REAKTOR 1 W GORSZYM STANIE NIŻ SĄDZONO

Obrazek użytkownika sigma
Blog

Tokyo Electric Power Co. w czwartek zawiadomił, ze poziom wody w zbiorniku cisnieniowym reaktora nr 1 elektrowni atomowej Fukushima 1 jest znacznie niższy niż sądzono, a część z prętów paliwowych stopiła się i wyciekła na dno.

Temperatura tamże wynosi obecnie około 100 –120 stopni, co jak na razie oznacza, że reaktor jest bezpieczny.

Niski poziom wody jednak wskazuje na to, że pojemnik ciśnieniowy ma dziury lub pęknięcia, przez które wycieka radioaktywna woda.

Te odkrycia zostały dokonane po tym jak robotnicy weszli do głównego budynku reaktora, gdzie wreszcie mogli sprawdzić i naprawić wskaźniki poziomu wody zniszczone podczas trzęsienia ziemi i tsunami 11 marca.

Robotnicy również sprawdzili, że poziom wody w tzw. obudowie bezpieczeństwa, która była zlewana wodą, aby utrzymać niską temperaturę w znajdującym się wewnątrz zbiorniku ciśnieniowym, również jest znacznie niższy niż sądzono. Prawdopodobnie w nim również znajdują się dziury lub pęknięcia

Wszelkie tego rodzaju uszkodzenia sprawiają, że naprawa będzie znacznie trudniejsza.

TEPCO planuje chłodzenie reaktora poprzez tłoczenie chłodnego powietrza, ktore będzie ponownie cyrkulować wodę wewnątrz obudowy bezpieczeństwa.

Jak na razie do obudowy bezpieczeństwa wlano około 10 000 m3 wody. Jednak tylko około 7 500 m3 wody będzie potrzebne do chłodzenia prętów paliwowych, jeżeli znajdzie się sposób na ponowne użycie tej samej wody po schłodzeniu powietrzem, zamiast pozwolić jej wyciec.

- Nie wiemy, ile prętów paliwowych stopiło się i ściekło na dno reaktora, jednak pomiar temperatury wskazuje, że są obecnie chłodzone – powiedział rzecznik TEPCO, Junichi Matsumoto.

12 marca reaktor nr został uszkodzony w wyniku eksplozji wodoru, kiedy to pręty paliwowe były w pełni wystawione na działanie powietrza i wydzielały wodór, który wszedł w reakcję z tlenem.

Obecnie do obudowy bezpieczeństwa wlewany jest wciąż azot, który oczyszcza zbiornik z gazów wybuchowych i uniemożliwia wybuch.

Rzecznik TEPCO dodał, że obawia się, iż poziom wody w reaktorach 2 i 3 też może być niższy, niż się sądzi.

Tadashi Narabayashi, profesor inżynierii reaktorów uniwersytetu w Hokkaido, powiedział, że jest możliwe, iż stopione pręty paliwowe są chłodzone chłodziwem znajdującym się na dnie zbiornika ciśnieniowego.

Cyrkon, który stanowi zewnętrzną warstwę prętów paliwowych, kiedy jest wystawiony na działanie tlenu, po czym ponownie zalany wodą, staje się kruchy i słaby.

Wskaźniki poziomu wody w zbiorniku ciśnieniowym podawały poziom wody na 1,65m poniżej szczytów prętów paliwowych. Jednak w czwartek rano wskazywały na poziom 5 m poniżej szczytów prętów. Tymczasem niezniszczone pręty paliwowe mają 4,5m wysokości.

Chociaż woda wycieka ze zbiornika ciśnieniowego, pracownik TEPCO nie sądzi, aby pręty paliwowe stopiły się i przeciekły przez zbiornik ciśnieniowy na dno obudowy bezpieczeństwa, ponieważ termometr umiejscowiony na dnie zbiornika ciśnieniowego wciąż działa. Gdyby dno zostało zniszczone, przestałby działać.

Obecnie nie ma więc żadnych wskaźników podających poziom wody w obudowie bezpieczeństwa, lecz przedstawiciel TEPCO oświadczył, że można ten poziom oceniać również na podstawie innych danych, np.ciśnienia w obudowie bezpieczeństwa.

opracowane na podstawie:
http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20110513a1.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów