Byłem na obchodach 20-lecia Radia Maryja

Obrazek użytkownika raven59
Kraj

Można było siedzieć wygodnie w fotelu i oglądać transmisję w TV TRWAM. Ja wybrałem udział czynny – pojechałem do Torunia...
.

Naszą pielgrzymkę na uroczystości 20-lecia Radia Maryja rozpoczęliśmy o 7.30 Mszą Świętą w kościele p.w. Świętego Tomasza Apostoła na warszawskim Ursynowie.

Po mszy i odmówieniu litanii loretańskiej z błogosławieństwem proboszcza ks. prałata Tomasza Jerzego Króla wyruszyliśmy do Torunia.

Czas przejazdu uprzyjemnialiśmy modlitwami, śpiewem m.in. „godzinki” i wysłuchaniem homilii ks. bpa. Wiesława Meringa wygłoszonej 9 października br. w Katedrze Włocławskiej: http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=27763

„…Nie umieliśmy obronić godności krzyża latem 2010 roku, ale nauczyliśmy się czegoś: strachliwość, tchórzostwo, bierność, święty spokój, zapominanie o najbiedniejszych i najzwyklejszych ludziach, odnoszenie się do nich z pogardą nie jest zachowaniem godnym chrześcijan…”,

/…/

„…Módlmy się zatem za Kościół, módlmy się za księży. Wiemy, że nie są idealni, ale wychodzą z tych samych rodzin, z których wychodzimy wszyscy. Nie rodzą się na wierzbach ani nie przynoszą ich bociany. Potrzebują modlitwy, potrzebują serdeczności i ciepła. Potrzebują pomocy tak jak każdy człowiek. Nie są inni. Nie ma podziału: ta matka będzie rodziła tylko księży, a ta zwykłych ludzi. Jesteśmy zwykłymi ludźmi. Tylko moc sprawowania sakramentów i głoszenia słowa została złożona w nasze ludzkie i nieudolne ręce…”.

.

Do Torunia dojechaliśmy około godz. 12. Pierwsze kroki skierowaliśmy do siedziby Radia Maryja i TV Trwam.

Nie byliśmy tam jedynymi gośćmi. Wszyscy z zainteresowaniem mogli zobaczyć miejsce skąd rozchodzi się ten donośny i ważny głos dla sporej części Polaków w kraju i zagranicą.

Po zwiedzaniu i chwili modlitwy w kaplicy zlokalizowanej w budynku radia wyruszyliśmy do siedziby Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Zabudowania i teren otaczający szkołę robią wrażenie. Wewnątrz sale wykładowe i pomieszczenia pracowni specjalistycznych, nowoczesne, bogato wyposażone. Ja zwróciłem szczególną uwagę na pomieszczenia w którym mieści się studio radiowe, w którym młodzi studenci, przyszli dziennikarze mogą się uczyć przyszłego zawodu dziennikarza radiowego. W szkole dyżurowali studenci, którzy oprowadzali nas po pomieszczeniach i odpowiadali na pytania nurtujące zwiedzających. W szkole katolickiej nie mogło oczywiście zabraknąć kaplicy…

Po zwiedzaniu szkoły prosta droga na miejsce obchodów 20-lecia – kościół Św. Józefa wraz zabudowaniami klasztoru Redemptorystów przy ul. Św. Józefa.

Na miejsce dotarliśmy krótko przed godz. 15. z przygodami, ponieważ ze względu na ilość autokarów z pielgrzymami, nie można było podjechać pod same zabudowania i ostatni odcinek ok. 1 kilometra przyszło nam pokonać pieszo.

Po dotarciu do kościoła okazało się, że jest on już szczelnie wypełniony tłumem pielgrzymów, tak że „przysłowiowej szpilki nie było gdzie włożyć”.

Obok zabudowań kościoła i klasztoru rozstawione były ogromne namioty w których, na telebimach, można było śledzić przebieg uroczystości.

W jednym z nich na stoiskach można było kupić interesujące lektury religijne i nie tylko.

Przed rozpoczęciu mszy świętej, stoiska przykryto (nie było więc konieczności „wypędzania kupców ze świątyni”) i wszyscy w skupieniu uczestniczyliśmy w Mszy Świętej.

W trakcie mszy odczytany został list Ojca Świętego Benedykta XVI:

„…Niech dzieło Radia Maryja zaowocuje trwałym zwycięstwem dobra nad złem i przyczynia się do dobra wielu chrześcijan i całego waszego kraju…” - napisał m.in. Ojciec Święty

Homilię wygłosił abp. Sławoj Leszek Głódź.Przygotowując relację zastanawiałem się jaki jej fragment wybrać jako esencję na którą był chciał zwrócić uwagę. Tu miałem kłopot, ponieważ cała homilia to jedna esencja, każde zdanie jest ważne. I te o historii powstania Radia Maryja, przeciwnościach jakim musiano sprostać na samym początku trudnej drogi powstawania i pierwszych jego lat. O roli jaką odegrał w tym ojciec Tadeusz Rydzyk, o wsparciu jakiego udzielał radiu Ojciec Święty bł. Jan Paweł II, o przeciwnikach radia obecnych w samym zakonie redemptorystów jak i Kościele Katolickim w Polsce, o przeciwnikach spoza Kościoła, również spośród przedstawicieli innych mediów, czy dziennikarzy – tzw. „wolnych mediów”. Warto zapoznać się z całym kazaniem – ja nie podejmuję się dokonywać z niego wyjątków, niech starczy te główne wartości Radia Maryja wymienione przez księdza arcybiskupa:

„…O wartości Radia Maryja, wiemy najlepiej my, jego odbiorcy, jego słuchacze. To do nas, kierowana jest jego posługa. I dlatego mamy największe prawo do je oceny, do wyrażenia własnych opinii.

Oto pierwszy motyw tej wdzięczności. Radio Maryja to radio modlitwy, radio liturgii. Niosą ją radiowe fale: Jutrznia, Godzinki, Msza święta, Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Kompleta wieczorna. W ciągu godzin dnia przewijają się paciorki różańca, rozbrzmiewa modlitwa. "Dzięki ci, Radio Maryja, że na drogach każdego dnia przystajesz na stacjach modlitwy.

Motyw drugi: posługa Słowa. Przepowiadanie, komentowanie, objaśnianie. Objaśnianie Bożego i słów Pisma Świętego, w których przecież i Kościół, i my wierni, odczytujemy świadectwo prawdy, źródło naszej duchowej mocy….”

„…Motyw kolejny. Posługa Radia Maryja polskiej Ojczyźnie i Narodowi. Jego drodze tu i teraz. Przyszłości, która z niej wyrasta. Temu, co tworzy jego duchowość, religijność, kulturę. Wspólnotowemu i obywatelskiemu życiu Polaków. To rozległy i wielostronny zakres. Różnorodny w formie. Dziś szczególnie potrzebny. Kiedy Polski zda się, że ubywa, bo dwa i pół miliona młodych ludzi przed 30. rokiem życia jest poza granicami kraju, szczególnie w Anglii, Irlandii, Szwecji. I oni są też słuchaczami nawet jeśli oficjalnie o tym nie mówią.

Radio Maryja swój ewangeliczny przekaz adresuje do ludzi narodu, utrwalając tożsamość, historyczną pamięć, dziedzictwo religijne, kulturalne, cywilizacyjne. Kod symboli i znaczeń, które potrafi odczytać i zrozumieć tylko ten, kto się w tym narodzie ukształtował, jego istotę i ducha rozpoznał.

Radio Maryja czyni też wiele aby postawić tamę historycznej amnezji i narodowemu nihilizmowi. To Radio ludzi, którzy często daleko od rogatek wielkich metropolii żyją w przyjaźni z Bogiem, we wspólnocie Kościoła, ludzie naszej ojczyzny zamieszkali gdzieś z zapadłych wsiach, lasach, zapomniani, zharowani, umęczeni, nikomu niepotrzebni, ot takie "Moherowe berety", które jeszcze dadzą radę dojść do Kościoła…”,

„…Więc mówimy i też mówię już chyba szósty raz: "Dość tej recydywy!". "Podnieście głowy i nabierzcie ducha". I Radio Maryja, czego chciałbym życzyć, winno więcej dodawać ducha nadziei, radości, bo czasem odnosi się wrażenie, że się pcha w taki stan depresyjny. Nie wiem, może się mylę, oby tak było. Co prawda trzeba bronić Chrystusowego Krzyża, który z polskiej przestrzeni publicznej chcą usunąć janczarzy neobolszewi, która zaczyna... Pokolenie nasze przeżyło bolszewie, więc wie co to jest i neobolszewia... która zaczyna podnosić głowę, jątrzyć, atakować, burzyć ład polskiego życia. Nam trzeba budować dom, dom by był naszym domem, Kościół który jest naszym domem, naszą matką. To przecież z początkiem adwentu rozpoczynamy, z tym hasłem, nowy rok liturgiczny, " Kościół naszym domem". ..”.

I te słowa kończące:

„…"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi". Wnoście do wszystkich domów, tam gdzie dochodzi głos Radia Maryja, nadzieję, radość i Ducha nie gaście. I życzę najserdeczniej, niech w najdłuższe lata, znaczone kolejnymi rocznicami i jubileuszami fale radiowe Radia Maryja niosą to pozdrowienie, które wyraża naszą wiarę, naszą tożsamość, naszą ojczyznę.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!
"To jest droga, idźcie nią!" Amen. ”
.
Podkreślam – cała homilia jest wielce znacząca i warta zapoznania, zamieściłem ją tutaj, w wersji pisanej, audio jak i przekazu wideo: http://niepoprawni.pl/blog/3444/abp-slawoj-leszek-glodz-%E2%80%93-jest-d...
Wszystkim polecam.

.

Po tej uczcie duchowej nadszedł czas powolnego zbierania się do powrotu.

W samym kościele już się rozluźniło i była możliwość podejścia w pobliże ołtarza.

Chwila modlitwy i wymarsz do autobusu .

Droga powrotna upłynęła nam na wspólnym odmówieniu Apelu Jasnogórskiego i Różańca Świętego.

Do Warszawy przyjechaliśmy przed północą. Pełni wrażeń i z dobrze podładowanymi „akumulatorami”. Już myślimy o wyjeździe na jubileuszową 20-stą Pielgrzymkę Radia Maryja na Jasną Górę w przyszłym roku. Będziemy tam na pewno.

PS. Niestety nie radzę sobie z wklejaniem zdjęć bezpośrednio do notki - dlatego pozostałe zdjęcia są w załącznikach.
Dla zainteresowanych tym jak wygląda ta notka z odpowiednio umieszczonymi zdjęciami polecam notki znajdujące się poniżej:
http://kruk.salon24.pl/370430,bylem-na-obchodach-20-lecia-radia-maryja#c...
http://kruk.nowyekran.pl/post/42902,bylem-na-obchodach-20-lecia-radia-ma...

(Zdjęcia własne).

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ogladałem i słuchałem Radia Maryja i tv Trwam przez internet z kłopotami i przerwami.
Ani w sobotę, ani w niedzielę nie odmotowałem najmniejszej nawet wzmianki w "zaprzyjaźnionych mediach" na temat tej doniosłej dla polskiego kościoła i kilku milionów obywateli naszego kraju o obchodzonej w Toruniu 20 rocznicy.
Może czegoś nie zauważyłem? Lub przeoczyłem?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

berecik

#205674

"Łżemedia" nie otrzymały stosownego przekazu aby cokolwiek napisać. Potem wskazano aby wskazać na rzekomy "atak" abpa Głódzia na O. Tadeusza Rydzyka, że ów lubi pochwały, czym miał abp. Głodź "dokuczyć" w kazaniu.
To jest właśnie przykład swoistej "solidarności" mediów o której w kazaniu wspominał abp Głódź...
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#205681

Znakomicie Pan opisał wrażenia z 20 rocznicy Radia Maryja .Oglądałam w TV Trwam aż do  wieczora .Piekna uroczystośc i piekna oprawa .Tam w Toruniu widac Polskę i ludzi którzy ją kochają.Byłam pod wielkim wrażeniem.Jak Bóg pzwoli to w przyszłym wybiorę się z rodziną .Jak mówi Ojciec T.Rydzyk ;Alleluja i do przodu!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jagoda

#205679

Widzę, że coraz bardziej głupszych macie operatorów na tym portalu vrota.pl - jeżeli już spamujecie to moglibyście robić to przynajmniej z głową. Zapomniałem wy jesteście bez głowy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#205702

To było niesamowite. Wyobrażam sobie, jakie to musiało być przeżycie dla tych, co byli na miejscu.

I trochę z innej beczki. Zasmuca brak relacji, a nawet wzmianki, na niektórych stronach tzw. prawicowych. Czy to jest test ich wiarygodności?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#205726

Masz rację to zupełnie inna skala przeżywania - być obecnym tam to jest rzeczywiście przeżycie i to mimo, że nie mogłem wejść do kościoła.

Też zastanawiałem się nad brakiem relacji na stronach prawicowych - myślę, że odpowiedź tkwi w tym kto z polityków był obecny w Toruniu. Byli politycy PiS i Solidarnej Polski (więc w sumie też PiS).
Inne partie były nieobecne.
Nie od dziś wiadomo, że duży procent tzw. prawicowych portali nie darzy sympatią PiS'u. Poza tym wiadomo, że tzw. "imperium medialne": Radio Maryja, TV Trwam i Nasz Dziennik jest konkurencją dla dużej części prawicowych mediów.
Pozostają jeszcze portale katolickie - tu też można zauważyć duży dystans - proszę spojrzeć np na portal gosc.pl: http://gosc.pl/doc/1023972.Benedykt-XVI-do-Radia-Maryja.
Na niezalezna.pl - nic.
Można by tak wymieniać...
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#205740

raven59,W Gazecie Polskiej -Codziennej jest na 5 stronie mały artykulik o 20-leciu Radia Maryja ;Aż tyle !Mam wrażenie że niektórzy prawicowi publicyści też uważają sie za coś lepszego .Nieładnie.Polsce służymy razem, a nie w małych grupkach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jagoda

#205756

No właśnie, malutka notatka. Nie ma co ukrywać, że to środowisko nie darzy sympatią RM.
Podzielonym społeczeństwem łatwiej sterować...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#205761

Myślę, że milczenie nie bierze się z obecności posłów - bo skoro jakieś media są prawicowe, to przecież ich popierają. Na przykład Niezależna popiera PiS. Przyczyna milczenia musi być inna.

Posłów widziałam było w telewizji - w transmisji z Mszy św.

Dzisiaj przed południem o. Rydzyk wspomniał, że była w czasie uroczystości jakaś prowokacja. Zresztą można się było tego spodziewać. To "imperium" jest solą w oku i straszną zadrą. Na szczęście jednak istnieje i pojawiają się nawet nowe inicjatywy. Bardzo cenię "Nasz Dziennik" - także za to, że od rana udostępnia całą zawartość numeru w internecie. Dlatego - mimo że mogę go czytać na ekranie monitora - staram się, doceniając to, codziennie kupować.

 

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#205786

Radio Maryja i telewizja Trwam mogły stać się kiedyś kamieniem węgielnym polskich środków społecznego przekazu. Kamieniem węgielnym, na którym można było budować Dom Polski. Oba media były gotowe do swojej roli ewangelizowania i informowania Polaków tak w kraju, jak i za granicą.

Niestety, do swej niszczycielskiej roli gotowe były też siły neoliberalne i niepolskie w kraju. Zaczęło się od odczłowieczania słuchaczy Radia Maryja. Przestały więc istnieć w przestrzeni medialnej osoby słuchające i oglądające. Pojawiły się „mohery”, które jak szczury nie tylko można, ale i trzeba tępić.

Ewolucja nienawiści do Radia Maryja trwa. Ograniczane są częstotliwości nadawania. Radio – i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej – atakuje się przy pomocy horrendalnych warunków formalnych i finansowych. Nie przyznaje się licencji na nadawanie cyfrowe … Nagłaśnia się fałszywe i nigdy nie prostowane „rewelacje”. Przoduje w atakach - jak zwykle, gdy tłumiony jest duch polskości - Gazeta Wyborcza.

„A cierpliwa publika wciąż łyka i łyka … ”

Tymczasem Dom Polski, podpierany przez coraz to bardziej szczupłą warstwę Polaków, na naszych oczach przestaje się li tylko chwiać. Ten Dom, wykpiony i skazany na „nienormalność” przez premiera Tuska oraz rabowany z atrybutów niepodległości przez ministra Sikorskiego, już się zatacza.

Czy zdołamy jeszcze wsunąć pod niego ten toruński kamień węgielny?

Pozdrawiam,

kassandra

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kassandra

#205768

Cóż dodać? Póki my żyjemy, śpiewali nasi przodkowie, my też to śpiewamy, choć niektórzy cokolwiek fałszywie.
Pozostaje Bóg, Honor, Ojczyzna - tego trzeba bronić.
Z pomocą Boską i z Radiem Maryja również.
Daj Boże. Musimy wierzyć że zdołamy...

Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#205781

kassandra.To co napisałaś ,mogłoby posłużyc jako apel do publicystów prawicowych o połączenie wszystkich sił dla dobra Polski.Wszyscy powinni się wzajemnie wspierac a w razie ataku bronic .W tej trudnej sytuacji Polski zysk nie powinien byc na pierwszym miejscu.Media i prasa lewicowa atakują bez pardonu co jest dla nas ważne i wartościowe .Bardz proszę Cię kassandra ; Napisz na forach niezależnych o połączenie się wszystkich publicystów do współpracy .Jeżeli będziemy się domagac , pewno to skutek przyniesie .Kogo Bóg obdarzył dobrym piórem niech rusza do boju .Serdecznie pozdrawiam i proszę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jagoda

#205796

Musimy się zastanowić. O co nam bardziej chodzi?  O solidarność prawicy, czy też o prawdę w mediach. Bo tak istotnie, gdyby media głównego nurtu relacjonowały prawdę, zamiast indoktrynacji politycznej i ideologicznej, to dziennikarstwo prawicowe poszłoby na emeryturę. Bo nie ma faktów prawicowych i lewicowych. Fakty są jedynie prawdziwe, bądź fałszywe. Natomiast opinie mogą być prawicowe, lewicowe i pomieszane.

Faktów – niefiltrowanych, obiektywnych faktów - w polskiej przestrzeni medialnej brak. Bo kto je ma, ma również władzę. A z dzieleniem się informacją jest tak, jak z dzieleniem się władzą. Tak działo się w Rosji i w Polsce w czasie ostatniej transformacji ustrojowej. I tak dzieje się obecnie, na naszych oczach w Chinach Ludowych. Całe gałęzie przemysłu i biznesu przechwytywane są przez tych, którzy stoją blisko komunistycznego żłobu informacyjnego.

Ja mówię: dajcie mi fakty, a opinię sama sobie dorobię.

Pozdrawiam prawdziwie,

kassandra

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kassandra

#205835

kassandro.Chodziło mi o to żeby apelowac do publicystów  rzetelnych ,którym leży na sercu prawda i szacunek do odbiorcy aby mogli się wzajemnie wspierac .Dam taki przykład;Radio Maryja jest atakowane od początku nadawania .Rzadko kiedy tkz.prawicowi dziennikarze ujęli się za nim.Odnoszę wrażenie że nawet oni ulegli poprawności politycznej i wstydzą się dac świadectwo że ich kolegom po fachu z RM dzieje się krzywda..Jedni i drudzy są atakowani przez potęgę lewicowych mediów .Własnie te lewicowe media wzajemnie się wspierają a "nasze " są słabe bo każdy idzię swoją drogą .Jestem prostą kobietą i niezbyt dobrze idzie mi pisanie na forum i dlatego między innymi zwróciłam się do Ciebie z tym apelem ponieważ Masz we krwi pisanie i wiedzę potrzebną  żeby wiedziec o czym się pisze .Serdecznie pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jagoda

#205925

Alleluja i do przodu!

Klasa artystów i wykonanie biła komuchom PO oczach i cały ten blask Radia Maryja nie daje im spać PO nocach.Dlatego się pluje na O.Dyrektora.

To może niech Michnik zrobi jakiś jubileusz dla swych wielbicieli,mieli by ekstra ciekawie.Tak GW się zawsze interesuje,może jest zazdrosna?

Wiara w oczy kole towarzyszy od zawsze.

Ale damy radę...

-----

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#205832

wklejam link do pięknej wypowiedzi ks. kard. Stanisława Nagy'ego w dzisiejszych Aktualnościach Dnia. Dotyczy listu papieskiego. Piękna, przejmująca:

http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=28463

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#205877