Buzek na szefa PE, czyli tryumf poppolityki.

Obrazek użytkownika DoktorNo
Kraj

O wyborze Jerzego Buzka na prominentne stanowisko w Parlamencie Europejskim napisano już sporo. Ja zamierzam krótko zwrócić uwagę, iż właśnie widzimy kolejny trumf poppolityki epoki rzadów miłościwego Donalda Tuska.

Przypominam, że poprzez to zjawisko rozumiem sytuacje, w której polityka, a dokładniej politycy stają się zjawiskiem popkulturowym, upodabniając się do sportowców, gwiazd estrady czy uczestników "reality shows".

Jest to spowodowane dominacją mediów audiowizualnych w przestrzeni informacyjnej współczesnego społeczeństwa. Efektem tego jest, co zauważył Neil Postman, dominacja percepcji nad koncepcją w dyskursie publicznym. W efekcie demokracja przypomina w istocie konkurs piękności i show rozrywkowy jednocześnie. Idee, zarządzanie, interesy itp. schodzą na plan dalszy, liczy się zaspokojenie potrzeb publiczności.

Słowa Morozowskiego na antenie TOK FM porównujące Buzka do papieża i Małysza tylko pozornie wydają się absurdalne. Dlaczego? Dlatego iż Morozowski, redaktor showu "Szkło Kontaktowe", który jest właśnie esencją dyskursu poppolitycznego, przemówił w ten sposób językiem zrozumiałym dla szerokich mas odbiorców (przypominam, że popkultura, podobnie jak kultura przez duże "k" musi operować językiem i kodami zrozumiałymi dla odbiorców).

Najwyraźniej Polacy A.D. 2009 po prostu faktycznie tak podchodzą do roli swojego kraju na arenie międzynarodowej - właśnie poprzez pryzmat tego, jakie stanowiska w międzynarodowych gremiach zajmuja nasi rodacy i czy są rozpoznawalni na Świecie jako sportowcy, celebryci itp. Pal licho, że stanowisko przewodniczącego PE jest mniej istotne od np. szefa komisji PE d.s. wspólnej polityki zagranicznej czy finansów, nie mówiąc o przewodniczącym Komisji UE. Dziennikarze nie zaprzątują sobie tym głowy - oni są w większości przypadków tylko trybikami serwującymi show publiczności (niestety).

Na zasadzie sprzężenia zwrotnego, media non stop lansują właśnie taki model dbania o pozycje naszego kraju na arenie międzynarodowej, i koło się zamyka. Cała rzecz w tym, że takie potraktowanie tematu nie wróży dobrze na przyszłość z bardzo oczywistego powodu: interesy i problemy nie uciekną tylko dlatego, że nasi zaklepują jakieś stołki za granicą.

Do poczytania:

http://niepoprawni.pl/category/tagi-z-blogow/buzek

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,6822508,_Mamy_nastepnego_...

http://doktorno.boo.pl/content/palikot-zabawia-nas-na-smierc

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Wybór Buzka został opisany jako niezwykłe zwycięstwo Polski. Mało jest rzeczowych dyskusji nad kształtem UE.
Bo pytanie pozostaje aktualne, kto rządzi w UE? Oligarchia zainteresowana w pogłębianiu swojej władzy kosztem państw narodowych? Najsilniejsze państwa, czyli Niemcy-Francja wspomagana przez Włochy i sceptyczną Wielką Brytanie?
Polacy popierają UE, nie wnikając w istotę wspólnoty. Skoro polscy politycy są "buraczani", to niech porządek w IIIRP zrobi unia. Niech będzie nowocześnie i europejsko... Czy naprawdę tego chcemy? Oto są pytania, które powinny być postawione przed polskimi politykami.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#25861

Nie wiem czy pamiętasz, ale swego czasu Verheugen, na konferencji prasowej powiedział, że "mandaryni" kontrolują jego decyzje i on praktycznie, jako komisarz nie ma żadnej władzy. Po czym ucichł i dopiero po paru dniach wystąpił znowu, ale tym razem złożył samokrytykę i wycofał wszystko co wcześniej opowiadał. Hmm...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#25890

Ludzie idąc na taki układ, głosując i ujawniając swoje preferencje niczym w plebiscycie czy konkursie piękności, udowadniają i pokazują jakimi są półmóżdżkami. To jest wszystko tak chore, że nie mogę nawet w sposób spokojny o tym pisać - bezsilność. Swoją drogą demokracja dająca każdemu debilowi podatnemu na manipulację prawa wyborcze nie jest najlepszym pomysłem. Niestety takie czasy, że wystarczy zabłysnąć. Ba - w sumie to oni wogóle nie błyszczą - to media zabłyszczą za polityka, niczym pozorami zalet w ładnej reklamie beznadziejnych produktów, a taki zmanipulowany Leming pójdzie i zagłosuje na przystojnego i wypromowanego polityka. Jak strasznym złodziejem, oszustem, nieudacznikiem, malwersantem, defraudatorem i gnidolcem by nie był. I co im zrobimy? Nawet ciężko do takich głów oleju lać bo dziurawe i wszystko wycieka ;) Oni nie myślą mózgami tylko wyuczonymi stereotypami.. Jak psy Pawłowa.. W Polsce zjawisko jest o tyle nasilone, że w mediach mamy do czynienia z monopolem na jednakowe i wybiórcze przedstawianie faktów, a co gorsza z natrętną interpretacją i analizą zjawisk. Nadzieją jeszcze jest pluralizm oparty na wolnym internecie, choć ostatnio nawet ten wydaje się być zagrożony przez dominację jedynie prawdziwej prawdy o świecie. Zauważmy, że zaczynamy nawet podkreślać jego "wolność" co chyba nie jest normalne bo był wolny od czasów swojego zarania..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#25869

To wszystko swiadczy o tym,ze sa ludzie (najczesciej typu Buzek) ktorzy dla pieniedzy i popularnosci zrobia wszystko,lacznie ze sprzedarza Polski.Jestem czlowiekiem wierrzacym i wiem ze ON to wszystko wyprostuje.Jestem Moherem? nie wstydze sie tego prrzymiotnika.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pat

#25876

Ktoś kiedyś powiedział:
"W Polsce problemy rozwiązują się na dwa sposoby. Normalny, kiedy interweniuje Matka Boska i boski, kiedy Polacy rozwiązują go sami."

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#25885

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#25884

Stanowisko Buzka własnie dlatego nie musi byc mniej wazne bo stało się rozpoznawalne. Ikonką.
Moim zdaniem "poppolitycy" (gratulacje za ten termin) ulegają teraz temu samemu mechanizmowi lanserów jaki mamy w szołbiznesie, teatrze i w TV. Rozpoznawalna Gęba staje sie celebritem i od razu ma wiele do powiedzenia a jej mozliwości wzrastają niewspólmiernie bo celebrit staje sie dla wielu: Idolem, pępkiem swiata i takie tam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#25906