Przedawnienie roszczeń, zasiedzenie

Obrazek użytkownika Bacz
Blog

Przedawnienie roszczeń jest rozwiązaniem kompromisowym między zasadą sprawiedliwości a zasadami: pewności prawa, zgodności stanu prawnego ze stanem faktycznym i preferowania rozwoju gospodarki w wymiarze indywidualnym i społecznym.

W Polsce mamy wiele kłopotów właśnie z tego powodu, że zasada przedawnienia roszczeń i wynikająca z niej zasada zasiedzenia jest niekonsekwentnie stosowana i są za długie okresy zapadalności. Aby tych wszystkich kłopotów uniknąć należy zasadę konsekwentnie stosować i generalnie przyjąć, że okres przedawnienia się wszystkich roszczeń majątkowych będzie wynosił 10 lat. Wyjątkowo, ze względu na zwyklę dużą wartość roszczeń dotyczących nieruchomości, zasiedzenie na nieruchomości powinno wynosić w dobrej wierze 15 lat, natomiast w złej wierze 20 lat. Jeśli nikt nie płaci od danej nieruchomości podatku przez 15 lat to automatycznie następuje na tym majątku zasiedzenie gminy.

Moralnym uzasadnieniem przedawnienia jest to że:
1. po wielu latach zmienia się zarówno osoba zgłaszająca roszczenie jak i osoba wobec której wysuwa się roszczenie,
2. ktoś kto nie dba o swój majątek przez wiele lat po prostu sam sobie szkodzi,
3. wzrasta pewność i zmniejszają się koszty obrotu gospodarczego, wystarczy sprawdzić ostatnią historię danego przedmiotu bez czasów bardzo odległych.

W obecnych czasach trwa ogromny rabunek podatnika w Polsce, zamiast normalnego podatku kilka procent - podatki wynoszą ok. 80% tego co wypracujemy. Oddawanie teraz majątku zrabowanego kilkadziesiąt lat temu, dopóki trwa ten ogromny rabunek, to działanie niewłaściwe. Najpierw trzeba zakończyć rabunek, a potem ewentualnie - jeśli się roszczenia nie przedawnią należy zacząć oddawać to co państwo zrabowało, ale zacząć trzeba od leczenia ran najświeższych - bo one najbardziej bolą, natomiast stare rany czas zaleczył.

Janusz Baczyński

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Nie owijaj w bawełnę. Zapiszmy, w Konstytucji, że Polska jest krajem złodziejskim i będzie po problemie - a nie lewą ręką do prawego ucha.
ukłony

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#18975

Szlag mnie trafia, jak czytam te z uporem maniaka formułowane koncepcje okradania wszystkich, po jakichś (magicznych) 10-u latach.
To nie liberalizm (jak niektórzy sądzą), tylko czysta bolszewia!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

#18978