Ktoś policzył – warto poświęcić czas by to przeczytać

Obrazek użytkownika Jerzy Zerbe
Kraj

Ktoś mądry policzył i pozwolił kopiować:

Gdzie są pieniądze. Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie.

Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600zł. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy.

Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna.

Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku.

Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2 275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!).

Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem.

Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości.

Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pójść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje pieniądze???

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Zus pobudował wiele pałacowych, marmurowych siedzib, całkiem obficie opłaca tabuny ludzi -urzedników, którzy z trudem wymijają sie na korytarzach jakby chodzili po wybiegu pokazu mody.....

Rząd na ciepłe posadki w UE i konta w rajach podatkowych bo przecież na emeryttury nie ma co liczyć ....

Gus przetworzył to co otrzymał, a że otrzymał barachło to to samo wyszło....

 

Nasz rząd ma jakieś dziwne kalkulatory co dochody zmniejszają , a wydatki jakoś rosną , ze na nic nie starcza.... kreatywna księgowość , znikanie środków finansowych i zła wola 

pozdrawiam stara czarownica xana

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#261182

Te 3600zł to co POdaje nierzad Tuska to można włożyć między bajki,chyba że to użędasy różnych spółek, banków,menadzerów,prezesów,itp,i POtem średnia wychodzi wychodzi 3600zł,przeciętny pracownik ma 1500 na rękę i to max,więc do ZUSu idą skromne srodki,i to prawda że ZUS rozwalił te środki budując pałace ośrodki wyPOczynkowe w Polsce,albo na konferencje organizowane w Ban Koku,to jak mogą mieć fundusze,i teraz banda ryżego próbuje to ukryć aby to nie wyszło na jaw,bo ludzie jeszcze nie zdają sobie sprawy jak marne renty i emerytury ich czekają,i dla tego magik Vincent oPOwiada takie bzdury,zobaczymy jak długo społeczeństwo będzie POzwalało na taki bandytyzm w biały dzień

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261188

co za zbyt wiele prawdy tu napisano , zbyt radykalnie to zrobiono,

co to za ograniczanie wolności słowa !

Jak się nie podoba to Ty co MAsz Tole przestań zgłoszenia wypisywać !!!

najwyżej jak ci to przeszkadza to nie czytaj ooooooo

pozdrawiam stara czarownica xana

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#261190

Przeczytałam wpis dwa razy. Szukam i szukam: wulgaryzmu, nawoływania do przemocy, jakiejś swastyki i niczego nie znajduję! Bardzo jestem ciekawa powodu "zgłoszenia treści".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261193

to jest wredne trolowanie , ale cóż niektórzy tak mają ...........

A tekst świetnie obnaża machloje i kombinacje - skopiowałam 

pozdrawiam stara czarownica xana

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#261203

Lucyna
otóz jestem od lat przyzwyczajana,że mnie się tutaj okrada.Cyferki skaczą mi przed oczami,nie sprawdzę wniosków,ufam ślepo,bo wiem,że kant w mojej ojczyźnie ma się dobrze.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

banitka

#261192

Redystrybucja budżetu prowadzona przez tuskowatą biurokrację pochłania około 30 % wszelkich podatków, danin, w tym także składek ZUSowskich.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261194

Redystrybucja budżetu prowadzona przez tuskowatą biurokrację pochłania około 30 % wszelkich podatków, danin, w tym także składek ZUSowskich.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261195

świetny wpis. Dobra robota. Może zainteresuje Cię moja strona: OtworzUmysl.com - chcemy jedynie swoich pieniędzy!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261197

Dla przeciętnego Polaka najważniejsza jest DOMINANTA a ta obecnie wynosi ok. 1720 zł
(najczęściej wypłacane wynagrodzenie)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261200

Nie należę do obrońców ZUS, wręcz przeciwnie, nie jestem też osobą, która treść zgłosiła. Przeciwnie 10 za poruszenie tematu.

Nie będę też operował cyframi. Pozwolę sobie tylko zwrócić uwagę na pewne zależności, które z pewnością mają wpływ na zusowski deficyt.

Mianowicie, po pierwsze: na średnie wynagrodzenie wpływa uśredniona suma najniższych i najwyższych zarobków w grupie aktywnych zawodowo. Pytanie tylko czy ci, którzy zarabiają ileś set tysięcy miesięcznie brutto odprowadzają składkę do ZUS w procentowej wysokości ? Czy jednak jest górna granica kwotowa, która nie wzrasta wraz z zarobkami ? Tego niestety nie wiem.

Sadze jednak, iż ta grupa nie płaci składek w relatywnej wysokości do wielkości swojego wynagrodzenia, natomiast na "średnią" wpływ ma ogromny.

Po drugie: uprzywilejowane grupy zawodowe, mundurowe (policja, wojsko i zapewne inni), w której zarobki do niskich nie należą, składek ZUS od swojego wynagrodzenia nie płaci a emerytury z ZUS pobierać będzie i to wcześniej niż inni. Więc z tych 16 milionów pracujących (płacących składki) ubywa kilkaset tysięcy, ale wysokość wynagrodzenia do średniej krajowej jest liczona. Przybędzie natomiast pobierających.

Po trzecie: koszt funkcjonowania takiego, zbiurokratyzowanego molocha jakim jest ZUS zapewne jest liczony w setkach milionów. (ciekawe czy jakieś statystyki ujawniają takie koszty, a jeśli tak to na ile są wiarygodne).

Po czwarte: Proszę wziąć pod uwagę również fakt, iż ZUS pokornie przekazuje (pompuje) ogromne pieniądze do funduszów emerytalnych, które jeszcze nie wypłacają składek albo wypłacają już niektórym w zawrotnej wysokości kilkudziesięciu złotych.

W wyniku fałszywej reformy emerytalnej, bodajże za czasów Buzka, wielu składkowiczów dobrowolnie przekazują (zwiedzione mirażem egzotycznych wczasów) , a dalsze (młodsze) grupy wiekowe zostały przymuszone do przekazywania części składek poza ZUS.

Może te parę zdań ( nie podparte faktami i liczbami a tylko rozumowaniem) jest/będzie  odpowiedzią na pytanie zawarte w tekście "co dzieje się z nadwyżką ?" Tak czy owak jesteśmy w majestacie prawa okradani z naszych ciężko zarobionych pieniędzy przez własne państwo i do tego jeszcze bezczelnie okłamywani, iż dłużej pracując będziemy otrzymywać większe świadczenia.

W obecnej rzeczywistości już nie ma perspektywy pracy dla 50 +, a kto z obecnie i  później rządzących zagwarantuje prace dla 60 + i 65 +. To jest absurd. Dla większości 50 + i 60 + będą to lata bezskładkowe, które jeśli nie pomniejszą to na pewno nie powiększą wysokości wypłacanego świadczenia. Zakładając, że osoby te dożyją czasu wypłaty "emerytury". Na co obecny rząd zakłada, że tak nie będzie, a jeśli nawet dożyją to procent 67 latków będzie znacząco mniejszy niż w przypadku 60 i 65 latków. Śmiertelność ludzi "wykończonych" fizycznie pracą, lub psychicznie jej brakiem (tym samym brakiem środków do życia), będzie zapewne większa, co dla przyszłych rządów będzie "okazją" do "zagospodarowania" tych nadwyżek, o których wspomniał Pan w swoim tekście.

Największym oszustwem w stosunku do obywateli, była reforma, która zamieniła emerytalny fundusz z ubezpieczeniowego na kapitałowy.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261208

Jeśli ktoś zarabia 100 000 zł miesięcznie to NIE PLACI na ZUS od swych zarobków tylko od maksymalnych zarobków które są gdzieś na poziomie kilkunastu tysięcy! I tu podejrzewam te brakujące pieniądze.
Wszyscy samo zatrudnieni płacą też minimalne stawki na ZUS a nie według zarobków.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeden z Pokolenia JPII

#261224

znam osobę, która ostatnią składkę odprowadza w lutym :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261227

Składkę na ZUS potrąca się od zarobków do wysokości 2,5 średniej krajowej miesięcznie. Zarobki powyżej tej kwoty są wolne od składki.

W 2012 r. kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 105 780,00 zł.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261239

No i co z tego, skoro ma obiecane, że dostanie 2,5 krotność średniej ówczesnej emerytury.
Wszystko w systemie sie zgadza. Bronicie systemu, jego logikie, więc o co chodzi?

Tudziez prowadzacy działaność gospodarczą płacący jedną składkę niezależnie od dochodów, co chce Tusk zmienić na pewien szeroki przedział, a co wywołało niezrozumiałe oburzenie u wielu komentatorów od 'sprawiedliwości społecznej'.
Pamiętam, że na NE redaktor Piński ze wstydu zdjął swoją notkę krytykującą to planowane posunięcie Tuska, gdy mu zwróciłem na to uwagę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261246

Tak, wszystko w systemie się zgadza. Max. emerytura wypłacana przez ZUS nie przekroczy 2,5 średniej krajowej.

Pełne składki na ZUS czyli 19% swojego wynagrodzenia płacą tylko mniej zarabiający. Przy zarobkach powyżej 2,5 średniej krajowej te 19% odpowiednio się zmniejsza.

Bogaci są jednak w tym przypadku uprzywilejowani. Nie dostaną emerytury adekwatnej do swojego wynagrodzenia, ale i obciążenia fiskalne mają mniejsze. A cała górka zostaje w ich kieszeniach.

Obciążenia powinny być równe dla wszystkich, a wypłacana emerytura adekwatna do składek, bez ograniczeń "kominowych".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261267

Nie wiem o co chodzi, bo od reszty jest podatek dochodowy, choćby był nawet liniowy.

Po co mają wpłacac 10 krotność i później otrzymywac 10krotnośc średniej emerytury?
Chyba tylko po to by znowu ciemnych ludzi napuszczać w stylu "bogaci was okradają"?

Bo tak ciemniaków napuszczają ci, którzy mają 40 i 50 parę lat i są emerytami. To oni okradają, ale z godnie z powiedzeniem najgłośniej krzyczą 'łapaj złodzieja'.

I tak połowa męzczyzn nie dozywa emerytury!

ZUS to jest jedno wielkie oszustwo, ale wynika to z samego fundamentalnego załozenia, z jej ideologiii.
KRUS identycznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261307

Ta notka to żenada.

Świadczy ona tylko o tym, że autor i mu potakujący nie mają pojęcia ile wynosi składka emerytalna, rentowa, zdrowotna i jeszcze pare innych mniejszych.

Tudziez podobna głupota acz niewyjawiona wprost przebija sie z autora ogladu KRUSu, gdzie liczba wpłacających i wypłacającyh jest w przybliżeniu 1-1, przy czym jedni wpąłcają po 100zł miesiecznie a drudzy otrzymują po ok.800zł.

I tak wyglada tzw. sprawiedliwość społeczna, szkoda tylko, że ta głupota jest promowana na SG portalu niepoprawni.pl

Na koniec, apeluje do ostatniego downa tego forum by sobie wbił raz a dobrze do głowy, że ZUS jest:

1. Oparty na fundamentalnym kłamstwie, że istnieje coś takiego jak solidarność międzypokoleniowa w społeczeństwie.
Jest to ewidentne kłamstwo, istnieje ona tylko w rodzinie, gdzie bez trudu możńa okreslić pokolenia, w społeczeństwie tego nie ma i nigdy nie było.
A w praktyce okresla to sytuacj a w której 55letni pracownik fizyczny hurtowni spozywczej pod przymusem prawnym łozy składki na 40paro letniego emeryta.

Wszystko co jest zbudowane na kłamstwie bedzie dawać takie efekty.

2. W ZUSie nie ma zadnych pieniędzy i nigdy ich nie było, to co wpływa jest wydawane na bieżąco i jeszcze brakuje.

3. Wartość ZUSu to tylko ich nieruchomości i -napisze brutalnie- cipa i kolano urzędniczek. I nic więcej.

Wartość nieruchomosci jest też znikoma z uwagi na to, że potężne budynki składają się z jednej średniej sali i setek kajutek, czyli ta nieruchomość do niczego innego sie nie nadaje.

Może tylko do otwarcia mega burdelu z kopulodromem w kazdej kajutce.

Dziekuję za uwagę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261237

Nigdy nie wpłynie do mnie z tej instytucji ani złotówka. Jak sobie sama nie odłożę do skarpety (bo banki to też jeden wielki przekręt), to zdechnę z głodu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261349

Te obliczenia sa prawie dobre, ale niestety:
1) ZUS ma wpływy mniejsze
2) wydatki są większe bo emerytówi rencistów jest wiecej.
Wpływy nie wynoszą 130mld bo:
a) wiele osób pracuje na umowach śmieciowych i płaci mniej niż tego wymaga ustawa,
b) mnóstwo Polaków dało się nabrać na OFE i Zus musi wyprowadzać pieniadze z Polski do obcego kapitału (który obiecuje cuda a niczego nie gwarantuje).
Przychody ZUS wg sprawozdania ZUS wynoszą ok 100mld (a nie 130 jak byłow w wyliczance), budżet dokłada 37mld, OFE zjada ok 15mld (było 40mld). Wydatki całkowite sa ok. 160mld z czego na emerytury idzie 108mld co daje ok
1800zł miesięcznie na emeryta (prawdziwego emeryta). To prawie zgadza się 1721zł podanych przez J.Zerbe.
Do prawdziwych emerytów (ok 5mln), a dochodzi jeszcze dużo innych wypłat: emerytury specjalne (chyba ok. miliona osób), renty (kilka milionów), dodatki pielęgnacyjne, zasiłki chorobowe. Ostatecznie wydatki
ZUS wynoszą 160mld zł.
Wg. mnie ZUS nie okrada ludzi, jest prostą przepompownią pieniędzy. Gdyby nie OFE i patologiczne umowy śmieciowe ZUS by się bilansował (nawet z emerytami specjalnymi) a tak tworzy się zadłużenie. OFE zwiększyło zadłużenie Polski na poziomie prawdopodobnie 300-400mld, czyli prawie połowa całego zadłużenia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kopernik

#261467

poczytałem dane GUS z kwietnia tego roku i co wychodzi:

Średnia pensja to 3719,81 z tego 19,52% to składka na ubezpieczenie emerytalne -> wychodzi 726,11.
średnia emerytura w kwietniu wynosiła 1831,25 a emerytów jest (UWAGA) 7748000 czyli o 2,7 mln więcej niż w teksie powyżej.

Jak sobie policzycie to okaże się, że brakuje ponad 2,5 mld zł miesięcznie.

BTW, szkoda, że osoba pisząca ten artykuł nie wzięła danych z końca lat 80-tych ;)

Nie piszę tego by bronić reformy, ale żeby Wam uświadomić, że ten artykuł to stek bzdur.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265123