Kongres Protestu

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

W sobotę, w Warszawie ponad 200 osób szczelnie wypełniło salę, na której odbywały się obrady. Widać było po ich przemowach, że ludzie tam obecnych łączą podobne doświadczenia, że działają oni na rzecz podobnych spraw. Że wnioski z tych wieloletnich często działań też są podobne. Występowało tam również kilku blogerów Mariovan, Rebeliantka,Piotr Marzec, prof. Przystawa, którego referat rozpoczął kongres. Obecni byli głównie przedstawiciele organizacji i ruchów społecznych.

Słowo wstępne wygłosił organizator tego zgromadzenia Janusz Sanocki z Nysy, ze Stowarzyszenia „Obywatele przeciw Bezprawiu”. Mówił on o „morzu krzywd”, niesprawiedliwości i korupcji instytucji państwa, które niszczą ludzi, „zabierają im wszystko”. Stwierdził, że sytuacja jest pod tym względem gorsza niż za komuny „ bo wtedy oni nie mogli wszystkiego”. Na koniec powiedział, że „nie ma systemu narzędzi” do walki z tym wszystkim. „III RP musi odejść”, to pseudo-państwo i pseudo-sejm.

Prof. Przystawa mówił o ostatnich protestach, o tym, że protestują właściwie wszyscy ale każdy oddzielnie. Że mamy przeciw sobie „globalne układy polityczne, dla których podmiotowość Polski jest jedynie zagrożeniem”. Że jest potrzebna idea akceptowalna dla wszystkich.
PiS, który wg niego, nie jest jedynym ugrupowaniem antysystemowym. Stwierdził, że spycha on wszystkich innych, na miejsce na którym stało ZOMO.
Kto jest politykiem, spytał – ten który dzieli publiczne pieniądze. Tę funkcję pełni u nas sejm. Mówił o tym, że w naszym systemie wyborczym posłowie nie reprezentują społeczeństwa. Jako przykład podawał W.Nowicką - wicemarszałek sejmu, na którą zagłosowało 7065 osób, poniżej 1%. O tym, że jedynie 6 posłów miało poparcie ponad 10% wyborców z jakiegokolwiek okręgu a zdecydowana większość poniżej 1 – 2 %.
(Pełny tekst http://jow.nowyekran.pl/post/57888,plan-dla-polski-jednomandatowe-okregi-wyborcze)

Jako drugi występował Jerzy Jachnik ze stowarzyszenia „Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur”. Tytuł referatu „Polska XXI wieku to kraj totalnego bezprawia - co musimy zmienić”. Mówił min. o mafiach lokalnych - sądowych, samorządowych, bankowych, prokuratorskich niejednokrotnie powiązanych rodzinnie.

Słomka reprezentujący Komitet Obrony Sprawiedliwości KPN OP zwracał uwagę na to, że „mamy demokrację bez demokracji,”potrzebujemy zasadniczej zmiany ustroju”, że „przestaliśmy być solidarni”, „przestaliśmy się wspierać wzajemnie”. Mówił o środkach którymi można z tym walczyć, o swojej i około 100 osób akcji podczas procesu Kiszczaka, konieczności bezpośredniego docierania do ludzi .

Kolejne wystąpienie miała Teresa Borowska ze „Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP” liczącego ok 200 członków. Mówiła o niesprawiedliwym traktowaniu przez ZUS przedsiębiorców, jak przestępców, jako środek do ratowania problemów budżetu, o niszczeniu przedsiębiorców. Że w sumie działania ZUS przypominają działania organizacji przestępczej. „Chcemy żyć w normalnym kraju” a żeby to było możliwe trzeba zacząć od tworzenia normalnego prawa. Teraz „podzielone społeczeństwo walczy między sobą o przetrwanie”

M. Gieraj (Mariovan) – Uważa, że kraj w którym żyjemy „to nie jest Polska naszych marzeń”, informował o nowo powstałym serwisie kostkidomina.pl, „ czas na łączenie się, czas na profesjonalizację, czas na wymianę elit” zakończył.

Rebeliantka – uznała za konieczne wprowadzenie w Polsce, wobec stanu naszej kadry w sądownictwie instytucji ławy przysięgłych. Uważa, że to jedyny sposób na uzdrowienie stanu sądownictwa w Polsce.

Występowało jeszcze wielu mówców min. z Fundacji Wolności Słowa (wolnoscslowa.pl), Stowarzyszenia Stop Bezprawiu.
Powołano 4 zespoły problemowe tzn, ds opracowywania zmian w prawie – szef Jachnik, ds monitorowania stanu praworządności – Słomka, do którego prac zgłosiłem akces, sytuacji przedsiębiorców i propozycji zmian w ZUS – Borowska, organizacyjny Kongresu Protestu – Sanocki oraz komsje.

Organizator widzi jako środek zmiany systemu przeprowadzenie referendum obywatelskiego, tzn przeprowadzonego bez udziału państwa, w którym zada się Polakom pytanie o podstawowe zmiany ustrojowe. Widać było, że członków kongresu łączy wola zmian, zdecydowanie i rozumienie systemu III RP. To mu dobrze wróży na przyszłość. W ciągu niedługiego czasu - kwestia paru miesięcy odbędzie się w innym mieście kolejny kongres. Zachęcam do współpracy z organizacjami tworzącymi kongres i ich wspierania, dla blogerów np. mogą być kopalniami interesujących tematów.

fotografie z kongresu:
http://www.prawdemowiac.pl/index.php/gallery.html?gallery=ec5decca5ed3d6b8079e2e7e7bacc9f2

Kontakt do organizatora: jan_es@interia.pl

Obrady były nagrywane przez Telewizję Trwam

Brak głosów

Komentarze

jest znakomitym pomysłem. Prof. Przystawa słusznie zauważa, że protestujemy wszyscy ale oddzielnie. Mam nadzieję, że tego typu kongres potrafi zjednoczyć wszystkich w organizowaniu protestów w słusznych dla Polski sprawach, bez oglądania się na inicjatywy partii opozycyjnych. To jest właściwy kierunek mobilizowania społeczeństwa.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#241734

Ten kongres dotyczył głównie prawa, jest jeszcze wiele dziedzin, w których podobne kongresy mogłyby się odbyć.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#241794