Salim i Achmed, czyli jądra w mikserze.

Obrazek użytkownika DoktorNo
Kultura

Rzeczpospolita donosi dziś o kontrowersyjnej kreskówce zrobionej przez parę izraelskich amatorów.
Sami zobaczcie:

http://www.ahmedandsalim.com/

Nie da się ukryć, że przygody dwóch szczyli są obsceniczne i wulgarne. W konwencji przypomina "South Park", szczególnie pierwsze serie, gdzie było więcej wulgarności i obsceny, a mniej celnej satyry.

Zarówno ofiary terroryzmu, jak i terroryści są ukazani w sposób prześmiewczy. W innym filmiku - będącym podłorzeniem własnych napisów pod wystąpienie arabskiej feministki w TV - autorzy kpią sobie z izraelskich nastolatków noszących arabskie chusty, że niby to z ich powodu Hamas atakuje rakietami Izrael...

Motywem przewodnim wszystkich filmików (obejrzałem wszystkie, bo zawsze wolę samemu wyrobić sobie zdanie) jest chęć uczynienia z bohaterów terrorystów, przez ich ojca, co za każdym razem się nie udaje, mimo intensywnych jego wysiłków, np. czytania bajek o złych Żydach na dobranoc.

Nie ma co się dziwić, że autorzy wpadli na taki pomysł. Są dobrze udokumentowane przypadki dehumanizowania Żydów w propagandzie islamistycznej - przypomnijmy sobie Farfura z telewizji Al-Aqsa, a Hamas od lat lansuje zamachowców-samobójców na idoli młodzieży palestyńskiej.

Tytułowych dwóch palestyńskich nastolatków równie dobrze mogli by być karykaturą swych rówieśników z Izraela, Europy i Ameryki; ciągle grają na komputerze, siedzą na internecie oglądając bzdury na YouTube i poznają znajomych przez Facebook'a, zamiast - tak jak by chciał tego ich tatuś - zając się czymś konkretnym, co w tym przypadku oznacza min. wysadzanie się np. w autobusie pełnym Żydów.

Ten serial można potraktować jako obsceniczny sposób na odreagowanie brutalnych realiów Bliskiego Wschodu. Czy obraża on Muzułmanów? W jednym z dialogów Salim pyta tatusia, co oznacza być dobrym Mahometaninrm. Tatuś-terrorysta mówi: "Trzeba być dobrym, modlić się w meczecie, i wsadzić się w powietrze zabijając Amerykanów i Żydów". "Tato, a gdzie to ostatnie jest napisane?" - pada odpowiedź.

Przyczepić się można do tego, że w sytuacji, gdy na strefe Gazy spadają izraelskie bomby, to niezależnie od intencji, taka satyra w wykonaniu tego Izraelczyków jest po prostu niesmaczna.

Co ciekawe, serial najwyraźniej wzburzył też samych Żydów, bo odcinek w którym ojciec Achmada i Salina zamienia się w stereotypowego ortodoksyjnego Żyda znikł z YouTube (idę o zakład, że pod zarzutem antysemityzmu)...

A skąd genitalia w mikserze? Ano dlatego, bo Salim naoglądał się fimów na YouTube i chciał popróbować mikser na wszystkim co było w domu...

Swoją drogą widać coraz wyraźniej, że po ustaleniu się pewnego kanonu estetycznego i rozwoju techniki łatwo jest rozkręcić własną produkcję animowaną, która staje się sieciowym hitem. Sama promocja tych kreskówek odbywa się się przez serwisy społecznościowe, oraz przez sam fakt ich kontrowersyjności.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

G.G.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#18006