Pszczoły giną od nikotyny.

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

To nie zwierzęta ale ludzi trzeba trzymać w klatkach szczególnie tych co  manipulują przy naturze. Neonicotinoidy są produkowane  przez potentatów jak Shell i Bayer powodują wymieranie kolonii pszczół i negatywne skutki dla ludzi.

Colony Collapse Disorder czyli CCD - Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej , jest   powodowany przez użycie neonikotynoidów,  dowodzi  studium  Uniwersytetu Harvard .

Neonikotynoidy są rodzajem pestycydów, chemicznie podobnych do nikotyny. Zostały one wyprodukowane  do użytkowania rolniczego w 1980 r. przez potentata naftowego - Shell. Pestycydów te były udoskonalane przez firmę Bayer, w następnym dziesięcioleciu.

Dwa z tych produktów uważa się za przyczynę CCD, tak wynika z nowych badań  Szkoły Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie. Badanie to jest powtórzeniem  ich własnych badań wykonanych w 2012 roku.

  

Naukowcy przebadali 18 kolonii pszczelich, znajdujących  się w trzech rejonach Massachusetts. Jedna z tych kolonii była potraktowana  imidaclopridem, druga klotianidyną, a trzecia  pozostała nietykalna jako kolonia porównawcza.

Gdy w Nowej Anglii nastała zima , populacje we wszystkich trzech koloniach spadła. Począwszy od stycznia, liczba pszczół w kolonii kontrolnej wzrosła, podczas gdy w dwu pozostałych liczba pszczół ciągle spadała.

"Można wykazać, co potwierdziło ponowne badanie, że to właśnie neonikotynoidy są bardzo prawdopodobnie odpowiedzialne za wywoływanie CCD pszczoły miodnej. w ulach, które były zdrowe przed nadejściem zimy," mówi Chensheng Lu, główny autor badania.

Zjawisko Colony Collapse Disorder powoduje, że pszczoły opuszczają swoje ule w ciągu zimy. Bez ich schronienia i ciepła  innych pszczół owady szybko umierają. Ten problem staje się od roku 2006 coraz bardziej powszechny.  

" Straty pszczelarzy z powodu  CCD są bardzo poważnym problem. Roczne straty z zim w okresie 2006-2011 wynosiły średnio 33 procent (każdego roku). Wyjątkiem był zima 2011-2012 gdy straty  całkowite straty spadł do 22 proc.

             

Imidacloprid i klotianidyna zostały uznane jako "sprawcy" spadku populacji pszczół.

Oczywiście potentaci chemiczni (tak jak farmakologiczni) kwestionują swoją winę. Usiłują zrzucić odpowiedzialność na środki owadobójcze,  zwykłe czynniki chorobotwórcze i oraz na samych pszczelarzy zarzucając im nieumiejętność hodowli..

Pszczoły miodne są niezbędne do zapewnienia żywności dla ludzi, jak również i dzikich zwierząt. Zapylają około jednej trzeciej wszystkich roślin spożywanych przez ludzi i zwierzęta domowe.
 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

A dla nas myślących jest szczególne zadanie

Oświecać otoczenie, dla ludzi  przetrwania

Bo gdy znikną pszczoły ,skończy się czas  gdybania

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1424989

Zazwyczaj są zauważalne dopiero wtedy gdy jest za pózno.W pogoni za pieniadzem i rozgłosem nawet Adamek staje się politykiem od siedmiu bolesci ale polityk.To taki skrajny przypadek niedouczonego chłopca ale wyjasniajacy sposób postępowania.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1425072