Jest nas Polaków 36,8 miliona, czyli po co komu spis powszechny….

Obrazek użytkownika TLMaxwell
Kraj

„Spisz się dla przyszłości Polski” – takie hasło głosiły spoty telewizyjne, którymi w kwietniu, maju i czerwcu raczyły nas media. W tych spotach popularni prezenterzy telewizyjni zachęcali obywateli Polski do udziału w spisie powszechnym, który zakończył się 30 czerwca br.
Nie wiem, na ile miarodajne są wyniki rzeczonego spisu, ponieważ do mojego mieszkania nie zapukał żaden rachmistrz, a na autospisanie się drogą elektroniczną zabrakło mi czasu i ochoty po pierwszej samotrzeć próbie wejścia na stronę GUS (kiedy wylogowało mnie trzykrotnie – do trzech razy sztuka i szlus). No, a teraz już po spisie….
No i ten komunikat, że jest nas Polaków 36,8 miliona. No, a skąd to wiadomo? Z tego, szumnie reklamowanego spisu? Czy może z innych badań?
No, ale jeśli badania te są miarodajne, to nie budzą optymizmu. A nie budzą optymizmu z kilku powodów:
1) Polska, która wg GUS, jeszcze w roku 2005 czy 2006 miała liczyć ponad 38 mln ludności, w ciągu tych pięciu lat straciła około 2 mln obywateli, którzy z niej wyjechali. No to łatwo obliczyć, że jeśli co pięć lat będziemy tracić 2 mln obywateli, to w ciągu 100 lat, Polaków w Polsce nie będzie. Oczywiście to scenariusz skrajnie pesymistyczny, ale wykluczyć się go nie da.
2) Należy się zastanowić, dlaczego Polacy tak chętnie opuszczają swój kraj i jadą w obce strony. Czy skłania ich do tego li tylko pogoń za przysłowiowym chlebem, czy też są inne, głębsze przyczyny takiego stanu rzeczy. Wszak życie emigranta nie jest usłane różami, na Polaków za granicą nie czeka nikt z otwartymi ramionami, a emigrantów nie witają „bramy powitalne”. Z drugiej strony zaś, życie w „tym kraju”, gdzie do załatwienia najprostszej sprawy w urzędzie, banku czy jakiejkolwiek instytucji, trzeba brać co najmniej dzień urlopu. Gdzie do wizyty u lekarza trzeba zabrać ze sobą stos papierów, opatrzonych kilkoma pieczątkami, potwierdzających ubezpieczenie swoje, swojej rodziny i majątku.
3) Czy w Polsce nie ma szans na godziwy zarobek, na realizację swoich celów i zainteresowań, na spokojną starość w gronie najbliższych? Na własny dom z ogródkiem i minivan w garażu oraz od czasu do czasu wakacje w ciepłych krajach?
4) W Grecji czy Hiszpanii ludzie wyszli na ulice, gdy władze tych krajów zapowiedziały, że obetną przywileje socjalne. Czy coś takiego jest możliwe w Polsce? Przyzwyczajeni do trudów życia w komunie, zapomnieliśmy, że protesty społeczne są prawem obywateli! Tak więc zamiast podjąć ryzyko protestu, wolimy podjąć ryzyko emigracji, „bo Anglia czeka”. No, a ponadto ci na Zachodzie, to mają poprzewracane w głowach od dobrobytu, a my możemy podjąć pracę za pół ichniej pensji i bez takich wydelikaconych przywilejów. Tyle tylko, że to odbije się rykoszetem. Bo i my nic dla siebie nie wywalczymy, a i oni, ci z Zachodu prędko się do nas zniechęcą. Jeśli już się nie zniechęcili, co ostatnio zobaczyliśmy i wysłuchaliśmy od holenderskiego eurodeputowanego na rozpoczęcie „naszej” prezydencji (prezydęcji?) w Europie.
5) Emigrują ludzie młodzi lub w wieku produkcyjnym. A kto będzie się zajmował emerytami? Kto im da opiekę? Pielęgniarka z Uzbekistanu czy innego Turkmenistanu? Wszak i ona może znaleźć lepszą i opłacalniejszą pracę w Norwegii, Danii czy Beneluksie.
Smutne to wszystko….
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/405780,Polacy-uciekaja-z-kraju

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Spis był po to, żeby:
1. Pokazać zróżnicowanie etniczne ludności.
2. Dać zarobić kolesiom.
3. Pokazać Anieli, że Tusk rządzi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ixi band

#171974

To byłyby najprostsze odpowiedzi, ale ponoć tenże spis ogłoszony został w całej Europie. No i w Polsce pod rządami PO się skichał.
No cóż, nawet spis powszechny trzeba umieć zorganizować. PR to nie wszystko, choć dla większości wystarcza.
_____________________________________________
Olszewik, Kaczysta, NadUBowiec, brakujący typ Michnika

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Olszewik, Kaczysta, NadUBowiec, brakujący typ Michnika

#171988

W każdym bądź razie za jego nieprzeprowadzenie nie ma żadnych konsekwencji. Wiem, że np. Niemcy zrezygnowały, z uwagi wysokie koszty takiej imprezy. Z takiego "spisu" nic nie wynika, bo te wszystkie dane sa już w posiadaniu urzędów. Chodziło głównie o te narodowości. W planie rozwalania Polski narodowości mają odegrać istotną rolę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ixi band

#171991

Czy tegoroczny spis powszechny był obligatoryjny dla wszystkich gospodarstw domowych miast i wsi?.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#171997

[quote=Inka]Czy tegoroczny spis powszechny był obligatoryjny dla wszystkich gospodarstw domowych miast i wsi?.[/quote]
Z tego co mi wiadomo to spis miał obejmować WSZYSTKIE gospodarstwa domowe. Czy był obowiązkowy? Nie wiem, ale jaśli mieli być nim objęci WSZYSCY to powinien być obowiązkowy
___________________________________________
Olszewik, Kaczysta, NadUBowiec, brakujący typ Michnika

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Olszewik, Kaczysta, NadUBowiec, brakujący typ Michnika

#172478

Żaden rachmistrz do nas nie zawitał a spisywać się przez internet nie musieliśmy (oficjalnie nie mamy dostępu do tego medium). Jaka jest więc wartość tego przedsięwzięcia?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#172001

[quote=Dyziek]Żaden rachmistrz do nas nie zawitał a spisywać się przez internet nie musieliśmy (oficjalnie nie mamy dostępu do tego medium). Jaka jest więc wartość tego przedsięwzięcia? [/quote]
Myślę, że niewielka.....
_____________________________________________
Olszewik, Kaczysta, NadUBowiec, brakujący typ Michnika

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Olszewik, Kaczysta, NadUBowiec, brakujący typ Michnika

#172479