Motyle MUTANTY wokół Fukushimy

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Narażenie się na radioaktywne promieniowanie które przedostało się do środowiska  spowodowało pojawienie się mutantów wśród motyli. Owady te były badane w rejonie Fukushimy od 10 lat więc dane do porównań są wystarczające.

Naukowcy odkryli zmiany w budowie odnóży , czułków, kształcie skrzydeł. Po doświadczeniach Czernobyla szczegółowe badania owadów podjęto zaraz po katastrofie w roku 2011.

Eksperymenty laboratoryjnie potwierdziły związek między występowaniem mutacji a promieniowaniem.

   

Już dwa miesiące po marcowej katastrofie w Fukushima zespół naukowców Japońskich zebrał 144 owady gatunku Pseudozizeeria maha . Jest to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae). Występuje w Azji. W Japonii jest gatunkiem pospolitym. To wlaśnie ten motyl jest  jednym z pierwszych, u których potwierdzono negatywne skutki fizjologiczne i genetyczne spowodowane przez izotopy promieniotwórcze wyemitowane do otoczenia w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima I w 2011 roku. Zbierano je w dziesięciu różnych rejonach w okół elektrowni.

Gdy zdarzyła się katastrofa  dorosłe okazy zimowały jeszcze jako larwy.

Porównując  mutacje wykryte na motylach zebranych w różnych rejonach stwierdzono że tam gdzie było większe promieniowanie motyle miały znacznie mniejsze skrzydła i zaburzenia w budowie oczu. Przypuszcza się że owady są dość odporne na promieniowanie , dlatego zaobserwowane rezultaty zaskoczyły naukowców.

 
Badane okazy były hodowanie w laboratoriach odległych o 1,750km od miejsca katastrofy , gdzie promieniowanie nie było już wykrywalne.
 
Poprzez  hodowlę tych motyli zaobserwowano zestaw deformacji jakie nie występowały w poprzednich generacjach. Te zebrane przy Fukushima miały niezwykle małe " antenki" które owady te wykorzystują do poznawania środowiska oraz poszukiwania partnerów.
Sześć miesięcy później ponownie zebrano okazy z 10 różnych lokalizacji w rejonie Fukushima i okazało się że ilość zmutowanych osobników wzrosła dwukrotnie. Wyższa ilość mutantów byla spowodowana spożywaniem zanieczyszczonego promieniowaniem pokarmu ale także już zmutowani rodzice przekazali w genach zmiany jakom uległy ich organizmy. Nawet mimo tego że zmiany te występowały w pierwszej generacji ( poprzednie pokolenia ich nie wykazywały).

Ten konkretny gatunek motyli był , jak wcześniej wspomniano) badanu juz od 10 lat. Były one uznane jako " środowiskowy wskaźnik"  jeszcze przed awarią i ówczesne badania potwierdzały że ten gatunek jest bardzo wrażliwy na zmiany środowiskowe.

    

Obserwowano ewolucję odcieni kolorów w reakcji na zmiany klimatyczne. Ponieważ motyl ten występuje tak gdzie żyją ludzie umożliwia on monitorowanie środowiska człowieka.

 

Wyniki badań potwierdzają że cząsteczki radioaktywne uwolnione do środowiska w czasie katastrofy wpływają na rozwój zwierząt  nawet wówczas gdy środowisko zostało już z nich oczyszczone.

" Badania są bardzo istotne i przytłaczają informacjami o tym jakie komplikacje następują zarówno w ludzkim środowisku jak też biologicznym  powiedział biolog Tim Mousseau z  University of South Carolina , który badał zwierzęta i rośliny po katastrofie w Czernobylu. " Obserwowane  zmiany mutacyjne  i morfologiczne mogą być wyjaśnione jedynie  wpływem promieniowania radioaktywnego" - dodał.

Ustalenia zespołu naukowców Japońskich są zgodne z wcześniejszymi badaniami które wskazywały że ptaki i motyle mogą służyć jako przydatne narzędzie badawcze długofalowego wpływu zanieczyszczeń radioaktywnych na środowisko.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Zresztą nawet nasza prawica głosowała za elektrownią jądrową w Polsce... kilka miesięcy po wybuchu w Fukishimie. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że my nie dożyjemy takiego projektu w Polsce, bo podobno JEDYNIE brak funduszy blokuje tę inwestycję. Błogosławiony ten brak. Tylko co z przyszłymi pokoleniami - jak już znajdą się fundusze, a zabraknie wyobraźni... i pamięci.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Nasze miejsce po stronie odwagi bezbronnej" - Jan Pietrzak

#282580

Jedni rządza krajem reszta na nich głosuje

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#282599