Ojczyzna to ziemia i groby...

Obrazek użytkownika contessa
Blog

Dziś mija  pół roku od tragedii pod Smoleńskiem...

Dziś mija pół roku nierządów rządu.

Czy tylko pół?  Właściwie to trzy z hakiem ale do  pamiętnego 10 kwietnia był ktoś, kto czuwał nad Polską, czuwał na straży niezależności Najjaśniejszej. Czuwał nad nią człowiek, który polskość uważał za normalność, patriotyzm zaś za najcenniejszą cechę narodu.

 „Patriotyzm bierze się z miłości, z poczucia utożsamienia się ze wspólnotą, ze wspólnoty kultury i historii.”.

 „(...) musimy budować nowy patriotyzm. Patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale który musi mieć korzenie w przeszłości. Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez pamięci.”.

To słowa Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego, 11 listopada 2009 r.

I jeszcze:

 „Przeszłość to dla każdego narodu źródło siły i dumy z osiągnięć rodzimej myśli i ducha, wyobraźni i sztuki.”

 Naród jako wspólnota buduje się również wokół tradycji. Nie wolno przeciwstawiać jej koniecz­nym zmianom, koniecznej modernizacji Polski. To jest sprzeczność wymyślona. To jest szkod­liwy sposób myślenia. Największe sukcesy w Europie odnosili ci, którzy potrafili połączyć mo­dernizację z dobrą tradycją. Nasze państwo w całej swej praktyce, w swoim ustawodawstwie, w sferze edukacji szkolnej i innych rodzajów powinno wejść na tę drogę.

W kształtowaniu postaw patriotycznych ogromną rolę odgrywa nie tylko edukacja historycz­na, ale również edukacja obywatelska. Młodzi obywatele muszą mieć świadomość, że ich udział w życiu publicznym, decyzje podejmowane przy urnie wyborczej przekładają się na przyszłość kraju. Budowanie tej świadomości jest obowiązkiem demokratycznego państwa. Tak jak nie ma patriotyzmu bez pamięci o narodowej historii, tak nie ma go również bez podejmowania odpo­wiedzialności za przyszłość.

„(...)Naród jest wspólnotą żywych i umarłych. Ta głęboka prawda niesie ze sobą wiele znaczeń istotnych dla każdego człowieka. Mówi nam ona, że niezależnie od swojej aktualnej sytuacji życiowej nigdy nie powinniśmy godzić się z myślą o samotności. Zawsze bowiem możemy znaleźć otuchę we wspomnieniach o osobach naszych bliskich zmarłych i żywić nadzieję, że są oni teraz orędownikami naszych spraw u Boga. W pamięci o tych, którzy poprzedzili nas w ziemskiej wędrówce, zawiera się również przykład ich postępowania – wartości, którymi się kierowali, i postaw, jakie przyjmowali wobec wyzwań swojego czasu. ()”

                                                                                                            

Mówienie o patriotyzmie w odniesieniu do przyszłości często wiąże się z pokusą projekto­wania go od nowa, obecną przede wszystkim w dyskursie nowoczesności. Tymczasem nasz naród ma za sobą przecież długą, ponadtysiącletnią historię i każde kolejne pokolenie dziedzi­czy po przodkach zbiorową polską pamięć. Właśnie z tradycji Polacy czerpali siłę i odwagę do zachowania swej tożsamości w najtrudniejszej epoce zaborów oraz w czasie ubiegłowiecz­nych prób wynaradawiania, podejmowanych przez totalitarne reżimy. Również dzisiaj ta wciąż żywa pamięć dziejów ojczystych decyduje o tym, kim jesteśmy.

                                                                    

Dziś co mamy?  Rozpasaną chamską i zamordystyczną władzę,  „patriotyczne happeningi” polegające na opluwaniu tradycji, w tym religijnych, profanację pamięci o zmarłych,  publiczne ubliżanie i poniżanie, wysyłanie do czubków tych, dla których  takie wartości jak pamięć, tradycja i zwyczajne ludzkie poczucie człowieczeństwa są najważniejsze i najbardziej wzniosłe. „Patriotyczne happeningi” pod egidą kogo??? Tych, których wybrano w demokratycznych wyborach by stali na straży Polski, dbali o jej  suwerenność. Jak dbają i o co  to widać każdego dnia - premier albo na urlopie albo kopie piłkę, albo wygłupia się w wojenkach antydopalaczowych, vice smaży umowę korzystną dla państw ościennych ale Polskę stawiającą w pozycji wasala, tzw.prezydent rozdaje medale kolesiom, a minister finansów opowiada bajki.

Ale... czy można się dziwić, że jest jak jest? Jeśli druga figura w kraju, odpowiedzialna za Polskę wyznaje credo:

 

Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzmię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać...

                                                                                      

 

Na koniec znów przywołam słowa śp.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

 Myślę, że dzisiaj o państwie można już rozmawiać bez żadnych dogmatów. Totalita­ryzm nam nie grozi, państwo – najdelikatniej mówiąc – nie jest wszechmocne.

 

Panie Prezydencie! Dziś mija pół roku od Pana tragicznej śmierci. Jak bardzo Pan się mylił, mówiąc że totalitaryzm  nie grozi Polsce i Polakom.... Oto wystarczyło pół roku bez Pana  i Polska jest na dobrej drodze by do niego powrócić - patriotyzm stał się  chorobą psychiczną,  Pana następca stawia pomniki bolszewikom, a suwerenność Polski... niedługo spocznie pod pomnikiem polsko-rosyjskiej umowy gazowej.

________________________

Cytaty pochodzą z książki śp.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego „Warto być Polakiem” oraz z www.bibuła.pl

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#92810

„ ... patriotyzm stał się chorobą psychiczną ...”. 

Zepchnięcie patriotyzmu do psychiatrii jest samo w sobie najgroźniejszą chorobą współczesnej Europy.  Nowotworem, który toczy na naszych oczach Europę narodów. Niestety, bez diagnozy nie ma leczenia. A neoliberalna Europa, zajęta obroną zdobyczy hedonizmu, odwraca się od tej diagnozy tyłem. Gdy tymczasem muzułmańskie mniejszości przeprowadzają zwycieską rewolucję demograficzną, której nie da sie zatrzymać spóźnionymi gestami jak zakaz noszenia burek we Francji.
 
Z poważaniem
kassandra
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kassandra

#92824

Szczera, czysta jak diament prawda.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ixi band

#92828

Tragiczne jest , że prawidłowość jest taka  : giną , czy to na wojnie , czy jak się przekonaliśmy i w czasie pokoju ludzie prawi , a pozostają swołocze w rodzaju "Polskość to nienormalność" .Działa wśród ludzi selekcja negatywna.

Jednak nadzieja umiera ostatnia. Jeśli są jeszcze takie dziewczyny (kobiety, Matki), które maja polskie serca jak Wy, może Polska będzie polska .

Pamięć poległym , uśmiech dla Was.

Jeśli uraziłem to przepraszam , ale napisałem tak jak myślę i czuję.

Stary moher.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#92840

dbajmy o pamięc i prawdę. To tak niewiele..........

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#92859

POstubecka swołocz okrada nas nie tylko z dóbr materialnych, ale przede wszystkim z uczuć i nadziei.
Jak ktoś tu wspomina, to dla trzody patriotyzm jest chorobą psychiczną.
Pamiętanie o naszej wspaniałej i jakże tragicznej czasami historii narodowej, trzoda uważa za zboczenie.
Dopalacze w postaci wyborczych i tefałenów zrobiły trzodzie gówno z mózgów.
Skutek tego dla nich samych będzie opłakany, bo choć tych, którzy zasiadają (również zasiadali) w rządzie nie jest tak wielu, to durne lemingi popierając bandytów biorą na siebie również odpowiedzialność za ich poczynania.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#92956

Jan Bogatko

Zanik pamięci jest chorobą.Profilaktyka jest środkiem najskuteczniejszym!

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#93320