"Niespodzianki" w ostatnich sondażach przedwyborczych

Obrazek użytkownika Chłodny Żółw
Blog

Przewidywalność. To główna zaleta "badań opinii społecznej" przeprowadzanych przed wyborami.

W notce "Wybory blisko - wiadomo jak zmienią się wyniki sondaży"   tłumaczyłem, dlaczego publikacje ostatnich danych o poparciu poszczególnych kandydatów muszą nas "zaskoczyć" znacznymi zmianami.

"Instytuty badawcze wiedzą, że wyniki wyborów porównywane bedą z wynikami ostatnich sondaży... żeby uniknąć kompromitacji nie mogą już podawać wesołych niusów o przewidywanej wygranej Komorowskiego w pierwszej turze".

I co? Ano, od wczoraj "niespodzianki" ruszyły.Poza sondażystami PBG DGA pracującymi dla Gazety Wyborczej (Komorowski: 51 %, Kaczyński 33 %)  :))) nikt inny nie wróży zwycięstwa Komorowskiego w pierwszej turze...

Podobno nagle a niespodziewanie zaczęła się też zmniejszać różnica w wynikach PO i PiS. Przyjrzyjmy się kilku przykładom... Wyniki ogłaszane 17.06.2010.

1)  GFK Polonia dla Rzeczypospolitej:Tylko osiem procent poparcia dzieli PiS i PO - to najniższa różnica od wielu miesięcy - wynika z najnowszego sondażu GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej". ( PO: 44, PiS: 36)

2) TNS OBOPdla TVP Info, Bronisław Komorowski (PO) w pierwszej turze wyborów prezydenckich może liczyć na głosy 42 proc. badanych, a Jarosław Kaczyński (PiS) - 35 proc.
 
3) CBOS:Bronisław Komorowski (PO) może liczyć na głosy 42 proc.; natomiast chęć głosowania na Jarosława Kaczyńskiego (PiS) zapowiedziało 28 proc. ankietowanych.  W porównaniu z badaniem tego samego ośrodka z maja Komorowski stracił 8 punktów proc. poparcia, a Kaczyński zyskał 1 punkt proc.
 
Na koniec dwie przykładowe porady dla przyszłych analityków, którzy chcą się uczyć od prawdziwych mistrzów...
 
1) Pytanie: Jak należy zatytułować informację o stracie 4 procent głosów przez Komorowskiego?
 
2) Pytanie: Jak komentować stratę Komorowskiego połączoną z zyskami Kaczyńskiego?
Odpowiedź: Najlepiej odwracając sytuację: Komorowski zyskał 4 pkt proc., a Kaczyński stracił 1 pkt proc.
 
Profesjonaliści grają ostro! No i mają fantazję...
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 6 lat naganiania i ogłupiania robi swoje.Szczególnie tych z różnych powodów niezorientowanuch  w sytuacji.To jest ten minus tych haniebnych działań.Prosty przykład z serji:zagłosuj na po -będziesz inteligentem.Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

staryk

#66293

Swego czasu zrobiłem sobie taki test.Program  T .Lisa -czekam na zadane pytanie.Programu nie oglądam.Z tego powodu że po zaproszonych gościach z góry wiem jak będzie się toczyć to rozmowa. Daję swój wynik {tu przemyślana poprawka na klakierów}.Czekam na wyniki.Przy wielu obecnych pokazuję swój wynik.Nigdy nie pomyliłem się co do wyniku więcej jak 8%, a robiołem to wielokrotnie.Nigdy też nie obstawiłem wariantu przeciwnego.Dlatego o tym mówię że pewne działania można przewidzieć biorąc tylko osobowość ,wcześniejsze działania i wypowiedzi pewnej osoby ,czy grupy osób.Dlatego że działania po są bardzo grożne dla Nas ,a  jak  dla Nas  to i dla całej Polski.Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

staryk

#66302

Ciekawostką jest informacja za ile to robią, jak to jest ustalane i co na to prawo (?) Wynik zobaczymy już za ok. 55 godzin. Mój finał to przedział od 56% do 61% - Jarosław Kaczyński.

Bóg-Honor-Ojczyzna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bóg-Honor-Ojczyzna

#66324

Proponuję akcję byznesową...

Wysyłamy maila do PBG DGA z propozycją zakładu :)

Wpłacamy do puli po 10 tysięcy, jeśli Komorowski będzie miał ponad 50 procent, wtedy oni zabieraja nasze 10 tysięcy. Jeśli będzie miał mniej wtedy oni wypłacają każdemu z nas po 10 tysięcy.

Zgodzą się? Chyba mają zaufanie do wyników własnych badań :)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#66326

Kto chce zarobić musi się spieszyć :)

PBS DGA Spółka z o.o.
81-812 Sopot
ul. Junaków 2
Tel.: (48-58) 550 60 70

kontakt@pbsdga.pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#66329

Chciałoby się powiedzieć fantazja ułańska. Ale to nie ta nacja. Dlatego FANTAZJA KOZACKA.

Pozdrawiam myślących.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#66411