Groby Bohaterów powstania narodowego z 1863 roku

Obrazek użytkownika MD
Kraj

Na cmentarzu fortecznym Twierdzy Modlin wśród wielu żołnierskich mogił spoczywają dwaj Bohaterowie powstania narodowego 1863 roku. Tym spoczywającym na modlińskim cmentarzu Stwórca nie tylko dał zaznać goryczy porażki, ale także pozwolił cieszyć się z odzyskania wolnej Polski. Odeszli z tego świata gdy trwała II Rzeczpospolita, która potrafiła docenić ofiarność tych, którzy rzucili swoje życie na szalę walki o Jej wolność. Już 21 stycznia 1919 roku decyzją Naczelnika Państwa weterani powstania narodowego z 1863 roku otrzymali uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego. W wolnej Polsce cieszyli się powszechnym szacunkiem i uznaniem.

Chcielibyśmy aby współczesna Polska rozwijała się na dziedzictwie II Rzeczpospolitej. Łatwo nie jest. Zmasakrowany naród nie przypomina tego z dwudziestolecia międzywojennego. Zamiast szacunku i wdzięczności wobec zmarłych i żyjących uczestników tego i innych, nie mniej dramatycznych powstań, próbuje wystawiać rachunki za poniesione straty. Nie mniej to gorzkie niż gorycz klęski na polu walki.

Kim jesteśmy? Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ludzi ruszających w mroźną styczniową noc do walki z wielkim imperium? I to często nawet bez broni. Ileż było w tym determinacji, męstwa, ofiarności i odwagi! Czy potrafimy to docenić? Dzisiejszy człowiek przy ciepłym kaloryferze, w wygodnym fotelu niewolniczo oglądający TVN 24 nie jest w stanie tego sobie wyobrazić. A zatem również docenić i zrozumieć. W konsekwencji tenże konsumpcjonista z lubością przyłącza się do obrzucania błotem Tych, których winien czcić. W takim miejscu jest znaczna część społeczeństwa. To nie jest kwestia patriotyzmu, czy poczucia wspólnoty. Tu chodzi o człowieczeństwo. Jeżeli nie zdołamy tego naprawić to zginiemy.

W powieści "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa znakomicie nakreśliła rolę Powstańczej Mogiły. Literackie dzieło odnoszące się do realiów drugiej połowy XIX wieku nie straciło nic ze swej aktualności. Polska jest tam gdzie są ludzie potrafiący czcić naszych Bohaterów.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie. A nam odpuść winy i zaniedbania oraz daj mądrość i siłę do działania.

Grób porucznika powstania narodowego Stanisława Słomki

 

Grób powstańca styczniowego Lesiakowskiego

150 rocznica wybuchu powstania styczniowego.

 

 

Brak głosów

Komentarze

nawet zapomnialo o swich bohateerach lub ma wyrobione negatywne zdanie i operuje tylko suchymi wybiorczymi faktami
w dyskusji o tamtych patryjotycznych zrywach i poswieceniu tysiecy Polakow.

Vote up!
0
Vote down!
0
#325111

Gdy się nie opamięta , spadnie i zgaśnie
Życie stracone jest nie do odzyskania wiadomo
Ojczyznę można odzyskać, ale jest bardzo stromo
Cały czas pod górę, z Syzyfa kamieniem
Kiedy człowiek słabnie , staje się swoim cieniem
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#325297