałem o ludziach prawych
Lecz tych zakłamanych moralnie cherlawych
Jednak podsumowuje Pan moje przekonanie
Nie poddaje się, czyni oświecanie
Szczytne to cele, godne pełnienia
Choćby nastąpiła odrobina ich naprawienia
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246655

elig Pani, a nie Pan. Życzę powodzenia w nawracaniu trolli z Onetu :)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#246709

Ciekawych korespondencji red. Bogatko można też posłuchać
na fali Radia Wnet u "Skowrońskiego" - w godzinach 8-9 rano...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

basket

#246717