Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła

Obrazek użytkownika Bacz
Idee

Obecnie stosuje się najczęściej wentylację pomieszczeń wadliwą z założenia, bowiem zapewnia się tylko odpływ powietrza, a dopływ powietrza do pomieszczeń zostawia się "domyślny" czyli zakłada się, że powietrze jakoś tam do pomieszczenia dopłynie. W skrajnych wypadkach może się okazać, że nowoczesne, szczelne okna i drzwi doprowadzą do zatrucia czadem. Nawet jeśli są szpary, którymi powietrze może dopłynąć do pomieszczeń to dalej w okresie zimowym cierpimy bo przez wentylację ucieka nam ciepło - natomiast jeśli w lecie stosujemy klimatyzację to przez wentylację ucieka nam "zimno".
Prawidłowym systemem wentylacji jest pełen system wentylacji czyli zapewniający zarówno odpływ "zużytego" powietrza jak i dopływ świeżego powietrza. Ponadto powietrze dopływające powinno odbierać od powietrza odpływającego ciepło (lub zimno) w tzw. wymienniku ciepła.

Najprostsze takie rozwiązanie składa się z dwóch współśrodkowych rur: wewnętrzna rura powinna być cienka metalowa aby dobrze przewodziła ciepło i nią powinno powietrze odpływać, natomiast rura zewnętrzna powinna izolować ciepło. Powietrze powinno dopływać w kierunku przeciwnym do powietrza wypływającego (tzw. przeciwbieg), kanałem który się tworzy pomiędzy rurą wewnętrzną a zewnetrzną. Aby wentylacja dobrze działała rura wewnętrzna powinna na dachu być wyższa - zewnętrzna rura powinna się kończyć nisko nad dachem. W pomieszczeniu rura wewnętrzna musi u góry "wychodzić" z rury zewnętrznej, która powinna kończyć się na dole pomieszczenia.

Bacz

Brak głosów

Komentarze

Zwykle czytuję Twoje kawałki z uśmiechem, ale nie możesz przesadzać i na nowo wynajdywać rzeczy dawno już odkrytych... nap. wentylacji z odzyskiem ciepła... chyba, że nie jesteś żadnym inżynierem ;).... w końcu są jakieś granice robienia sobie "jaj"... ;);)

Vote up!
0
Vote down!
0
#41450