Elektroniczna fikcja, czyli e-wydania polskich dzienników

Obrazek użytkownika elig
Idee

Od lat media karmią nas wizją całkowitego wyparcia papierowej prasy przez e-wydania. Jak to jednak wygląda naprawdę? Ostatnio portal Wirtualnemedia.pl przyniósł sporo nowych informacji na ten temat.

W ich dziale blogów 16.01.2014 ukazała się notka Mirosława Usidusa "Jak to jest z tymi e-wydaniami naprawdę?" / http://blog.wirtualnemedia.pl/miroslaw-usidus/post/jak-to-jest-z-tymi-e-... / Autor podał tabelkę ukazującą średnią dzienną sprzedaż najważniejszych polskich dzienników w okresie od stycznia do listopada 2013 /comiesięczne dane/. Zauważył, że:

"Na jesieni 2013 jednak coś się stało i wzrosty się skończyły i liderzy właściwie wrócili do sytuacji z okolic maja-lipca ubiegłego roku.".

Zadał też pytania:

"Nie mam dokładnej wiedzy z wydawnictw, co do ich strategii, zmian, preferencji itd.Nie wiem czy straciły determinację do rozwoju tej formy sprzedaży, czy to może po prostu rynek się skończył. A może chodzi o coś innego? Mają nowe pomysły, o których nie wiem?".

Mnie jednak zastanowiło co innego. Zdumiewająca mała jest sprzedaz e-wydań polskich dzienników w porównaniu do sprzedaży ogółem. Wynika to z informacji opublikowanej w tym samym dniu w Wirtualnemedia.pl / http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dziennik-gazeta-prawna-na-czele-spr... /. Według niej w listopadzie 2013 sprzedano tylko 9300 e-wydania "Dziennika Gazety Prawnej na 50613 ogółem, 8644 egz. e-wydania "Rzeczpospolitej" na 62796 ogółem, 1846 egz. e-wydania i 1100 egz mutacji cyfrowej na 190383 ogółem. Podobnie jest w przypadku innych dzienników oprócz "Parkietu". E-wydania to tylko 1-2% wszystkich sprzedanych. Trudno więc na razie mówić o wyparciu prasy papierowej przez elektroniczną.

Trochę inaczej jest jest z tygodnikami. W dniu 21 października 2013 portal Webologia.pl ogłosił "E-wydania wyprzedzają papierowe" / http://webologia.pl/artykuly/e-wydania-wyprzedzaja-wydania-papierowe/ /. Dotyczyło to jednak tylko tygodnika "Wprost", W przypadku "Polityki" e-wydania to ok 3,3%, "Newsweeka" - ok.7%, a "Do Rzeczy" - ok. 10,5%.

Jak jednak wskazują doświadczenia zagraniczne i w przypadku tygodników z tym wypieraniem papieru nie jest tak prosto. W dniu 04.12.2013 w portalu Wirtualnemedia.pl ukazała się wiadomość "Newsweek wraca na papier" / http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/newsweek-wraca-na-papier /. Czytamy w niej:

"W październiku 2012 roku ówczesna redaktor naczelna tygodnika Tina Brown poinformowała, że pismo przestanie ukazywać się w wersji papierowej i w całości przejdzie do internetu, pod nazwą "Newsweek Global".

Mimo, że tygodnik zaoszczędził w ten sposób około 40 mln dolarów nie spowodowało to poprawy jego sytuacji. (...) Od sierpnia tego roku, kiedy doszło do transakcji [sprzedaży pisma], trwały prace nad rewitalizacją tygodnika. Jej częścią jest decyzja o powrocie do wersji papierowej. Docelowo, w pierwszym roku wydawania w tej formie ,"Newsweek" ma być drukowany w ilości 100 tys. egzemplarzy.

Szykując się do powrotu na papier Jim Impoco, były dziennikarz „New York Timesa, który przejął pałeczkę od Tiny Brown, zatrudnił ponad 20 dziennikarzy, głównie z zamiarem zwiększenia informacji międzynarodowych.".

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)