Józef Szaniawski o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim w Brukseli

Obrazek użytkownika richo
Historia

za Mannekenpis:
"W ramach brukselskiego cyklu „Nie bójmy się myśleć” w niedzielę 16 czerwca w Centrum Ekumenicznym przy Katolickim Uniwersytecie Lowańskim gościł pan Józef Szaniawski.

Okazją do tego spotkania stała się postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, oficera Sztabu Generalnego LWP, który przez blisko dziewięć lat (aż do roku 1981) współpracował z wywiadem amerykańskim. Jego działalność przyczyniła się tego, że przygotowywana przez wojska Układu Warszawskiego kolejna wojna zmierzająca do rozszerzenia socjalizmu na całą Europę pozostała jedynie szaleńczym pomysłem tego rzekomo najsprawiedliwszego systemu politycznego na świecie.
Gość spotkania przybliżył postać pułkownika, którego był wieloletnim przyjacielem, ale też w swoim wystąpieniu – jako świetny znawca tematyki radzieckiej - znakomicie naświetlił genezę relacji rosyjsko-polskich oraz pokazał przyczyny dla których w łonie sowieckiego systemu politycznego mógł zrodzić się pomysł na sprowokowanie konfliktu atomowego o zasięgu światowym, pod koniec drugiej połowy XX wieku.

Zapraszamy do wysłuchania relacji audio z tego bardzo ciekawego spotkania, którą zamieszczamy poniżej."

http://w86.wrzuta.pl/audio/0FMrzUwBKKq/prof._szaniawski_audio_19.6.11

Ocena wpisu: 
Brak głosów