Ojczyzna, jak Łazarz czeka na Wasze czyny

Obrazek użytkownika Faber
Blog

Mój ostatni blog, pt: ”Koniec mitu-syndromu pańszczyźnianego chłopa”, wcale nie jest końcem mitów o mentalności polskiego chłopa, robotnika i przedstawiciela elity, czyli naszej postkomunistycznej inteligencji. Mity bowiem ciągle się rodzą w głowach polskich intelektualistów. Rafał A.Ziemkiewicz bez wątpienia do nich należy. Ja nie należę do jego wielbicieli i zwolenników jego poglądów ideologicznych i politycznych. Wręcz jestem ich przeciwnikiem. Ostatnio wPolityce.pl czytałem jego artykuł: ”Folwark III Rzeczpospolita...”,w którym autor wprost ekstrapoluje satyrę o Rosji Radzieckiej na naszą Rzeczpospolitę i historię współczesną dotyczącą okresu PRL-u, jak i tej najnowszej historii z okresu powstania w 1989 roku (III) Rzeczpospolitej. George Orwell napisał bestseller „Animal Farm” treść tego dzieła mówi o zwierzętach z Manor Farm (Folwarku Dworskiego), że się zbuntowały i rozpoczynają rewolucję przeciwko ludziom...taka jest treść w telegraficznym skrócie. Jednakże skojarzenia z Orwella i wnioski do jakich dochodzi Rafał A.Ziemkiewicz i które potem przenosi na Rzeczpospolitę całkowicie zafałszowują obraz Polski. Ba, wręcz ten obraz zniekształcają i wypaczają. To nieładnie, że Ziemkiewicz przyprawia gębę sowietykusa Polakom.

I czyni to od wielu lat, jest też autorem niepochlebnego frazesu o Polakach, nazywając ich „polactwem”, co jest ujmą na honorze dla wszystkich Polaków. Nie da się fantazji Orwella w żaden sposób przenieść i przypisać ich Polsce. Ja pojmuję historię Polski naszej Ojczyzny podobnie jak nasz wielki papież Jan Paweł II, który nazywał naszą Ojczyznę swoja matką. Mówił tak: „Ojczyzna jest matką moją...” i przedstawiał wobec niej swój obowiązek miłości bezwarunkowej i niepodzielnej. Historia Polski w perspektywie tysiącletniej wygląda zgoła inaczej. Po rozbiorach Rzeczpospolita zniknęła z mapy świata, czyli jak mawiali Polacy zeszła do grobu. I trzeba było cudu, o który prosił Adam Mickiewicz i ten się zdarzył w XX wieku. Wielka wojna poróżniła zaborców między sobą i tak zaistniały warunki podczas wojny bolszewickiej. Cud nad Wisłą w Wielkiej Bitwie Warszawskiej sprawił, że bolszewicy zostali pokonani, Krasnaja Armia rejterowała z granic Polski gdzie pieprz rośnie. Bolszewicy rzucali karabiny i tysiącami szli do niewoli byleby ujść z życiem. Rzeczpospolita powstała z grobu. Lecz zaledwie młode pokolenie wydoroślało, przyszła nowa wojna ze strony dwóch odwiecznych wrogów ze strony Niemiec i Rosji Sowieckiej. Przyszła straszna okupacja najpierw Niemców a potem ze strony bolszewików wyzwolicieli z pod znaku Czerwonej Gwiazdy.

Ta okupacja trwała prawie pół wieku. Polska znalazła się w lochu ciemnym kacapskiej niewoli. Aż przyszedł człowiek o wielkim sercu, którego przepowiadał nam poeta Julisz Słowacki, że przyjdzie papież Jan Paweł II i będzie rozdawał miłość, jak inni mocarze rozdają broń. To było wielkie wydarzenie i przeżycie dla nas wszystkich Polaków w kraju i na całym świecie gdziekolwiek byli Polacy. Pamiętam tamten czas i byłem na placu Zwycięstwa wtedy, kiedy padły z ust papieża wielkie słowa: „ Niech zstąpi Duch Twój...”. Kogo wołał wtedy Jan Paweł II, wielu myślało podobnie jak ja, że wołał Boga. A jednak po latach doszedłem do wniosku, że papież wołał Ducha Ojczyzny. Wiem, że wielu ludzi się ze mną nie zgodzi, ale jest faktem, że dzisiaj tak właśnie myślę. I zstąpiła z lochu z tej pieczary bolszewickiej niewoli. Powstała jak Łazarz z pieczary na słowa Chrystusa„To rzekłszy zawołał głosem wielkim: Łazarzu, wynijdź z grobu! Natychmiast wyszedł ten, który był umarł, mając ręce i nogi związane opaskami, a twarz owiniętą w chustę. Rzekł im Jezus: Rozwiążcie go i pozwólcie odejść, (Jan 11,1-57)”. A my wszyscy stoimy jak śpiący i oniemiali-Ojczyzna wstała z lochu, do którego wtrącili ją wrogowie nasi. Na krótką chwilę, bo na powrót wrogowie ci sami, związali Ojczyźnie naszej ręce i nogi-i nie ma nikogo- kto by Ją z tych więzów uwolnił. A mówią o nas: Jacy tacy cwaniacy... Gdzież się podziało Wasze męstwo i odwaga. Ojczyzna czeka: Rozwiążcie Ją!! Przypomnijcie sobie czyny Waszych ojców i stańcie do czynu. To nasz święty obowiązek. A więc do dzieła: Rozwiążcie Ją!!! Niechaj żyje i działa dla chwały Bożej i sławy naszej i waszej, dla wolności, która jest i była naszym zawołaniem. Amen.

Faber

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Carmina

Przeczytała Pan wpis z uwagą. Bardzo podobnie myślę.Ziemkiewicz chwilami ma byłskotliwe uwagi ale generalnie nie zgadzam się z takim widzeniem Polski i Polaków jakie on reprezentuje.

Mam takie wrażenie,ze on nas chce przekonać,ze niewiele jesteśmy warci, sami niczego nie jesteśmy w stanie osiagnąć i musimy się udać pod protekcję Niemców.

Natomiast ja uważam,ze to my i tylko my musimy dbać o nasze dziedzictwo, o nasz kraj,organizować się , wspierać , pomagać sobie, uczyć, zdobywać doświadczenie i korzystać z doswiadczeń innych, pracować, ale też być świadomym obywatelem nie dajacym sobie ograniczyć praw obywatelskich, patrzeć stale na ręce władzy, domagać wypełniania przez nią obowiązków .Każdy na miarę swoich mozliwości, a może więcej, jak zachęcał np mlodych by od siebie wymagali dużo.

Od elit oczekuję stałego myślenia o Polsce , o Polakach , zastanawiania się i dyskusji co zrobić i jak zrobić.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Carmina

#326994

Myślisz rozsądnie,ale od elit refleksji spodziewać się nie należy,nie mają na to czasu. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zach Faber

#327175

  Dlatego tez nalezaloby te "elity" zdetronizowac. To, ze Ziemkiewicz ma od czasu do czasu blyskotliwa mysl, nie jest powodem, aby byl szeroko cytowany a jego destruktywny poglad o Polakach jeszcze bardziej rozpowszechniany.

Dziwilo mnie, skad to wieczne kajanie sie  i bicie sie Polakow w piersi, skad to zapatrzenie w Ameryke i caly Zachod, skad niewiara we wlasne mozliwosci, umiejetnosci, talenty i inteligencje i skad czekanie na wieszcza i wodza, ktory wyprowadzi narod z niewoli. Teraz juz mnie to nie dziwi, bo taki obraz Polakow jest nieustannie ukazywany i utwierdzany w swiadomosci Narodu dzieki watachom takich wlasnie Ziemkiewiczow, z ktorych wiecej szkody niz pozytku.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#329061

Toja opinia o Ziemkiewiczu jest uzasadniona i bardzo trafna. Ziemkiewicz jest autorem "Polactwa" i od lat przyprawia krzywą gębę bolszewika i dworusa (fornala pańszczyźnianego) Polakom i robi to celowo, aby utrwalić kompleksy narodowe w Polakach. Którzy ja tak są obolali po przeszło pół wieku panowania komuny w Polsce. I całą pewnością długo jako Naród będziemy lizać się z ran i boleści po doświadczeniach i traumy po komunie. Ale jest nadzieja,że rośnie młode pokolenie, które nie będzie dziedziczyło tego garbatego losu, po swoich rodzicach i co jest najważniejsze dla nich i przyszłości naszej w Ojczyźnie. Nie będą mieli żadnych kompleksów, jak ich ojcowie i pradziady z epoki dworskiej i pańszczyźnianej, jak i tej po komunie, nie będzie ani śladu. Komuna zostanie całkowicie zapomniana i jej ślady w pamięci zostaną zatarte. To będzie błogosławieństwo, jak woda ze źródła czystej wody i wreszcie Polacy doznają katharsis-oczyszczenia i zacznie się nowa epoka w dziejach Narodu.Pozdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zach Faber

#329276

Nic nie wiemy o jego życiu tego historycznego Łazarza, bo nic nam Ewangelia nie mówi na ten temat.Jak żył i co robił? Zobaczymy, jak ten z NE będzie działał.Na razie jest głośno o jego wyjściu,ale nic o projektach politycznych i ideowych.Jestem ciekaw czy przyjaciele mu pomogą uwolnić się z więzów niewoli mamony.Czy pójdzie za cezarem?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zach Faber

#329058