Time Warner ma problem z TVN

Obrazek użytkownika Realista777
Kraj

Etyka biznesowa szefa doradcow ekonomicznych premiera RP, Jana Krzysztofa Bieleckiego ("pierwszy milion trzeba ukrasc"), nie znalazlaby raczej pozytywnego przyjecia w USA. To samo dotyczy transakcji z konca lat 90-tych pomiedzy CME i ITI.

Przypadki lamania prawa przez amerykanskie firmy i amerykanskich obywateli poza obszarem USA (takie jak na przyklad korupcja, oszustwa podatkowe lub pranie pieniedzy) sa bezwzglednie scigane przez amerykanski wymiar sprawiedliwosci.

Central European Media Enterprises (CME), zarejstrowana na Bermudach, jest notowana na gieldzie amerykanskiej NASDAQ (kod CETV). W marcu 2009 roku Time Warner kupil 31% akcji CME i w marcu tego roku dokupil dodatkowe 3 %. Time Warner posiada aktualnie 34.4 % kapitalu CME i 47 % glosow na WZA.

CME skupia sie na inwestycjach w Europie srodkowej i wschodniej, co jest czesto niebezpieczna gra. Do tej pory CME mialo najwiecej klopotow na Ukrainie. W 2001 roku dziennik New York Times napisal o sledztwie wszczetym przez prokurature nowojorska dotyczacym domniemanej korupcji przez CME ukrainskich urzednikow w celu otrzymania koncesji telewizyjnej oraz zwiazkow biznesowych z lokalna mafia:

http://www.nytimes.com/2001/06/12/nyregion/lauder-media-company-faces-a-federal-inquiry.html?src=pm

Sprawa rozeszla sie po kosciach, procesu nie bylo. Obrazeni ukrainscy mafiosi podali New York Times do sadu w Dusseldorfie i przegrali sprawe.

A po latach CME zostalo uprzejmie poproszone o sprzedaz swojej ukrainskiej stacji telewizyjnej. Kupil ja w zeszlym roku jeden z najwiekszych ukrainskich oligarchow, Igor Kolomoysky.

W 1997 roku CME zainwestowalo 10 milionow $ w ITI Media Group (Curacao) i weszlo w kapital TVN obejmujac 33% udzialow. Zalozyciel CME, Ron Lauder, obywatel amerykanski, wszedl do rady nadzorczej ITI, mial wiec dostep do informacji o firmie.

CME wytrzymalo z ITI tylko rok. W grudniu 1998 ITI odkupilo udzialy CME, oddajac 10 milionow PLN plus 40 milionow w formie 3-letniej obligacji oraz przejelo inne dlugi zaciagniete przez CME na poczet operacji TVN. Ale poniewaz CME zainwestowala ponad sto milionow dolarow w projekt TVN, spolka zanotowala strate na tej inwestycji w wysokosci 44 milionow $.

Podobno CME nie mogla dogadac sie z ITI na temat strategii.

Pozostaja jednak nastepujace pytania:

1. Co CME wiedzialo o zrodle panamskich pieniedzy ktore stworzyly ITI Holdings SA, w momencie podpisywania umowy z ITI ? CME powino bylo zrobic tzw. "due diligence" przed inwestycja.

2. Co CME wiedzialo o okolicznosciach uzyskania koncesji telewizyjnej przez TVN ?

3. Co CME wiedzialo o spolce 3W Investments SA, ktora odgrywala kluczowa role w piramidzie spolek TVN / ITI, ktora otrzymywala wielomilionowe przelewy i ktorej udzialowcem byl owczesny czlonek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrow ?

Ron Lauder, prezes CME byl w latach 1988-1989 amerykanskim ambasadorem w Wiedniu, miescie przez ktore przewijaly sie w latach 80-tych szlaki komunistycznych sluzb roznej masci. Z racji zajmowanego stanowiska i dostepu do informacji, ambasador Ron Lauder musial wiec miec spora wiedze na temat metod powstawania naglych wschodnich fortun na przelomie lat 1989-1991.

Do tego CME zainwestowalo w spolke ITI Media Group zarejstrowana w Curacao, CME musialo wiec zdawac sobie sprawe z tego ze wielomilionowy kapital ulokowany na Antylach holenderskich nie pochodzil raczej z owocow ciezkiej rodzinnej pracy przy zbiorze truskawek w Holandii.

Przypomnienie sytuacji - rok 1997:

CME inwestuje w ITI i TVN, TVN otrzymuje ogolnopolska koncesje telewizyjna.

Struktura udzialow:

ITI Holdings SA, Luxembourg

(90%) --- 10% CME (Ron Lauder)

ITI Media Group, Curacao

(100%)

N-Vision BV, Amsterdam

(49%) --- 51% 3W Investments SA (w tym Wyrzykowski)

ITI TV Holding, Polska

(67%)

TVN Sp. z.o.o., Warszawa --- 33% CME (Ron Lauder)

Po zainwestowaniu w CME, Time Warner umiescil swoich ludzi na kluczowych stanowiskach w spolce.

Brak głosów