Wy już się spóźniliście!

Obrazek użytkownika Roman Kowalczyk
Kraj

Pan premier Donald Tusk był łaskaw w imieniu obecnej władzy powiedzieć: „zdążymy z raportem w sprawie katastrofy smoleńskiej”. Rzecznik prasowy rządu Paweł Graś zaapelował do opozycji i opinii publicznej, aby „nie naciskać na tłumaczy”.

Trudno o większe kurioza. D. Tusk potulnie zgodził się na załącznik nr 13 do konwencji chicagowskiej (dotyczącej lotów cywilnych) i oddanie śledztwa Rosjanom. Po karygodnym raporcie MAK opowiadał o możliwości odwołania się do międzynarodowych gremiów. Gdy wyszło na jaw, że z powodów formalnych to niemożliwe zmienił front i zaczął twierdzić, że polski raport komisji Millera będzie odpowiedzią na łgarstwa MAK. Szef Platformy wskazywał coraz to inne terminy ujawnienia raportu - styczeń 2011 r, marzec, kwiecień, czerwiec. Teraz każe rodzinom ofiar i reszcie Polaków czekać, gdyż podobno tłumacze potrzebują bardzo dużo czasu, aby raport komisji Millera przełożyć na język angielski i rosyjski. Swoją drogą do dziś strona polska nie otrzymała wraku samolotu oraz czarnych skrzynek.

Opowieści, że państwo polskie nie jest w stanie przetłumaczyć 300 stron dokumentu w kilka tygodni to nonsens. Apele rzecznika rządu PO- PSL, żeby nie popędzać tłumaczy (przecież rząd ich zatrudnia, płaci i wyznacza terminy!) to ponure żarty. Przechwałki premiera w stylu „zdążymy z publikacją raportu” w sytuacji, gdy publikacja tego dokumentu jest już dramatycznie spóźniona, obrażają opinię publiczną. Jak określić takie zachowania? Nieudolność? Lekkomyślność? Smarkateria? Cynizm?

Katastrofa smoleńska to wielka tragedia i narodowy dramat. Wyjaśnienie jej przyczyn to sprawa polskiej racji stanu. Potrzebne są powaga i energia. Obu, niestety, brakuje obecnej władzy.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Cyniczne i podłe - jakby powiedział Niesiołowski.
Przecież państwo polskie zdało egzamin. I nieustannie go zdaje. Teraz z tłumaczenia społeczeństwu, dlaczego raportu jeszcze nie ma. I na tym polega ten widz z tłumaczeniem, tylko my to źle odbieramy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#170859

Nie może powstać raport bez głównych dowodów.Dla zwykłej przyzwoitości powinni dać raport cząstkowy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

staryk

#170864

Przypuszczalnie w momencie, w którym nasz rząd zdał sobie sprawę z tego, że potrzebni będą tłumacze (zgaduję: raport już wtedy leżał gotowy na biurku), nikt nie wpadł na pomysł, że muszą oni albo znać słownictwo specjalistyczne, albo mieć zapewnioną możliwość konsultacji ze specjalistami.

A może zatrudnione przez rząd osoby są tłumaczami, ale np. języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego,... bo kto mógł podejrzewać, że potrzebny będzie akurat rosyjski?!

Nie ma sprawy, nauczą się! Dajmy im tylko trochę czasu. Rząd wie, co robi!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#170867

spoleczenstwa - nie. Jaja sobie z nas robia ! Kpia od samego poczatku. Teraz zaczeli wypuszczac "przecieki" z roportu http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Przeciek-z-raportu-ws-Smolenska-t... aby przygotowac grunt, i wskazac w jakim kierunku pojda. Jezeli 9 pazdziernika nie zostanie to docenione i ocenione przez Narod, to ... bedzie On juz tylko sam sobie winny. Przypilnowac nalezy jednak urn. POstkomuna nie moze przegrac, bo ... wtedy inny legalny polski rzad wystapi do USA o pomoc w wyjasnieniu Katastrofy Smolenskiej i ... Ze zdjecia , ktore Prof. Szaniawski dostal od Amerykanow (zrobionego po "wypadku") i zamiescil w swoim albumie na stronie 157 , " Imerium zla Rosja", szczatki samolotu rorzucone sa na dlugosci 900m. To znaczy pierwszy fragment lezy gdzies tam a ostani 900 m dalej. A jakie zdjatka nasi amerykanscy przyjaciele maja w archiwach ? Czy nawet komus , kto zapoznal sie z fizyka w szkole podstawowej, trzeba cos jeszcze wyjasniac ? richo

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

richo

#170884

Wg mnie całkiejm nieprzypadkiem pojawiła się niedawno wrzuta, że raport komisji Millera będzie się pokrywał z Białą Księgą A.Macierewicza. Teraz po prostu odchodzi zżynanie z Białej Księgi plus konsultacje z ruskimi jak przekabacić Macierewiczowe na Millerowe. Stąd opóźnienie, rzekomo spowodowane trudnościami terminologicznymi tłumaczy.
Qźwa... ja jestem muzykiem bez wykształcenia technicznego ale również i tłumaczem i jakoś mimo braku wykształcenia inżynieryjnego tłumaczę np. dokumentację aparatury i instalacji do produkcji biogazu. Do tego od tej fuchy opędzić się nie mogę, żadnego "boom" też nie spowodowałam...
Ci tłumacze to chyba nigdy poza poziom Pawlika Morozowa i jak hartowała się stal, się nie wznieśli.

Chyba wczoraj czytałam wypowiedź Klicha Edmunda, że Biała Księga to wredne insynuacje. Ja chciałabym widzieć jego pysk w chwili gdy okaże się, że raport Millera pokrywa się w obojętnie jakim stopniu z Białą Księgą. To może być niezły widok... Tyle, że ta ruska menda nie odszczeka swych pomówień pod adresem A.Macierewicza. Ale senatorem ma szanse zostać, hehehehehe.

Pozdrawiam.
contessa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#170903

gość z drogi

jego "determinacja"w służeniu sprawom rosyjskim

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#170928

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Moim zdaniem ,Contessa ma najwięcej racji,z dwa tygodnie temu pisałem ,że żadnego raportu nie ma i nie będzie zanim pan Macierewicz nie upubliczni trzeciej części ''Białej Księgi'' w której jak zapowiedział będą twarde dowody świadczące o tym ,że ten hmm ''przypadek'' katastrofy nie był przypadkowy,po prostu nie mają przecieku bo prawie wszyscy rezydenci ''Salonu'' w PiS-ie zostali wyrzuceni ,bądź zostali do tego zmuszeni.Jak coś Tusk upubliczni to będą to same pierdoły które można przedstawiać i komentować na kilkanaście sposobów ,czyli będzie się nadawał do podcierania życi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#170941

Codow nie bedzie Tusku matol juz nie pocuduje ,wygral sie w tych cudach Mordercy sie do winy nie przyznaja beda isc w zaparte, do czasu az kat bedzie zakladal petle na szyje

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#170944