„Serce mówi do serca” – Benedykt XVI zwycięzcą.

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Świat

Skończyła się wizyta papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Już teraz można powiedzieć, że był to sukces.
Początkowo wszyscy obawiali się, że Głowa Kościoła katolickiego będzie źle przyjęta zwłaszcza, że zapowiadał to np. kontrowersyjny profesor ateista Richard Dawkins i katolicki ksiądz homoseksualista Bernard Lynch.
Tymczasem swoją ujmującą postawą i szczerością Benedykt XVI zjednał sobie serca Brytyjczyków. Nie unikał takich tematów jak przypadki pedofilii, czy hitlerowskich bombardowań w 70 rocznicę Bitwy o Anglię.
„Dla mnie jako tego, kto żył i cierpiał w wyniku ciemnych dni reżymu nazistowskiego w Niemczech, jest czymś głęboko poruszającym być tu z wami z tej okazji i wspominać, jak wielu waszych współobywateli oddało swe życie, odważnie przeciwstawiając się siłom tej błędnej ideologii” – wyznał papież i wspomniał bombardowania miasta Coventry w listopadzie 1940 r. w wyniku których zgięło tysiące ludzi.
Dzisiaj po raz pierwszy osobiście papież beatyfikował kardynała Johna Henriego Newmana.
Ojciec Święty podziękował wszystkim, którzy pracowali przez wiele lat nad beatyfikacją Johna Henrego Newmana, łącznie z ojcami z Oratorium w Birmingham i członkami Rodziny Duchowej „Das Werk”.

Przypomniał, że Anglia ma długą tradycję świętych męczenników katolickich. Papież podkreślił, że bł. John Henry Newman zasłużył na to, aby zająć miejsce na długiej liście angielskich świętych i uczonych: świętych Bedy, Hildy, Aelreda, błogosławionego Dunsa Szkota. Trzeba pamiętać, że nowy błogosławiony przeszedł na katolicyzm w czasach dla tej religii bardzo nieprzyjaznych w Anglii.
Nawiązując do słów kard. Newmana „Serce mówi do serca”, będącego hasłem papieskiej wizyty w Wielkiej Brytanii, Benedykt XVI podkreślił, że słowa te dają nam „wzgląd w jego rozumienie życia chrześcijańskiego jako powołania do świętości, doświadczanej jako głębokie pragnienie ludzkiego serca wejścia w intymną komunię z Sercem Bożym”.

Papież mówił o znaczeniu jakie Newman przywiązywał do modlitwy i podkreślał, że w swoim nauczaniu przypominał o tym, że Bóg wyznaczył każdemu z nas specyficzne zadanie, „określoną służbę”.
Z wielkim uznaniem papież mówił o poglądach kard. Newmana na temat związku między wiarą a rozumem, o jego wielokierunkowym podejściu do oświaty. Zdaniem Benedykta XVI miały one „nie tylko głębokie znaczenie dla wiktoriańskiej Anglii, ale po dziś dzień inspirują i rozświetlają wielu na całym świecie”.

Swoją homilię Benedykt XVI zakończył krótką refleksją na temat życia bł. Newmana jako kapłana i duszpasterza. Jego posługę duszpasterską papież określił jako ciepłą i przepełnioną duchem humanizmu. „Żył on tą głęboko humanistyczną wizją posługi kapłańskiej w swej pobożnej trosce o ludzi Birmingham w ciągu lat spędzonych w założonym przez siebie Oratorium, odwiedzając chorych i biednych, pocieszając zasmuconych, opiekując się więźniami” – powiedział Ojciec Święty. Przypomniał, że po jego śmierci na ulice Birmingham wyszło tysiące ludzi, gdy jego ciało niesiono na miejsce pochówku niespełna pół mili stąd.

Na zakończenie papież odmówił modlitwę ułożoną przez bł. Newmana.
„Jaki może być lepszy sposób wyrażenia radości tej chwili niż zwrócenie się do naszego niebieskiego Ojca z serdecznym dziękczynieniem, modląc się słowami, które błogosławiony John Henry Newman włożył w usta chórów anielskich w niebie:

Chwalcie Najświętszego na wysokościach

I w głębokościach niech będzie wysławiany;

Najwspanialszy we wszystkich swych słowach,

Najpewniejszy na wszystkich swych drogach!”
Osobiście bardzo się cieszę, że ta wizyta już teraz dała dobre owoce w postaci zbliżenia chrześcijan i anglikanów, jakie będą dalsze zobaczymy.

źródło - KAI

Pełny tekst homilii Benedykta XVI -
http://papiez.wiara.pl/doc/632194.Blogoslawiony-Newman/2

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Sir Richard Dawkins.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#87151

Sir, czy nie sir?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

GosiaNowa

#87158

Może mieć. W sumie tak za nic sirostwa się nie dostaje.
No, ale to pewnie kolejny węszony przeze mnie spisek żydowsko-masoński ;-)
Pozdrawiam z cebulką.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#87171