Polskopogląd

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Kraj

Polska jest na kolejnym rozdrożu, za kilka miesięcy wybierzemy parlament. Jeśli będzie to tak zły wybór jak ostatnio, to Polska może wpaść w kłopoty na miarę Grecji.
Podstawą każdego wyboru jest analiza aktualnej sytuacji i przyczyn jej powstania, kluczowych czynników zmian i najważniejszych blokad. Dokonałem jej zarysu poniżej.

Ludność
Polska (teoretycznie) piramida ludnościowa (od najstarszych do najmłodszych) przypomina teraz bączek będący symbolem naszej prezydencji w UE. Tyle ze podstawa jest szersza. Polska od
1989 traci ludność, wymiera. Za komuny tego zjawiska nie było. Jedynym sposobem odwrócenia tego trendu jest radykalne usprawnienie działania państwa.

Państwo
Państwo jest słabe, źle zarządzane, przesadnie ulegające wpływom zewnętrznym. Można się pocieszyć że są gorsze w trzecim świecie, jednak nie we wszystkich dziedzinach. Najgorzej jest z systemem podatkowym, efektywnością działania państwa, masą szkodliwych przepisów, korupcją.
Słabe państwo powoduje ruchy odśrodkowe, państwa w państwie, tworzenie się korporacji kierujących się wyłącznie interesem członków grupy i chroniące ich bez względu na oficjalne prawa i zasady działania. W 1989 roku urzędników było 3 razy mniej niż teraz.
Margaret Teatcher powiedziała kiedyś o Anglii, że gdyby zwolnić połowę urzędników to nikt poza nimi samymi by tego nie zauważył. We współczesnej Polsce by to zauważono i odetchnięto z ulgą. Podobnie powinno się postąpić z przepisami prawa.

Unia Europejska
Usunięcie barier do rynków bogatej Europy kupujących polską pracę, towary, usługi to plusy wejścia do UE. Minusem jest narzucanie niepotrzebnego, blokującego rozwój prawa i chorej, lewicowej ideologii do której jako naród nie pasujemy. UE to twór w którym dominują interesy Niemiec, poza nimi jest Francja, trzymająca się z boku Anglia i paru bankrutów. Dotacje wkrótce się skończą. Każda forma socjalizmu w końcu bankrutuje a unia gospodarczo jest nieefektywna co pokazuje poziom wzrostu jej PKB.
UE powinna przejść radykalną restrukturyzację albo powinniśmy wyjść z jej politycznych struktur pozostawiając tylko to, co przyspiesza nasz rozwój gospodarczy. Minimalnie, tak jak to sobie zagwarantowały Niemcy, ustawodawstwo krajowe powinno być ponad europejskim.

Elity
Są w znacznej części efektem okrągłego stołu, który poszerzył ale też zakonserwował poprzedni układ społeczny. Ci którzy korzystali ze starego, korzystają na nowym układzie. W mniejszości ludzie zawdzięczający swoje sukcesy talentom, niezależni przedsiębiorcy którzy wyszli z ograniczeń poprzedniego systemu lub skorzystali z tworzącego się nowego systemu, managerowie robiący kariery w głównie w korporacjach zagranicznych, emigranci wracający z kapitałem do kraju. Generalnie ludzie którzy potrafili wykorzystać tę pół-wolność gospodarczą jaka zastąpiła ćwierć-wolność polskiej odmiany socjalizmu.
Ale i oni muszą współistnieć z układem.
Brak przynajmniej milczącej akceptacji postokrągłostołowego systemu oznacza wykluczenie z mediów masowych – które tworzą elity w sferze kultury, polityki, opiniotwórcze.
Szybko rozwijający się, w pełni wolny kraj ujawni nowe elity.

Gospodarka
Większość banków i przemysłu została kupiona przez zachodni kapitał. Eksport w 65%tach jest realizowany przez przedsiębiorstwa zagraniczne. Są tu bardzo pozytywne przykłady, jak np. przemysł samochodowy, którego wejście do Polski rozpoczęła decyzja premiera Olszewskiego sprzedaży fabryki Fiatowi.
Wiele gałęzi przemysłu zostało zniszczonych po 89 roku. Jedynie w części wypadków był to proces naturalny. Cukrownictwo, część przemysłu nowych technologii, stocznie,... zostały zniszczone w wyniku działań polityków czy kierujących nimi wynikających z korupcji, uwikłań lub głupoty. Generalnie jest to efekt mechanizmu negatywnej selekcji elit wytworzonego przez układ okrągłego stołu.
Prywatyzacja odbywała się głównie poprzez przejmowanie przedsiębiorstw przez ludzi dawnego systemu. Oni tworzyli i tworzą rdzeń, główną masę. Nowobogaccy właściciele przenieśli ze sobą sowiecką kulturę, mentalność i styl kierowania z komitetów partyjnych i od oficerów prowadzących utrwalane kulturą GW. One a nie polska kultura dominuje w firmach i mediach. Myślę że jest to podstawową przyczyną dla której nie mamy żadnych światowych marek, standardów. One są teraz podstawą bogactwa państw na naszym poziomie dochodów.
Estończycy np. stworzyli Skypa, to kraj gdzie transformacja obyła się bez okrągłego stołu.

Media
Media w Polsce to głównie nieformalny kartel Agory-Polsatu-ITI(TVN). Ten oligarchiczny kartel żyje w symbiozie z partiami politycznymi gwarantującymi mu monopol w zakresie licencji telewizyjnych, radiowych i dominującą pozycję we wszystkich innych środkach przekazu. Politycy są korumpowani wartą miliardy kryptoreklamą w programach informacyjnych. Efektem tego jest zafałszowany obraz rzeczywistości w świadomości Polaków, ich polityczna ślepota zapewniająca trwanie kartelu.
Jedynie kapitał zagraniczny, głównie niemiecki był w stanie koegzystować z tym układem na rynku prasy i radia, po części wpisując się w jego sposób przekazu. Dla radykalnych krytyków układu pozostają nisze i niemożliwy do ograniczenia i zdominowania internet.

Młodzież
Mamy jedne z najwyższych miejsc na świcie pod względem ilości studentów. Większość absolwentów zaś nie ma pracy. Co drugi młody Polak chciałby założyć swoją własną firmę w Polsce a nie emigrować. Realnie rzecz biorąc będzie musiał. Pokolenie kierujące obecnie Polską nie ma powodów do dumy, przekaże swoim dzieciom kraj zadłużony po uszy, pozbawiony majątku, państwo nadające się do kapitalnego remontu. Ich perspektywy rozwoju będą gorsze niż ich rodziców.
Dlatego młodzi ludzie powinni wziąć sprawy kraju w swoje ręce już teraz.

Emigracja
Brak perspektyw akceptowalnej pracy i płacy i możliwości tworzenia biznesu powoduje emigrację, ich powstanie powrót z niej. Jest ona zjawiskiem już trwałym. Emigranci z każdym rokiem coraz mocniej wrastają w społeczeństwa w których żyją. Ich dzieci w części będą mówić po polsku, wnuki już nie. Emigracja stała, w odróżnieniu od czasowej, jest stratą dla narodu nie do skompensowania.

Długi
Błyskawicznie rosnące za ostatniego rządu zadłużenie, jest równie niebezpieczne dla rozwoju Polski jak ostatnie komunistyczne zniewolenie. Zwiększa radykalnie niebezpieczeństwo wpakowania kraju na dziesiątki lat w spiralę upadku. Zwłaszcza w połączeniu z zapaścią demograficzną, okupacją medialną, niewydolnością państwa polskiego, UE i ich elit.

Długi nie powstają z powodu inwestycji w fabryki jak za Gierka ale z powodu niemożliwych do pokrycia wydatków niewydolnej biurokracji z podatków i wysprzedawania wszystkiego tego co dotąd powstało w tym kraju, też za Gierka. Żeby zatrzymać spadanie w otchłań długu trzeba pozbyć się obciążającego państwo balastu biurokracji, przepisów, podatków i wydatków.
Sytuacja jest zbyt poważna, korekta kursu tu już nie pomoże.

Czy jest jakaś partia która ma to w programie?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Przy takim stanie umysłów,na najwyższych szczeblach władzy,jesteśmy skazani na zagładę.
http://www.youtube.com/user/janolsza?feature=mhum

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

JAN OLSZEWSKI

#166885

"_Jeśli będzie to tak zły wybór jak ostatnio, to Polska może wpaść w kłopoty na miarę Grecji."
I dopiero nastąpi prawdziwe oczyszczenie,zagrożenia będą jak w roku 90 ale jesteśmy już mądrzejsi
Pozdrawiam

_________________________________________________________
Knucie spisku przeciw Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu
http://niepoprawni.pl/blog/4870/gajowy-palikot-smolensk#comment-192992

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

--------------------------------------------- http://www.youtube.com/watch?v=QwzbHQt9_rY

#166888

"Ludność...Państwo .. Media..." - autorze,proponuję nie zapominać o moralności, zaczynając od siebie - nie kraść cudzych zdjęć..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Wawrzyniec Pruski

#166948

Używam zdjęć i obrazków znalezionych w necie, jak wszyscy. Nie pamietam nawet skąd je wziąłem. Prosiłbym o jakiś dowód, link że jest Pańskie.

A jeśli jest to żeczywiście Pańskie, to określenie w stylu "kraść" jest conajmniej dziwne. Traktuję to co robię jako działanie społeczną. Założyłem że to zdjęcie zrobił ktoś z LS a od żadnego z tych ludzi takiego komenta bym nie otrzymał.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#167097

Na "cudzym" zdjęciu są "moje" baloniki. Tzn ciąłem wstążki, doczepiałem karteczki z nazwiskami. Potem trzeba je było przynieść i wypuścić a przedtem dojechać do Warszawy. Dzięki temu mogłeś zrobić zdjęcie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#167133