Gminna policja i straż pożarna

Obrazek użytkownika Bacz
Kraj

Centralne podporządkowanie policji Warszawie to relikt państwa totalitarnego. Głównymi siłami policji powinny być oddziały policji gminnej (miejskiej) podległe wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi miasta. Tylko specjalistyczne oddziały policji oraz oddziały odwodowe, normalnie rzadko potrzebne na terenie gminy, powinny podlegać wojewodzie (wybieranemu w wyborach bezpośrednich), a te jeszcze bardziej specjalistyczne - ministrowi spraw wewnętrznych. Podobnie powinno być ze strażą pożarną.

Bacz
Pisałem na ten temat:
http://prawica.net/node/15217
http://prawica.net/node/14868

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Proponujesz "trójpodział" policji na kształt amerykańskiej (miejska, stanowa, FBI) czy kanadyjskiej (miejska, prowincjalna, RCMP), łącznie z ich dosyć silnym rozgraniczeniem . Zgadzam się, że to jest dobry system, ale... W przypadku Kanady ma sens ze względu na wielkość kraju, i dosyć dużą rozbieżność administracyjną i populacyjną pomiędzy prowincjami. W Stanach to samo, plus dużą populację.

W Polsce taki podział kompetencji policyjnych też mógłby działać, ale podział administracyjny kraju jest niewystarczający by takie działania wprowadzić. A dalsze zatomizowanie kraju to tylko wzrost biurokracji. Myślę, że jeżeli miałyby powstać takie "warstwy" policji, to trzeba by wymyślić zupełnie inny podział rewirów jak i kompetencji niż proponujesz, chociaż zgadzam się, że obecna struktura jest kitową pozostałościa PRLu.

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

#31511

Oczywiście moja koncepcja wymaga dopracowania szczegółów, to jest tylko taki szkic, w każdym razie ważne jest aby jak najwięcej policjantów, tych którzy załatwiają proste sprawy, było podporządkowane władzy lokalnej. Dzisiejsze rozbicie sił policyjnych na straż miejską i policję powoduje bałagan i marnotrawstwo. Zarządzanie z Warszamy policjantami w gminach z natury nie jest dobrze zgrane z potrzebami społeczności lokalnych. W ramach jednolitych miejskich sił policyjnych oczywiście powinny być specjalizacje funkcjonariuszy, tak aby wykonywali oni też obowiązki wykonywane obecnie przez straż miejską.

Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#31517

Dla mnie wogóle istnienie formacji takiej jak straż miejska jest idiotyczne. Bo albo mamy policję, która uprawniona jest w swoim rewirze do wykonywania wszystkich czynnosci związanych z egzekwowaniem prawa, albo mamy lokalną straż, która w danej metropolii czy gminie ma takie same uprawnienia jak policj, gdze de facto ona JEST policją a innej policji (poza super-ekstra-hiper wyspecjalizowanymi jednostkami) NIE MA. To co jest, np. w Warszawie, Krakowie i gdzie indziej to farsa.

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

#31520