Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T kilka słów o możliwych systemach antenowych

Obrazek użytkownika kowal_jan
Blog

Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T

Do prawidłowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest sygnał o odpowiednim poziomie z anteny. W zależności od tego w jakim miejscu jest nasze mieszkanie przedstawię kilka możliwych wariantów z którymi możemy się spotkać:

  • jeżeli mieszkamy domku wolno stojącym czy w zabudowie zamkniętej i korzystamy z własnej anteny umieszczonej w miejscu umożliwiającym odbiór sygnału dotychczas analogowej telewizji to po podłączeniu:

    • nowego telewizora z tunerem cyfrowym i włączeniu automatycznego wyszukiwania kanałów telewizor umożliwi wybór kanałów cyfrowych oraz analogowych,
    • lub wykorzystując tuner zewnętrzny który podłączamy do sprawnego telewizora analogowego który aktualnie posiadamy uzyskać kanały naziemnej telewizji cyfrowej za koszt około 200zł.
  • jeżeli aktualnie posiadamy zawieszoną antenę do odbioru telewizji satelitarnej to wykorzystując tunery przystosowany do odbioru sygnału satelitarnego oraz naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wariancie po ustawieniu anteny satelitarnej na Satelita ASTRA 1H 19,2° East można także odbierać dodatkowo telewizję TRWAM,
  • jeżeli mieszkamy w bloku zarządzanym przez wspólnotę i istnieje okablowanie można wystąpić z wnioskiem o udostępnienie kanałów w lokalnej sieci antenowej ( będzie istniała możliwość zwiększenia ilości kanałów zlecając wykonanie usługi specjalistom) wykonana inwestycja bardzo szybko się zwróci szczególnie jeżeli aktualnie korzystamy z usług operatorów kablowych lub satelitarnych, w lokalnej sieci można dodać sygnał satelitarny dostępny dla wszystkich po podłączeniu własnego tunera satelitarnego i w zależności czy włożymy do tunera kartę umożliwiająca odbiór kanałów płatnych lub tylko mieć dostęp do kanałów które nie są kodowane,
  • w budynkach mieszkalnych w których sieć okablowania posiadają operatorzy kablowi pozostaje napisanie petycji z wnioskiem o udostępnienie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej i przykładowo telewizji TRWAM w podstawowym pakiecie oraz z informacją że jeżeli oczekiwania mieszkańców nie zostaną spełnione to wszyscy zrezygnujemy z ich usług, pozostaje zaproponowania tej propozycji konkurencji, jeżeli i tu nie będzie pozytywnego odzewu pozostanie wykonanie własnej instalacji antenowej która po około roku się zwróci,
  • w przypadku braku możliwości żadnego z powyższych wariantów pozostaje stworzenie własnego systemu antenowego w przypadku posiadania możliwości zamocowania na zewnątrz własnej anteny satelitarnej lub anteny do odbioru sygnału cyfrowego. Na balkonie lub na ścianie przy oknie.

W zdecydowanej większości przypadków zestaw antenowy odpowiedzialny za dotychczasowy odbiór sygnału analogowego z powodzeniem będzie sobie radził z odbiorem sygnału cyfrowego.

Od strony kompatybilności technologicznej wymiana anten nie jest konieczna, a jedynym wymogiem i warunkiem niezbędnym w tym przypadku jest utrzymanie zestawu w należytej sprawności technicznej.

Zaleca się wymianę anten skorodowanych oraz niekompletnych. W szczególności sprawdzić należy stan mocowań anten – sygnał cyfrowy w stosunku do sygnału analogowego cechuje wiele zalet, jednak jego specyfika powoduje, iż istnieje dość wąska granica między obrazem i dźwiękiem idealnej jakości, a ich zupełnym brakiem.

Ograniczona moc emisji sygnału cyfrowego w okresie przejściowym (jednoczesnej emisji sygnału analogowego oraz cyfrowego – może on trwać do kilku lat) powoduje, iż w wielu miejscach odbiór DVB-T jest utrudniony. (dotyczy to tylko TVP, pytanie dlaczego, czy aby dać konkurencji fory aby przekonali społeczeństwo żeby odbierać TVP należy brać ich tunery z opłatą co miesiąc).

W takich przypadkach, o ile to możliwe zaleca się wymianę anten, na modele o większym zysku energetycznym. Przystosowane do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Największą popularnością w instalacjach zbiorczych cieszą się obecnie anteny typu Tri-Digit. Łączą one w sobie dwie istotne cechy: duży zysk energetyczny sięgający 18dBi w górnej granicy pasma UHF zapewniający dobre parametry sygnału na wejściu instalacji, zwartą konstrukcję i niewielkie wymiary – wbrew pozorom jest to cecha istotna również dla anten montowanych na dachach dużych budynków.

Ocena wpisu: 
Brak głosów