Nagrania Klicha - szach Tuskowi

Obrazek użytkownika foros
Kraj

 

Jaki jest najważniejszy wniosek z opublikowanego przez GP stenogramu nagrania rozmowy dwóch Klichów i Cieniucha?

Najważniejszym wnioskiem jest to, że na badających katastrofę smoleńską polski rząd wywierał niedopuszczalny nacisk polityczny. 
Niby nic nowego, teraz jednak nacisk ten widoczny jest czarno na białym, to zaś może dać asumpt do kolejnych działań:
Sądząc z raportów komisji mógł być to nacisk skuteczny, co sposób podważałoby wnioski z prac polskich ekspertów. Nie wiadomo bowiem ile tez powstało lub zostało utrąconych w wyniku presji polityków. 
Kto może wyjaśnić tę kwestię? Jedyną kompetentną wydaje się tylko komisja śledcza, bo tylko ona może przesłuchiwać polityków objętych immunitetem. Czy taka komisja powstanie? Bardzo wątpliwe, ale gdyby byłaby to komisja, w której PO nie miałaby bezwzględnej większości, nawet z PSL. Logika parytetów wskazuje, że niestety gdyby PiS (136 posłów) miał 2 miejsca, to PO (204) nie mogłaby mieć ich 5. To zaś stwarza sytuację podobną jak w komisji rywinowskiej (SLD-UP 5, PSL, PO, PiS Samoobrona, LPR po 1).
Ktoś więc pokazał Tuskowi, że wisi nad nim bat.
 
*  *  *  *  *
Jeśli chodzi o pozostałe wnioski ze stenogramów to widzimy ciekawą grę interesów politycznych:
Nikt z rozmówców nie zna zapisów czarnych skrzynek, a jednak każdy ma wyrobione stanowisko odnośnie odpowiedzialności:
- z zaginionego raportu ekspertów wynika, że za katastrofę odpowiedzialni są w pierwszym rzędzie Rosjanie, którzy nie zamnęli lotniska choć powinni  
akredytowany E. Klich chce przede wszystkim obciążyć winą polską generalicję związaną z procesem szkolenia pilotów. Gdyby jego sugestia nie została uwzględniona szantażuje Klicha bezpośrednim dostępem do premiera (poprzez Morozowa)
minister Klichbroni Rosjan, broni generalicję (pośrednio również siebie), jako winnych wskazuje pilotów, na których ktoś (ciekawe kto?) wywarł silną presję wynikającą ze spóźnienia na uroczystości.
generał Cieniuch chce, aby wyjaśnienie katastrofy pozostawało w resorcie (w MONie) 
 
 
Który z trzech panów okazał się najskuteczniejszy?
O dziwo akredytowany E. Klich. Jego teza znalazła odpowiednio szeroki odźwięk i w rosyjskim (pijany Błasik) i w polskim raporcie.
Przegrał Cieniuch (człowiek Komorowskiego). Sprawa wyszła poza MON (Miller szefem komisji, Klich wyemancypowany) i to generalicja zebrała największe cięgi w polskim raporcie.
Jeśli chodzi o ministra Klicha to forsowana przez niego teza o winie pilotów i Kaczyńskiego znalazła pełne odzwierciedlenie w rosyjskim raporcie, w polskim jednak już nie. W polskim raporcie podtrzymującym tezę główną o błędzie pilotów, to min. Klich i MONowscy generałowie okazali się jedynimi odpowiedzialnymi (politycznie) za katastrofę.
 
Tutaj zresztą tkwi największa, polityczna, zagadka tego śledztwa. Dlaczego ludzie z MONu, widząc przecież, że śledztwo jest "skręcane", nie podpisali się pod pięknie przez Rosjan, polskie władze i polskie media nakreśloną figurą, że to Kaczyński z Błasikiem i pilotami są winni? Gra monowskich koterii? Presja NATO? Honor polskiego żołnierza? Zła ocena sytuacji? Pole do spekulacji jest duże.
Jeśli zaś chodzi o pana Premiera to przypuszczam, że sprawa była raczej prosta: MON nie umiał znaleźć dowodów winy Kaczyńskiego to niech MON odpowiada.
 
Jak zaś w rzeczywistości doszło do katastrofy tupolewa? Obawiam się, że dla każdego z trzech rozmówców w gabinecie ministra ON nie było to sprawą pierwszoplanową. 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 

Solidarni2010 v. Donald Tusk
Opublikowano 17 grudnia 2011, autor: yuhma
Szanowni Państwo,

19 grudnia 2011 o godzinie 12.30 w sali 425 Sądu Okręgowego w Warszawie przy al. Solidarności 127 odbędzie się rozprawa Solidarnych przeciwko premierowi Donaldowi Tuskowi pod zarzutem zdrady interesów Państwa Polskiego. Spotkajmy się o godzinie 11:00 przed gmachem sądu, aby wyrazić nasz sprzeciw wobec wszelkich szkodliwych dla dobra Polski postępowań rządu, zwłaszcza w kwestiach związanych z katastrofą smoleńską. Zabierzmy ze sobą biało-czerwone flagi oraz transparenty. Przyprowadźmy rodzinę i znajomych. O tej sprawie musi być głośno – postarajmy się o to! Manifestacja legalna, zgłoszona do Urzędu Miasta. Liczymy na Państwa obecność.

Pozdrawiam serdecznie

Agnieszka Bieganowska
Warszawski Oddział Stowarzyszenia Solidarni 2010
 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#208322

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#208337

#208323

fajna strona

Fajna jest jeszcze jedna informacja z Warszawy:
"Pierwszy raz pracownicy oświaty zostaną na święta bez „karpiowego”. Miasto nie ma na to 16 mln zł, ale ma 49 mln na premie w ratuszu."
http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/2,650874_Jest-na-premie-urzednikow--...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#208339

Myślę, że E.Klichem powoduje urażona miłość własna. Kto wie co mu szybko 10.04.2010 naobiecywano by trzymał dziób w kuble i jeszcze szybciej o obietnicach zapomniano. E.Klich wie, że jest słabym, a właściwie żadnym specjalistą i że nie jego wiedza w materii wyprowadziła go na wysokie stanowiska, ale że poza tym wszystkim to i prymityw, zatem zaczyna dochodzić swych "krzywd" jak umie, czyli prymitywnie. Może wyjść z tego niezły paszetet, ale widać Klichowi Edmundu to już wisi kompletnie. Zemsta jest nie tylko rozkoszą bogów...

To są oczywiście moje własne spekulacje, a raczej jedna z nich.;)
Pozdrawiam.
contessa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#208342

również pozdrawiam
sądzę jednak, że Edmund Klich nie jest sam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#208348

Alexola

tam wiało grozą utraty zycia to według mnie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Alexola

#208401

i światło dzienne ujrzy więcej materiałów dotyczących tragedii smoleńskiej , tym bardziej główni aktorzy tej zbrodni , będą się nawzajem pogrążali, tak sądzę.

pozdrawiam niepoprawnych.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#208438