TYLKO KATASTROFA W CZARNOBYLU PRZEBIŁA FUKUSHIMĘ

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Eksperci przewidują, że ostatecznie Fukushima znajdzie się w skali katastrof na poziomie 6 lub wyżej

W rankingu katastrof nuklearnych Fukushima plasuje się przed Three Mile Island, a za Czernobylem.

Tylko dlatego, że Fukushima leży nad Pacyfikiem, a o tej porze roku wiatry wieją na wschód – katastrofa nuklearna nie wywarła takiego wpływu na ludzi, jak miało to miejsce po Czarnobylu, który rozpylił radioaktywność po całej Europie.

Tym niemniej ciężko przewidywać dalsze konsekwencje tej katastrofy, skoro kryzys wciąż nie został opanowany.
W dodatku nie są podawane informacje, na podstawie których możnaby zbudować klarowny obraz sytuacji i ewentualnie ją prognozować. Podawane są tylko wyrywkowe pomiary.
18 marca japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego określiła w skali do 7 katastrofę w Fukushima na 5. Czyli na tym samym poziomie, na którym znalazła się katastrofa Three Mile Island. Jednak eksperci przewidują, że ostatecznie znajdzie się na poziomie 6 lub wyżej.
Najwyższy poziom katastrofy według International Nuclear and Radiological Event Scale – czyli 7 - osiągnął jedynie Czarnobyl.

Japonia zareagowała na katastrofę odmiennie niż władze rosyjskie po Czarnobylu. Natychmiastowy nakaz ewakuacji ludności w promieniu 20 km od elektrowni atomowej był słusznym posunięciem

Jeżeli chodzi o wpływ katastrofy w Fukushimie na zdrowie U.N. Scientific Committee on the Effects of Atomic Radiation przez dwa lata będzie zbierać dane w tak żywotnych kwestiach jak wpływ katastrofy na środowisko naturalne oraz zdrowie ludności

Komitet będzie też monitorować stan zdrowia członków ekip naprawczych walczących ze skutkami katastrofy i wystawionych na działanie dużych dawek promieniowania.

opracowane na podstawie:
http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20110408a4.html

KOMEN

Ocena wpisu: 
Brak głosów