Happy Halloween

Obrazek użytkownika Dariusz Zalewski
Blog

Hasło "Happy Halloween" jest w swej istocie intrygujące. Szokuje paradoksem, który się za nim kryje. Oto mamy być szczęśliwi w dniu, w którym człowiek zwyczajowo zamyśla się nad swoim losem?

Kartki czy obrazki z takimi napisami krążą w sieci. Taki tytuł nosi również gra komputerowa, a restauratorzy tym zawołaniem wabią klientów na imprezkę w wigilię święta.

Powiadają, że to tylko biznes. Biznes swoją drogą, ale ten biznes odpowiada na pewne zapotrzebowanie społeczne. Istnieje duży popyt na oswojenie i tym samym zapomnienie o śmierci. Dlatego w dniu, w którym człowiek w szczególny sposób ma zadumać się nad umieraniem i sensem życia, robi się kolejną imprezę i organizuje wygłupy. To ma być taka swoista terapia, aby pomóc ludziom przytłumić myśl o zbliżającym się nieuchronnie umieraniu.

Ale śmierć zbliża się dzień po dniu, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok.
I na nic cała ta błazenada.

Nicolás Gómez Dávila napisał gdzieś, że żyjący człowiek ma niezrozumiałe poczucie wyższości nad tymi, którzy odeszli (cytuję z pamięci). Idzie sobie przez cmentarz i myśli w duchu: ten umarł, tamten umarł, a ja wciąż żyję. To, że żyje się liczy. Tamci nie żyją, więc przegrali. (Typowo pogańskie złudzenie.)

Właśnie złudzenie trudno wytłumaczalnej wyższości nad zmarłymi, obok chęci przytłumienia pamięci o umieraniu, prowadzi do zarzucania tradycyjnych form obchodzenia Wszystkich Świętych. Na razie są to oczywiście tylko pewne tendencje społeczne, które jeszcze nie opanowały głównego nurtu życia narodu.

Tak czy inaczej warto podkreślić, że ich skutkiem jest odrzucenie pamięci o zmarłych, a tym samym dorobku minionych pokoleń. W dalszej konsekwencji, niewątpliwie wywrze to wpływ na kulturze i cywilizacyjnym kierunku rozwoju społeczeństw.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ja bym nie histeryzował. Halloween puki co nie przyjmuje się w naszym kraju, co najwyżej właściciele dyskotek mają pretekst do otwierania klubów w Wszystkich Świętych.
Co ciekawe, miałem okazje kiedyś spotkać zadeklarowanego ateistę, co mi powiedział, że robienie imprezy na Wszystkich Świętych po prostu nie przystoi. :)

Co innego komercjalizacja Świat Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia - tu bym się bardziej martwił.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35845

Nie histeryzuje. W tekście nawet piszę, że to tylko pewne tendencje, które dopiero gdy staną się dominujące zmienią charakter święta.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

__________________________________ Czas na kontrrewolucję w edukacji! http://edukacja-klasyczna.pl

#35875

Niezupełnie tak. Halloween adresowane jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, stwarza im okazję do chuligańskich wybryków. "Cukierek albo psikus" tym w sobotni wieczór powitało mnie kilkoro pukających do mych drzwi małolatów. Byli na tyle "pomysłowi", by jajkami obrzucać elewację domów w których im odmówiono. Brak reakcji ze strony policji i starży miejskiej, utwierdził ich w bezkarności "dobrej zabawy".  Nie wspominam już o satanistycznym rodowodzie tego "święta".

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#35877

ale to uzasadniony niepokoj. Prrzenosznie dnia Halloween jest proba dewaluacji naszego Swieta, naszej tradycji

i to jest niebezpieczne, cyniczne  i grozne.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35878

Puki co to się nie przyjmuje. Czasy radosnego odreagowywania pewexowych kompleksów, gdzie wszystko co zachodnie wydawało się super, dawno już minęły. Tak jak czasy, gdy ludzie udawali "amerykańców" aby zaszpanować.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35900

Akurat nie mam tu na mysli szpanerow, tacy sa wszedzie. Chodzi mi o celowe sterowanie i kreowanie nowych "swiat"

wbrew naszej polskiej tradycji.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35902

Nawet TVN o tym dużo nie mówi i specjalnie nie lansuje.

Więc spokojna głowa.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35919

katolicy jak malpy, wchodza w strefy dla nich nieznane, pelne podstepu i szatanskich intryg i zaklaman. Czy oni szatanisci (bo to ich "swieto") kiedykolwiek podejmowali choc proby traktowania nas chrzecijan i katolikow "powaznie" a nasza wiare z szacunkiem? Nigdy!!!  Oni kieruja sie uczuciem wyjatkowej nienawisci do naszego Pana Jezusa Chrytusa  i jego wyznawcow. Dziwie sie zatem i jestem gleboko zasmucony masowym "swietowaniem" pogansko- satanistycznych" obyczaji - celebracji - to nie sa swieta - jest to swiadome lub mniej swiadome oddawanie holdu samemu diabłu - lucyferowi. Polacy - katolicy nie powinni "bawic" sie w takie poganskie zwyczaje. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#301921