Joe Chal - "Wyrostek Robaczkowy jest potrzebny?"

Obrazek użytkownika Joe Chal
Kultura

Wyrostek Robaczkowy - czasami wydaje się być większym kłopotem niż potrzeba, podobnie jak w przypadku migdałków. Wielu ludzi nawet nie słyszało o wyrostku zanim nie powstał u nich stan zapalny - chyba, że studiował ktoś medycynę?
Gdy powstaje stan zapalny, powodując silny ból, jest duże ryzyko, że wyrostek może pęknąć i dużo bakterii tam znajdujących się rozlać do jamy brzusznej, a nawet niektórych przypadkach spowodować śmierć /zakażenie otrzewnej/. Mimo to, można go łatwo usunąć za pomocą zabiegu a jego usunięcie nie ma wyraźnego wpływu na organizm ludzki.
Więc, jeśli to jest tak zbędne i powoduje tak wiele problemów, to dlaczego mamy wyrostek robaczkowy?
Ogólny światopogląd, do niedawna był taki, że wyrostek nie ma przydatnej funkcję w ogóle a jest on często rzeczywiście dość niebezpieczny dla własnego zdrowia. Pięćdziesiąt lat temu /na przykład/ zapytany lekarza „jaki jest cel wyrostka robaczkowego”, odpowiadał bardzo jasno "nie ma żadnego z całą pewnością!".
W Stanach Zjednoczonych, około siedem procent populacji posiada usunięty wyrostek w pewnym okresie swojego życia a pozostali najwyraźniej nie cierpią i nie ma to żadnego złego wpływu na nich. Dlatego też wyrostek został uznany tylko jako "resztki" ewolucji, przydatne niektórym ssakom, ale nie dla ludzi. Rzeczywiście, u niektórych ssaków wyrostek pomaga trawić celulozę /główny składnik trawy/, a także liści i łodyg wielu roślin.
Naczelne jednak nie jedzą trawy?
Z drugiej strony, ostatnie badania pokazały, ze wyrostek spełnia pewne funkcje i ma swoją rolę do spełnienia. Immunolodzy przeprowadzili badania w oparciu o liczbę bakterii w naszych jelitach, które potrzebujemy dla celów trawiennych. Bakterie te odgrywają wielką rolę w rozkładaniu pokarmu, które mogą być wykorzystywane przez nasz organizm, a naukowcy znaleźli dowody, że wyrostek w rzeczywistości zapewnia miejsce dla tych niezbędnych do życia bakterii. W niektórych przypadkach chorób, które towarzyszą ekstremalne biegunki może spowodować takie ekstremalne opróżnianie jelit że ilość bakterii się znacznie zmniejszy. Hipoteza jest więc taka, że gdy bakterie są wyczerpane, wyrostek służy jako rezerwuar pożytecznych bakterii, uwalniając je do jelit przyspiesza wyzdrowienie.
„Według mojej opinii odzyskanie właściwej pracy jelit i doprowadzenie ich do normalnej pracy trawiennej w momencie kiedy organizm przeszedł jakaś ciężka chorobę i potrzebna była dość silna dawka antybiotykowa, która zniszczyła florę bakteryjna w jelitach często nie jest takie łatwe odbudowanie tej flory i potrzebne jest lekarstwo aby ta florę na nowo przywrócić – w wypadku braku wyrostka robaczkowego oczywiście!”
Zgodnie z tą teoria wyrostek jest potrzebny w organizmie człowieka, ale ryzyko związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego jest większe niż korzyści z posiadania jego. Więc nawet jeśli jest on użyteczny to chyba wszyscy zgadza się, że zapalenie wyrostka powinny zostać usunięte chirurgicznie jako potencjalne zagrożenie życia.

Dr Joe Chal - autor

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ciąć cokolwiek tylko w razie konieczności.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#281445

Joe Chal
Wielu uwaza, ze my mamy albo czegos za duzo albo czegos za malo a to tak wcale nie jest. My mamy wszystkiego akurat na dzis!
Jesli sie swiat zmienia to my razem z nim i gdyby jednego dnia czesc populacji miala cos czego inna nie ma to bedzie wlasciwy moment do zastanawienia.
Pozdrawiam
Joe Chal

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Joe Chal

#281464