Człowiek z badziewia

Obrazek użytkownika kokos26
Blog

 

 

 

 

 

Powyższy tytuł to taka moja podpowiedź dla Andrzeja Wajdy realizującego film o Lechu Wałęsie. Oczywiście wiem, że wybitny reżyser nie posłucha, zwłaszcza, że jego specjalnością stało się uwiarygodnianie fałszywych mitów oraz komunistycznej propagandy w minionych PRL-owskich czasach.

Tak było z filmem „Lotna” gdzie kręcąc szarżę polskiej kawalerii na niemieckie czołgi w 1939, reżyser niejako potwierdził podobne kłamliwe dzieło, czyli goebbelsowską fałszywkę, choć każdy historyk wie, że żadnej szarży kawaleryjskiej na czołgi nigdy w kampanii wrześniowej nie było.

Nie wiemy do końca, kto był pomysłodawcą i zleceniodawcą nakręcenia filmu „Popiół i diament”, ale ponad wszelką wątpliwość wiadomo dziś, że adaptowana przez Wajdę powieść Jerzego Andrzejewskiego o tym samym tytule, napisana została przez autora na „prośbę” samego Jakuba Bermana.

Dzisiaj przed Wajdą i Głowackim stoi chyba największe wyzwanie.

Jak tu z chłopka roztropka, prostaka, małego cwaniaczka i krętacza wystrugać coś człekokształtnego i jeszcze powlec to spiżem?

Oczywiście do bólu prawdziwy obraz o Wałęsie nigdy w III RP nie powstanie z powodów oczywistych.

Prawda o nim wyklucza bowiem pomnik i odwrotnie. No chyba, że wróciliśmy do czasów PRL.

Jednak bohater kręconej właśnie epopei Wajdy nie szczędzi kłopotów nie tylko samemu reżyserowi, ale i zaprzyjaźnionym z nim mediom oraz tak zwanym „autorytetom”.

Oto „wybitny” przewodniczący historycznego związku zawodowego i laureat pokojowego Nobla mówi w wywiadzie udzielonym Monice Olejnik:

Wałęsa: - „Gdybym był na miejscu Tuska, dałbym polecenie: spałować, oddać za to. Władzę trzeba szanować, wybierać mądrze, brać udział w wyborach, organizować się. Ale potem: szacunek! Ktoś ich wybrał, to są przedstawiciele narodu, więc nie mogą pozwolić na opluwanie i bijatykę, no, no, no. Panie premierze, więcej zdecydowania, dość takiej zabawy”

Monika Olejnik: „No dobrze, to pałowałby pan członków, działaczy „Solidarności”?”

Lech Wałęsa: „Tak, z przewodniczącym na czele. Pierwszego bym, jak byłbym komendantem albo premierem wyszedł z pałą i go spałował, że nie potrafi mądrze układać stosunki w wolnej Polsce”

Od tego momentu wiodące media i „autorytety” rozpoczęły nachalną akcje tłumaczenia tego, co tak naprawdę „wieszcz” miał na myśli.

Od próby obrócenia wszystkiego w żart po żałosne usprawiedliwienia i odwracanie kota ogonem, kończące się tak jak w wypadku furiata Niesiołowskiego orzeczeniem salonu, że są tacy, którym wolno więcej.

Kłopot jednak jest zupełnie innego rodzaju.

Wałęsa ukazał jak na tacy całą prawdę o samozwańczych elitach III RP i niechcący udowodnił, że to, co on głupkowato chlapnął na antenie, myśli w duchu cała śmietanka mentalnych totalitarystów, wycierających sobie, na co dzień gęby frazesami o wolności słowa, demokracji i prawach człowieka.

Oni tak w rzeczywistości nie różnią się mentalnie od Wałęsy, choć na pozór wydają się mądrzejsi, łagodniejsi, lepiej się wysławiają i znacznie staranniej powciskali słomę w walonki tak, aby nie wystawała.

Wałęsa tak naprawdę nie obnażył samego siebie gdyż od dawna jest już nagi. On zdemaskował tym jednym wywiadem całą prawdę o tak zwanych „elitach”.

Jeżeli sięgniemy do lat 2005-2007 to przecież nie da się ukryć, że zarówno PiS jak i Lech Kaczyński wybrani zostali w demokratycznych wyborach głosami polskiego społeczeństwa.

Czy Wałęsa i dopieszczająca go „elita” wtedy nie wiedzieli, że:

„Władzę trzeba szanować, wybierać mądrze, brać udział w wyborach, organizować się. Ale potem: szacunek! Ktoś ich wybrał, to są przedstawiciele narodu, więc nie mogą pozwolić na opluwanie i bijatykę”

Przecież sam autor tych słów tocząc piane krzyczał, że „Durnia mamy za prezydenta”

Obelgom, szyderstwom, wzywaniu do obywatelskiego nieposłuszeństwa, namawianiu do nieprzestrzegania prawa nie było przecież końca.

Wałęsa w swej nieograniczonej i pozbawionej ostrożności głupocie, mówi dzisiaj wszystkim Polakom niemal wprost, że on i ten cały cuchnący PRL-owską naftaliną salon, powinien za swoją antypaństwową działalność, szkodnictwo i bezprecedensowe chamskie ataki na ówczesnego prezydenta i premiera zostać przez Kaczyńskich spałowany, a właściwie to sam premier Jarosław powinien wysunąć się na czoło i walnąć pałą Wałęsę za tego „durnia”, w jego wypełniony nienawiścią łeb.

Ten, kto z uwagą wsłuchał się w słowa Wałęsy i przeanalizował reakcję na tę wypowiedź wiodących mediów i „autorytetów” wie już doskonale, że Polska jest w rękach ludzi o mentalności komunisty Jasińskiego z serialu „Dom”, który mówił:

„Demokracja jest dla nas i dla tych, co się z nami zgadzają”

Artykuł opublikowany w Warszawskiej Gazecie

Zachęcam do zakupu mojej książki:

www.polskaksiegarnianarodowa.pl

United Express, Warszawa, ul. Marii Konopnickiej 6 lok 227, Tel. 502 202 900

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Po ponad trzydziestu latach sądzę że "sam" Wałęsa zdolny był zawsze tylko do nie przemyślanych działań doraźnych w malej skali i zawsze był prowadzony, przy tym bez specjalnych trudności. Jestem "za krótki" żeby to zrobić, ale marzę o analizie doradców jakimi zawsze się otaczał. Także obecnie. Także funkcjonariuszy "Instytutu Lecha Wałęsy". Mietek (Wachowski, nie Moczar oczywiście :-))) to stare dzieje; ważne jest raczej to co dzieje się obecnie czyli w ciągu ostatnich - powiedzmy - około 10 lat. Nie "inwestowałbym" w Wałęsę teraz, nie licząc że na coś może się jeszcze przydać.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258374

Proponuję tytuł: "TW Bolek", ostatnia część podtytuł "Będęm pałował"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258401

W Bielski-Białej włosy wyrwali tylko Lolkowi. Bolkowa czupryna pozostała na miejscu. Swoich nie skubią...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258408

A na razie to te kanalie plują nam w twarz,i się z tego śmieją,bo kto wygrał z Michnikiem czy Bolkiem chociaż są dowody na nich,i za nic będzie nasze zwycięstwo jeżeli nie zrobimy porządku w sądownictwie i prokuraturze,a ci usłużni sędziowie dalej będą wydawali sprawiedliwe ( wyroki )

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258504

przebaczyłoby agenturalną przszłość LW (gdyby się do niej przyznał - do czego namawiał go Kaczyński) . Ale ten tchórz i karierowicz szedł po prostu w zaparte.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258505